W nowoczesnym budownictwie ogrzewanie podłogowe powoli zaczyna dominować nad tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak także mieszkańcy starszych budynków coraz częściej decydują się zmienić źródło ciepła. Ich sytuacja jest o tyle mniej komfortowa, że niektóre instalacje grzewcze wymagałyby bardzo inwazyjnych prac, nie do przeprowadzenia w blokach mieszkalnych. Pozostają jednak inne rozwiązania jak folia grzewcza. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zdecydować się na tę opcję, a także jak dobrać moc folii, by skutecznie i wydajnie ogrzać swoje mieszkanie.
Jak działa folia grzewcza i jakie są jej zalety?
Na początek wyjaśnijmy, czym właściwie charakteryzuje się ten rodzaj ogrzewania podłogowego. W praktyce jest to po prostu elektryczny grzejnik, tyle że bardzo cienki i elastyczny, najczęściej sprzedawany w formie rolki, którą można ciąć na potrzebną długość. Folię, składającą się z warstw izolacyjnych oraz odpowiedzialnych za wytwarzanie ciepła, umieszcza się bezpośrednio pod wierzchnią warstwą podłogi, czyli pod kafelkami lub panelami. Rozkłada się ją natomiast na wypoziomowanej posadzce, a nawet na starym pokryciu podłogi. Po podłączeniu folii do sieci energetycznej będzie można bardzo dokładnie kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach przy pomocy termostatu. Jeżeli chodzi o koszty takiego rozwiązania jak folia grzewcza cena zakupu oraz montażu okazuje się zdecydowanie najniższa w porównaniu z innymi rodzajami podłogówki.
Jaką moc powinna mieć folia grzewcza?
Zadając tego typu pytania, zwykle otrzymujemy wymijające odpowiedzi, że zależy to od indywidualnych potrzeb. Jednak w tym przypadku trzeba się kierować pewnymi zasadami, aby nie okazało się, że wybrana folia grzewcza nie jest w stanie samodzielnie ogrzać danego pomieszczenia. W pierwszej kolejności musimy ustalić zapotrzebowanie na moc cieplną poszczególnych pokoi, w których ma znaleźć się taka instalacja. Informacja na ten temat powinna być zawarta w projekcie domu, a jeśli nie ma się dostępu do takich danych, należy dokonać wyliczeń szacunkowych. W nowym budownictwie oraz wszędzie tam, gdzie wykonano ocieplenie ze styropianu, zgodnie z nowoczesną technologią, zapotrzebowanie cieplne przeważnie mieści się w granicach 60-90 watów na metr kwadratowych. Dla budynków postawionych w dwóch ostatnich dekadach XX wieku i do tej pory nieocieplonych będzie to 90-120 W/m2 i aż do 200 W/m2 dla jeszcze starszych.
W sklepie Termofol znajdziesz szeroki wybór folii grzewczej o mocy od 80 do 400 W/m2. Pamiętaj, że moc folii powinna być trochę większa od szacunkowego zapotrzebowania. Wynika to stąd, że różne czynniki mogą wpływać na utratę ciepła. Ponadto, rzadko kiedy folię rozmieszcza się na całej powierzchni pomieszczenia – nie należy jej kłaść pod stałą zabudową. Przykładowo, jeśli w pokoju o metrażu 12 m2 znajduje się folia o łącznej powierzchni 9 m2, to jej moc powinna być o co najmniej 25% wyższa niż zapotrzebowanie cieplne. W ten sposób każdy metr kwadratowy folii będzie wytwarzał odpowiednio większą ilość ciepła, aby zniwelować różnicę wynikającą z braku folii na trzech m2.