Styl śródziemnomorski to synonim przyjemnego chłodu, zapachu oceanu i fiesty. Nierzadko zdarza się, że mieszkamy setki tysięcy kilometrów od oceanu, a temperatury na zewnątrz są bardzo mało obiecujące. Nie oznacza to jednak, że architektura nie może przybliżyć nas do śródziemnomorskiego ciepła. Jakie są cechy domu w stylu śródziemnomorskim?
Styl śródziemnomorski - charakterystyka
Termin styl śródziemnomorski jest dość szeroki, ponieważ zawiera w sobie elementy kilku kultur, które znajdują się w basenie Morza Śródziemnego. Należą do nich Francja, Hiszpania, Turcja, Maroko i Włochy, a także Turcja i Grecja. Można tu znaleźć wiele wpływów popularnych stylów, takich jak rustykalny, prowansalski czy shabby chic. Warto więc czerpać inspirację z wielu elementów architektury w stylu śródziemnomorskim podczas projektowania swojego domu.
Jaka jest różnica między domem zbudowanym w tym stylu a innym?
Tradycyjny dom w stylu śródziemnomorskim jest niewielki i ma konserwatywną, prostą formę. Grube mury mają za zadanie zatrzymywać ciepło w ciągu dnia i upał wieczorami. Małe okna były wybierane ze względu na ich klimatyczne zalety. Czasami były one nawet wykonane bez szyb i miały drewniane okiennice. Żeliwne kraty zapewniały ochronę przed nieproszonymi gośćmi, a często były bardzo piękne i misterne. Ostatecznie zostały one wyparte przez podział okien na mniejsze powierzchnie, ale nadal można spotkać ozdobne kute kraty.
Duże okna, duże pomieszczenia…
Pokoje są przestronne. Okna również są duże. Na suficie znajdują się ozdobne belki. Ściany mają ciepłą kolorystykę, w której dominuje żółć i beż, a także jasna zieleń i błękit. Na podłogach dominują naturalne materiały wykończeniowe, w tym kamień, cegła, gres oraz ich imitacje, takie jak terakota. Na oknach powieś gładkie lub długie zasłony, a także lniane lub bawełniane.
Taras jest niezbędnym elementem domu w stylu śródziemnomorskim
Taras jest niezbędnym elementem każdego domu w stylu śródziemnomorskim. Powinien znajdować się od strony południowo-zachodniej lub południowej. W krajach śródziemnomorskich można znaleźć zarówno zadaszone, jak i otwarte tarasy. Powinien on być harmonijny z resztą domu. Świetnym rozwiązaniem jest taras, który łączy się z ogrodem. Powierzchnia powinna odpowiadać klimatowi południa. Do takich materiałów można zaliczyć kamień, klinkier lub kostkę brukową o dopasowanych kolorach. Na tarasie zaleca się postawienie donic z terakoty, w których można umieścić kwiaty, lub inne aromatyczne zioła śródziemnomorskie.
Hiszpanie i Grecy to dwie narodowości, które znane są ze swojej otwartości i hojności. Są otwarci na bycie sobą i nie ukrywają swoich błędów. Te cechy warto wykorzystać, gdy urządzamy mieszkanie w stylu śródziemnomorskim. Jak to zrobić? Przy wyborze materiałów wybieraj naturalne materiały, takie jak len czy wiklina. Drewno jest najlepszym materiałem na meble. Warto też wybierać dodatki i meble o naturalnym brązowym odcieniu.