Chłodzenie motocykla - o tym musisz pamiętać

Układ chłodzenia w motocyklu stanowi system urządzeń w silniku spalinowym odpowiadający za odprowadzanie nadmiaru ciepła wytworzonego podczas pracy, a także zapewniający utrzymanie właściwej temperatury. Nadmiar ciepła odbiera powietrze, dlatego zagwarantowanie jego prawidłowego przepływu jest kwestią niezwykle istotną – w zależności od konstrukcji silnika, może do tego dochodzić poprzez płyn chłodzący, ciecze czy metalowe elementy.

Układ chłodzenia w motocyklu – to warto wiedzieć

Układ chłodzenia w motocyklu to zamknięty system, w którym chłodząca ciecz pompowana jest wokół silnika – ma to na celu utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy tego elementu. W skład układu wchodzi chłodnica, pompa, termostat, węże, wentylator oraz silnik. Jego działanie opiera się na pompowaniu cieczy przez węże do chłodnicy, aby była ona poddawana chłodzeniu przy pomocy powietrza. W kolejnym etapie chłodząca ciecz pompowana jest ponownie do silnika, żeby zapewnić mu właściwą temperaturę pracy.

Za kontrolę temperatury cieczy chłodzącej odpowiedzialny jest termostat. Otwiera się on, kiedy silnik osiąga określoną temperaturę – kiedy element jest otwarty, ciecz zostaje pompowana do chłodnicy i chłodzona powietrzem. Specjalne węże umożliwiają cieczy zarówno podróż z chłodnicy do silnika, jak i powrót. Na kolejnym etapie wentylator stosuje to ciepłe powietrze, aby ochłodzić silnik, który osiągnął określoną temperaturę.

Układ chłodzenia w motocyklu – rodzaje

Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje układów chłodzenia w jednośladach. Pierwszy to układ cieczowy, w którym ciecz chłodząca jest w nim pompowana wokół silnika, natomiast drugi to układ powietrzny – w nim to właśnie powietrze jest pompowane wokół silnika. Właściciele jednośladów powinni zadbać, aby układ chłodzenia nie posiadał jakichkolwiek uszczelek – konsekwencją uszkodzenia któregoś z jego elementów będzie przegrzewanie się jednostki napędowej.

Wśród przyczyn słabej wydajności układu chłodzenia w motocyklach można wymienić m.in. nieszczelność, niedrożność bądź uszkodzenie chłodnicy, niesprawność termostatu, popsucie pompy, korozję wewnętrzną prowadzącą do zapychania kanałów. Problem może leżeć w wielu różnych elementach, dlatego w razie dostrzeżenia nieprawidłowości, należy dokładnie skontrolować stan części pojazdu.

Praca silnika w motocyklu – co na nią wpływa?

Aby silnik w motocyklu mógł prawidłowo działać, niezbędne jest zasilanie go paliwem – do tego potrzebny jest jednak tlen pobierany w czasie jazdy i dostarczany do mieszanki. Zasysane przez silnik powietrze nie jest pozbawione zanieczyszczeń, dlatego jednoślady powinny być wyposażone w specjalny system filtrujący. Wewnątrz niego znajduje się filtr powietrza osłonięty airboxem motocyklowym – to pusta komora we wlocie większości spalinowych silników. Dzięki niemu motocykl ma zapewniony optymalny przepływ powietrza, natomiast filtr powietrza zyskuje odpowiednią ochronę.

Wysokojakościowy airbox motocyklowy wspomaga zapewnienie odpowiedniej temperatury pracy silnika jednośladu – wyposaż swój pojazd w niezawodne airboxy w ABC Motoru.

Usunięcie airboxa z motocykla prowadzi do wytworzenia się nierównowagi między ilością powietrza a paliwa w komorze spalania. Wyjmując go, zwiększona zostaje ilość powietrza, natomiast poziom paliwa nie ulega zmianie – w konsekwencji moc wyjściowa pojazdu ulegnie zmniejszeniu, a silnik zacznie się znacznie szybciej nagrzewać.

Airboxy motocyklowe – dlaczego są ważne?

Jazda motocyklem przy wysokich prędkościach oznacza konieczność pobierania przez mechanizmy znajdujące się w pojeździe znacznie większej ilości powietrza. Elementem, który pozwala oczyścić to powietrze z niepożądanych substancji jest airbox motocyklowy – odpowiada on zarówno za kierowanie przepływu powietrza przez filtr, jak i ochronę tego filtra. Pozwala on dodatkowo tłumić niepożądane dźwięki wydawane przez układ ssący oraz przewody. Jak wspomnieliśmy wcześniej, sprawny airbox umożliwia sercu pojazdu prawidłową pracę – jego brak będzie wiązał się ze znacznie szybszym nagrzewaniem się silnika.

Niezwykle ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan elementów jednośladu odpowiedzialnych za utrzymywanie odpowiedniej temperatury pracy silnika oraz odprowadzanie nadmiaru ciepła wytworzonego podczas tej pracy. Co ważne, należy kontrolować sprawność pozostałych części, takich jak airboxy motocyklowe – ich usterka bądź wymontowanie mogą skutkować przegrzewaniem się silnika.