wybor JP2 1024x420 archiwum kurii krakow 300x123 - 45. rocznica wyboru Jana Pawła II

Fot. Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie

45. lat temu cały świat usłyszał z balkonu Bazyliki św. Piotra w Rzymie: Habemus Papam… Po raz pierwszy od 455 lat papieżem nie został Włoch, lecz Polak, wadowiczanin Karol Wojtyła.

16 października o godz. 17.20, nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Chwilę później na balkonie Bazyliki św. Piotra pojawił się uśmiechnięty kardynał Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II. W pierwszej ze swoich encyklik Redemptor Hominis (marzec 1979 r.) wyjaśnia swój wybór imienia jako bezpośrednie nawiązanie i kontynuowanie nauczania swoich poprzedników: Jana XXIII i Jana Pawła I. Za myśl przewodnią papieskiego pontyfikatu, uznaje się słowa: Non abbiate paura… – nie lękajcie się: otwórzcie drzwi Chrystusowi!  wypowiedziane przez Jana Pawła II, podczas oficjalnego rozpoczęcia pontyfikatu na pl. św. Piotra w Rzymie 22 października 1978 roku.

Jego pontyfikat, trwający blisko 28 lat, był trzecim pod względem długości. Już podczas trwania, był on określany jako przełomowy. Nie tylko chodziło o otwarcie Kościoła Katolickiego poprzez wprowadzenie decyzji Soboru Watykańskiego II, ale również podkreślano Jego zasługi na płaszczyźnie ekumenizmu oraz dialogu z innymi religiami. Papież Jan Paweł II zmarł w opinii świętości 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie, o godzinie 21.37. Po śmierci papieża nazwano go Janem Pawłem Wielkim. Tylko trzech papieży w historii Kościoła katolickiego nosiło taki przydomek: Leon I, Mikołaj I i Grzegorz I.

Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a następnie kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Pierwotnie Jego trumna spoczęła w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a następnie od momentu ogłoszenia Go błogosławionym znajduje się we wnętrzu watykańskiej Bazyliki w ołtarzu św. Sebastiana. Relikwie św. Jana Pawła II znajdują się również w Jego rodzinnej parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach, a od 1984 w kamienicy, w której się urodził jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie można oglądać pamiątki z całego Jego życia i pontyfikatu.

W rodzinnym mieście znajdziemy wiele miejsc nie tylko związanych z Papieżem Polakiem, ale również pamiętających Jego czasy! Najważniejsze z nich prezentuje Szlak Karola Wojtyły, który prowadzi nas ścieżkami papieża Jana Pawła II. Na trasie znajdziemy m.in. dom rodzinny, kościół, gdzie przyjął wszystkie swoje pierwsze sakramenty, oraz szkołę, w której zdał maturę. Na szlaku jest również „ta” cukiernia, gdzie odbywały się słynne zawody w jedzeniu kremówek, wspomniane przez Jana Pawła II. Po wiedeńskiej kawiarni pozostał dziś tylko budynek, jednak samo ciastko przetrwało w tradycji kulinarnej i można je zjeść w każdej wadowickiej cukierni. Corocznie w maju i październiku odbywają się w Wadowicach wydarzenia upamiętniające św. Jana Pawła II. Zachęcamy również do zapoznania się z wadowickimi publikacjami poświeconymi osobie Jana Pawła II oraz jego miastu rodzinnemu. 

W dniu  27 kwietnia br. obchodziliśmy dziewiątą rocznicę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Dwaj błogosławieni papieże zostali  uznani  za osoby święte Kościoła Katolickiego. Była to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i pierwszy raz, kiedy papież kanonizował dwóch swoich poprzedników i kiedy to na jednej uroczystości przewodniczyło dwóch papieży – emerytowany (Benedykt XVI) oraz obecny (Franciszek). Do kanonizacji Jana  Pawła II potrzebny był cud za jego wstawiennictwem, który dokonał się u Kostarykanki – Floribeth Mory Diaz cierpiącej na tętniaka mózgu.

Dniem wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II jest 22 października – data inauguracji pontyfikatu w 1978.