Wystawa Jerzego Niedzieli w Wadowicach: Fotograficzne dzieła zasłużonego artysty
W sercu Wadowic rozbrzmiewa fascynująca symfonia światła i cienia - wystawa Jerzego Niedzieli zaprasza. W tkance miejskiej, gdzie historia splata się z nowoczesnością, Wadowicka Biblioteka Publiczna staje się przestrzenią, w której sztuka fotografii odkrywa przed nami swoje najbardziej intymne tajemnice. Jerzy Niedziela, artysta o nieprzeciętnym talencie i wyjątkowej wrażliwości, przenosi oglądających w podróż po krainach wyobraźni, inspiracji i głębokiej refleksji.
  1. Jerzy Niedziela, członek Fotoklubu RP, otrzymał medal „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej”. Jego twórczość stanowi most między rzeczywistością a wyobraźnią.
  2. Wystawę zatytułowaną „Demiurg – moich światów tworzenie” można odwiedzić w Wadowickiej Bibliotece Publicznej do końca marca. Składa się ona z trzech cykli fotograficznych, które są wynikiem dziesięcioletniej pracy artysty.
  3. Niedziela czerpie inspiracje z malarstwa Zdzisława Beksińskiego, Wilhelma Hammershoia oraz poezji współczesnej, tworząc dzieła osadzone w nurcie modern piktorializmu.
  4. Cykle „Zmącone sny – arszeniczny koktajl smutku i mroku”, „Patrząc w dobrą przestrzeń” i „Kraina samotności” ukazują różnorodność tematyczną i emocjonalną prac artysty.

Wadowice, miasto znane przede wszystkim z bogatej historii, dzięki Jerzemu Niedzieli stają się miejscem, gdzie współczesna sztuka fotografii znajduje swoje niezwykłe wyraziste oblicze. To, co wyróżnia prace Niedzieli, to nie tylko techniczna biegłość, ale także głębia emocjonalna i intelektualna, z jaką podchodzi do tematu tworzenia. Artysta, wykorzystując cyfrowe techniki fotograficzne, tworzy obrazy, które są jednocześnie osobistymi interpretacjami rzeczywistości i odzwierciedleniem jego wewnętrznych poszukiwań i inspiracji.

Inspiracje czerpane z twórczości takich mistrzów jak Mieczysław Wielomski, Zdzisław Beksiński, czy Wilhelm Hammershoi, pozwalają Niedzieli na stworzenie unikalnych światów, w których każdy obraz jest jak wiersz, a każdy detal niesie za sobą głębokie znaczenie. „Zmącone sny – arszeniczny koktajl smutku i mroku”, to cykl będący hołdem dla malarstwa Beksińskiego, pełen metaforycznych obrazów, które przenikają do najgłębszych zakamarków ludzkiej duszy.

„Patrząc w dobrą przestrzeń” to z kolei fotograficzna interpretacja dzieł Igora Mitoraja i Donalda Kuspita, gdzie światło i forma splatają się w niezwykłą opowieść o poszukiwaniu piękna i harmonii. „Kraina samotności” odzwierciedla natomiast czas pandemii, ukazując osamotnienie i wyobcowanie w ponurej scenerii śląskich budynków, nawiązując do melancholijnego piękna obrazów Hammershoia.

Wizyta na wystawie Jerzego Niedzieli to nie tylko okazja do podziwiania wyjątkowych dzieł, ale także moment refleksji nad własnymi emocjami i percepcją otaczającej nas rzeczywistości. Wadowicka Biblioteka Publiczna, mieszcząca się przy ulicy Legionów 9, zaprasza wszystkich mieszkańców i gości miasta do końca marca, by wspólnie uczestniczyć w tej niezwykłej artystycznej podróży.


Wg inf z: Informacja Turystyczna w Wadowicach