Co to jest zagęszczarka?

Ciepłe dni skłaniają nas do podjęcia różnych prac wokół domu. Chcąc zmodernizować przydomowy grunt, przyda się zagęszczarka, czyli urządzenie służące do zagęszczania, a także ubijania podłoża. Dzieje się tak dzięki procesowi wibracji, dzięki któremu maszyna jest w stanie ubić każdy rodzaj gruntu. Otrzymamy w ten sposób idealnie równą nawierzchnię. Jak zatem korzystać z zagęszczarki, abyśmy mogli uzyskać odpowiedzi efekt?

Jak korzystać z zagęszczarki?

Korzystanie z zagęszczarki nie jest zbyt trudnym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, aby z niej skorzystać, zagęszczany grunt powinien być czysty i suchy. W kolejnym etapie układamy kostkę brukową jedna obok drugiej, w rzędzie. Gdy już uporamy się z tym zadaniem, umieszczamy na kostce zagęszczarkę, a następnie naciskamy uchwyt, w celu rozpoczęcia procesu zagęszczania. Co jakiś czas należy upewnić się, czy wszystko wychodzi równomiernie, w przeciwnym razie kostka nie pozostanie na swoim miejscu po jej ułożeniu.

Jakie są rodzaje zagęszczarek?

Na każdym rynku budowlanym możemy spotkać różnego rodzaju zagęszczarki. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że jest ich naprawdę sporo. Niełatwo więc będzie nam dokonać odpowiedniego wyboru podczas zakupu. Sprawdźmy więc jakie zagęszczarki oferują nam producenci oraz czym się charakteryzują konkretne modele. Pierwszym podziałem, na jaki możemy trafić, jest rodzaj użytego zasilania:

Zagęszczarki elektryczne – stosowane wyłącznie na suchych gruntach. Ich ograniczeniem może być kabel oraz dość niska moc użytkowa.

Zagęszczarki spalinowe – wymagają zdecydowanie większego nakładu pracy, gdyż ich moc jest większa od tej elektrycznej.

Kolejnym podziałem zagęszczarek jest charakter wykonywanej pracy:

Zagęszczarki ręczne – ich waga wynosi około 50-130 kg. Należą do najmniejszej grupy tego urządzenia. Wykorzystuje się je do lekkich prac, a także do zleceń w trudno dostępnych miejscach, takich jak np. ubijanie piasku, żwiru czy też utwardzenie kostki brukowej. Prowadzi się je ręczne – jedno – lub dwukierunkowo.

Zagęszczarki samo przesuwne – tzw. rewersyjne. Mimo iż są zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu niż zagęszczarki ręczne, mogą ważyć nawet 900 kg. Używane są na terenach o dość dużej powierzchni. Działają samoczynnie, a ich kierunek nadawany jest przez operatora.

Zagęszczarki podczepiane – działają dzięki podczepieniu ich do koparki lub traktora, dzięki czemu wykorzystać je można w pracach na ogromnych i trudnych terenach, takich jak np. skarpy i wykopy.

Szeroki wybór zagęszczarek dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/zageszczarki

Zagęszczarki jednokierunkowe, czy rewersyjne – które wybrać?

Zagęszczarki jednokierunkowe przeznaczone są, jak sama nazwa wskazuje do pracy w jednym kierunku – do przodu. Napędzane są silnikami benzynowymi lub elektrycznymi. Swoje zastosowanie znajdzie przy zagęszczeniu gleby pod kostkę brukową. Jego budowa sprawia, że można z niej korzystać na mniejszych, jak i większych terenach, a także w trudno dostępnych miejscach. Charakteryzuje się dużą wydajnością oraz wszechstronnością.

Zagęszczarki rewersyjne są bardziej zaawansowanym rodzajem tego urządzenia. Sterowana jest za pomocą operatora, co sprawia, że sprawdzi się idealnie na dużych powierzchniach czy ograniczonych terenach. W przeciwieństwie do zagęszczarek jednokierunkowych działają w obydwie strony. Niezbędne są w przypadku boisk, wałów czy nasypów, gdzie wymagana jest wysoka wydajność ubijania.

Jak widać wybór zagęszczarki, jest w dużej mierze zależne od rodzaju wykonywanego zlecenia, a także wielkości powierzchni.