Aktywnych kredytów frankowych ubywa z każdą chwilą, co jednak nie stanowi przeszkody w tym, by frankowicze występowali do sądu o unieważnienie kredytu z powodu abuzywnych zapisów umownych. Jeśli chodzi o ilość spraw frankowych, z pewnością sporów nie ubywa, wręcz przeciwnie coraz więcej świadomych swoich praw kredytobiorców wnosi powództwo.
Szanse na wygraną z bankiem
Powszechna opinia o tym, że z bankiem nie da się wygrać sporu odchodzi do lamusa przygnieciona statystyką wygranych spraw frankowych. Sukcesami chwali się nie tylko kancelaria frankowa https://kancelariafrejowskichf.pl/, ale również wielu frankowiczów opisując swoje doświadczenia i historie w dochodzeniu sprawiedliwości. Jest co świętować, bowiem unieważnienie kredytu frankowego to solidna korzyść finansowa dla kredytobiorcy. Zwroty nadpłaconych sum bywają zawrotne, zwłaszcza w przypadku kredytów już ukończonych i to zaciągniętych na większe sumy. Należy jednak podkreślić, że zwrotu do jakich zobligowane są banki w wyniku orzeczenia unieważnienia umowy kredytowej we frankach nie są żadną formą odszkodowania a jedynie nadpłatą, czyli środkami które frankowicz przez lata spłaty uiszczał w formie raty kredytowej na rzecz banku. Tym samym są to środki odzyskane, a wcześniej nienależnie pobrane.
Procedura roszczenia unieważnienia kredytu w CHF
Zanim frankowicz otrzyma zwrot środków pieniężnych od banku musi uzyskać prawomocny wyrok sądu o unieważnieniu umowy kredytowej zawartej w szwajcarskiej walucie. Nie jest to ani proste, ani szybkie, ani oczywiste. W zależności od przypadku może okazać się, że sąd potrzebować będzie dowodów, świadków, opinii biegłego itp. by wydać wyrok nie budzący jego wątpliwości. Każdorazowo badane są przesłanki pozytywne oraz negatywne do orzeczenia unieważnienia umowy kredytowej. Znaczącym plusem, ułatwieniem procedury i całego procesu są wyroki TSUE wytyczające pewne standardy orzecznictwa jak chociażby obowiązek unieważnienia całej umowy kredytowej w wyniku uznania co najmniej jednego zapisu za abuzywny.
Pozew o unieważnienie kredytu frankowego
Napisanie pozwu do sądu to pierwszy zasadniczy krok w sprawie frankowej, który nadaje jej bieg. Tak naprawdę przygotowania do sporu należy zacząć dużo wcześniej od skierowania dokumentów kredytowych do analizy prawnej. Podczas sprawdzania umowy co do jej abuzywnosci można oszacować możliwości w sporze. Każda umowa jest analizowana indywidualnie i każdy przypadek kredytu jest nieco inny, wymaga podejścia indywidualnego, podobnie sporządzenie pozwu może bazować na ogólnym wzorze, jednak należy uwzględnić w pozwie swoiste argumenty dla danej sprawy.
Wyrok i rozliczenie
Mając wyrok unieważniający ostatnim etapem sprawy frankowej jest rozliczenie kredytu. Powinno ono nastąpić bez zbędnej zwłoki, co jednak banki starają się przedłużyć w czasie lub utrudnić poprzez wymóg jednoczesnego zwrócenia należności na zasadach zobowiązania wzajemnego. W praktyce chodzi o fakt, kiedy kredytobiorca winien jest zwrócić bankowi pełna sumę kredytową nie poprzez kompensatę, zaś bank zobowiązany jest do zwrotu wszelkich środków przez klienta wpłaconych z tytułu unieważnienia umowy kredytowej.