Wernisaż w Stryszowie Zainspirowani poezją Irit Amiel i koncert piosenki

W sercu Stryszowa młodzi artyści z Krakowa przeniosą widzów w świat poezji Irit Amiel, łącząc obraz i dźwięk w wyjątkowym hołdzie pamięci i emocjom.
- Stryszów zaprasza na niezwykłą wystawę fotograficzną inspirowaną twórczością Irit Amiel
- Młodzież z Krakowa odkrywa historię i emocje poprzez sztukę w Stryszowie
Stryszów zaprasza na niezwykłą wystawę fotograficzną inspirowaną twórczością Irit Amiel
6 lipca 2025 roku o godzinie 15:00 w zabytkowym Dworze w Stryszowie, który jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu, odbędzie się otwarcie wyjątkowej ekspozycji fotograficznej. Młodzi twórcy z krakowskich szkół artystycznych – Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus oraz Technikum dla Młodzieży „Cosinus” – zaprezentują swoje wizje poezji Irit Amiel, poetki i prozaiczki, której życie naznaczone było dramatem Zagłady.
Projekt „Zainspirowani opowieścią Irit Amiel” to nie tylko wystawa zdjęć, ale także próba uchwycenia głębokich emocji zawartych w jej utworach – od lęku i samotności po nadzieję i przebaczenie. Uczestnicy pod okiem doświadczonych fotografów, Artura Brockiego i Marcina Olesińskiego, stworzyli prace, które przemawiają językiem obrazu do współczesnego odbiorcy.
Młodzież z Krakowa odkrywa historię i emocje poprzez sztukę w Stryszowie
Za projektem stoi Justyna Kuśnierzowska, dyrektorka obu placówek edukacyjnych, która podkreśla znaczenie takiej formy nauki: „Młodzież nie tylko uczyła się patrzenia przez obiektyw, ale też– patrzenia emocjami w głąb historii, poezji i ludzkiego doświadczenia. Irit Amiel mówiła: »Jeśli przeżyjesz, opowiedz ludziom«. Dla nas ta wystawa jest właśnie taką opowieścią”.
Współtwórcami przedsięwzięcia są osoby blisko związane z życiem i twórczością poetki – Agnieszka Piśkiewicz-Bornstein, długoletnia asystentka literacka Irit Amiel oraz Dita Amiel-Raviv, córka artystki, której własna sztuka dialoguje z dziedzictwem matki. Dzięki ich wsparciu projekt nabrał autentycznego wymiaru i głębi.
Podczas wydarzenia będzie można również wysłuchać koncertu piosenki polsko-hebrajskiej, co dodatkowo podkreśli wielokulturowy charakter przedsięwzięcia oraz bogactwo tradycji związanych z twórczością Irit Amiel.
Na wystawie zobaczymy fotografie autorstwa Oliwii Łabaj, Jakuba Merkela, Mateusza Zawlockiego, Leny Buczek, Mileny Jaros, Kamili Kochan, Luny Pelc, Damiana Drozdowskiego oraz Anny Zaleśny – młodych artystów pełnych pasji i zaangażowania.
Dwór w Stryszowie to miejsce o wyjątkowej atmosferze – historyczna rezydencja otoczona malowniczym krajobrazem Beskidów Zachodnich stanowi idealną przestrzeń do refleksji nad trudnymi tematami pamięci i tożsamości. Adres wydarzenia to Stryszów 508.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu oraz miłośników sztuki do udziału w tym poruszającym wydarzeniu. Wernisaż rozpocznie się punktualnie o godzinie 15:00, 6 lipca 2025 roku. To doskonała okazja, by zanurzyć się w świat emocji przekazywanych przez młode pokolenie artystów i poznać niezwykłą historię jednej z najważniejszych postaci literatury polsko-żydowskiej.
Na podstawie: Informacja Turystyczna w Wadowicach
Autor: krystian