Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Charakterystyka dobrych szamponów do włosów

Zapewne myślisz, że używasz najlepszego szamponu do włosów. Nie jest produktem tanim, ładnie się prezentuje, dobrze pachnie, jest reklamowany w telewizji. Ale czy jesteś przekonany i pewny, że jest to dobry szampon do włosów? No właśnie… czym charakteryzuje się dobry szampon?

Każdy chce używać dobrych produktów do pielęgnacji ciała – to zupełnie normalne. Chcemy, aby nasza skóra jak najdłużej zachowała swoją młodość, a włosy prezentowały się świeżo i pięknie się układały. Bardzo często jednak wierzymy reklamom, a nie faktom. Nie sprawdzamy etykiet na opakowaniu, nie interesujemy się składem kosmetyków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, albo nie chce zdać sobie sprawy z tego, że chemiczne substancje zawarte w kosmetykach są szkodliwe dla naszego zdrowia, a poprzez skórę – czy to skórę głowy, czy reszty ciała, mogą bez problemu wnikać w głąb organizmu. Dobry szampon do włosów to zatem nie taki szampon, którego producent wydał miliony na jego reklamę, ale taki, w którego składzie znajdują się składniki naturalne.

Szkodliwe substancje w szamponach

Większość szamponów ma w swoim składzie substancje szkodliwe. Niektóre (przy częstym stosowaniu) mają wpływ na zaburzenie gospodarki hormonalnej, inne powodują podrażnienia skóry i alergie, a nawet prowadzą do raka. Poniżej kilka najgroźniejszych substancji chemicznych, które znajdują się w konwencjonalnych szamponach do włosów.

  • Glikol propylenowy – otrzymywany z ropy naftowej, podrażnia skórę, negatywnie wpływa na system odpornościowy.
  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS) – środek drażniący, uczula, podrażnia, przyczynia się do powstawania łupieżu, powoduje łamliwość włosów.
  • DEA, MEA, TEA – środki pianotwórcze, działają toksycznie na układ immunologiczny, mogą przyczyniać się do powstawania lub zaostrzania alergii.
  • `PEG IPPG – uszkadzają strukturę komórek.

To tylko nieliczne niebezpieczne substancje. Często w szamponach jest ich o wiele więcej!

Najlepszy szampon do włosów – czy jaki?

Najlepszy szampon do włosów to zdrowy szampon, a zdrowy szampon to produkt naturalny. W naturalnych szamponach do włosów nie występują żadne szkodliwe dla organizmu substancje. W dobrych szamponach do włosów, ponad 90%, a czasem 99% to substancje całkowicie naturalne oraz o niskim stopniu przetworzenia. W dobrych produktach nie ma silikonów, i innych składników niekorzystnie wpływających na zdrowie, za to maja cały szereg przyjaznych dla ciała organicznych składników aktywnych. Jakie są to składniki? Przykładem może być naturalny szampon do włosów marki Yope, w którym znajdują się witaminy, flawonoidy, sole mineralne, wyciągi z limonki, awokado, kozieradki, mleka owsianego, aminokwasy z parzenicy. Dobry producent naturalnych kosmetyków, potrafi zastąpić również chemiczne substancje konserwujące, składnikami naturalnymi. Używając takich produktów można być pewnym, że dba się nie tylko o swój wygląd, ale również o zdrowie.

Kto powinien stosować naturalne kosmetyki, w tym naturalne kosmetyki do włosów?

Naturalne kosmetyki, np. zdrowy szampon bez silikonów, powinni stosować wszyscy, którzy dbają o swoje zdrowie. Ale przede wszystkim ważne jest to dla osób cierpiących na alergie, dla osób, których skóra jest wrażliwa i szybko ulega podrażnianiom. Oczywiście bezwzględnie należy stosować zdrowe kosmetyki u małych i starszych dzieci, u których skóra jest bardzo wrażliwa. Kobiety w ciąży powinny w szczególny sposób zadbać o to, aby w ich łazience nie było kosmetyków ze szkodliwymi substancjami.