Ceny mieszkań w mieście Andrychów: 7 447 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Ceny nieruchomości w mieście Andrychów - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026. 7 447 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w mieście Andrychów w ostatnich 12 miesiącach. Wobec średniej z 2025 r. oznacza to wzrost o 11 zł/m², czyli 0,1% - poziom cen pozostaje więc praktycznie niezmieniony. Za stabilnym wynikiem dla miasta kryją się jednak różnice między mieszkaniami deweloperskimi, lokalami używanymi i poszczególnymi rejonami. Analizujemy ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających widoczne w ogłoszeniach.

Redakcja wiadomosciwadowice.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 21 maja 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 6 miesięcy.

Spis treści:

Ceny mieszkań w mieście Andrychów: najważniejsze liczby

  • 7 447 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 11 zł/m², czyli 0,1% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
  • 6 143-9 249 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 369 000 zł - mediana ceny zakupu; mediana powierzchni wyniosła 47 m².
  • 86% - wzrost ceny metra od 2019 r., średnio 9,3% rocznie.

Mediana ceny całego lokalu pokazuje skalę potrzebnego budżetu, natomiast cena metra pozwala porównywać mieszkania różnej wielkości. To uzupełniające się perspektywy, szczególnie przy wyborze między mniejszym nowym lokalem a większym mieszkaniem używanym.

Infografika: ceny mieszkań w mieście Andrychów
Infografika: ceny mieszkań w mieście Andrychów

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)9 768
wtórny6 908

9 768 zł/m² kosztowały mieszkania deweloperskie wobec 6 908 zł/m² na rynku wtórnym. Premia za nowy lokal wynosiła 41,4%. Różnicę między segmentami mogą kształtować zarówno wiek budynków, jak i lokalizacja oraz struktura sprzedawanych mieszkań.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
35-45 m² (małe 2-pok.)9 249
45-55 m² (2-pok.)7 053
55-70 m² (3-pok.)7 477 *
70-90 m² (duże 3-4 pok.)7 435 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

9 249 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu metraży, dotycząca mieszkań o powierzchni 35-45 m². Mniejsze lokale mogą osiągać wyższą cenę jednostkową, ponieważ ograniczony budżet całkowity kieruje część kupujących właśnie do tego segmentu. Zależność nie jest jednak liniowa: przedział 45-55 m² ma niższą medianę niż większe mieszkania.

Ceny wg metrażu - Andrychów
Ceny wg metrażu - Andrychów

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

7 906 zł/m² wyniosła mediana w rejonie Osiedle Jana Pawła II, a 4 872 zł/m² w rejonie Bułówki. Różnica między tymi poziomami sięga 62%. Tabela pokazuje również wyższy odczyt dla rejonu Górnica.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Górnica8 782 *
Osiedle Jana Pawła II7 906
Osiedle 200-lecia7 092
Olszyny6 337 *
Bułówki4 872

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna. Rejony pochodzą z OSM i mają orientacyjne granice. Wynik dla rejonu Bułówki obejmuje okres od 2019 r., dlatego nie jest bezpośrednio porównywalny z bieżącymi odczytami.

Mapa cen mieszkań - Andrychów
Mapa cen mieszkań - Andrychów

Ceny wg części miasta - Andrychów
Ceny wg części miasta - Andrychów

Ceny działek w mieście Andrychów

156 zł/m² wyniosła mediana cen działek w ostatnich 24 miesiącach, a 1 077 m² miała typowa sprzedawana parcela. Przy wyborze gruntu poza ceną jednostkową znaczenie mają możliwości zabudowy, dostęp do drogi i uzbrojenie.

Codziennie nowe informacje z Wadowic publikujemy na wiadomosciwadowice.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na wiadomosciwadowice.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 369 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić także koszty dodatkowe. Podatek PCC według stawki 2% wynosi 7 380 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 2 763 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Wynagrodzenie notariusza można negocjować. Przy standardowym zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

3 995 zł/m² wynosił poziom cen w 2019 r., wobec obecnych 7 447 zł/m². Odpowiada to wzrostowi o 86%, średnio 9,3% rocznie. Historia cen przedstawiona na wykresie pozwala osadzić dzisiejszą stabilizację w dłuższym trendzie.

Trend cen - Andrychów
Trend cen - Andrychów

Andrychów na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. W mieście Andrychów metr kosztuje o 4 045 zł mniej.

Powiat wadowicki wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 7 706 zł/m²; rok wcześniej było to 7 933 zł/m², co oznacza spadek o 2,9%. W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 6 797 zł/m², czyli o 909 zł mniej niż mediana powiatu.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Andrychów-7 447-
Kęty10 km5 974-19,8%
Wadowice12 km8 767+17,7%
Żywiec19 km7 045-5,4%
Brzeszcze21 km5 644-24,2%

W mieście Kęty metr był o 1 473 zł, czyli 19,8%, tańszy. Wśród wskazanych sąsiadów wyższą medianę miało miasto Wadowice.

Komentarz analityczny

0,1% i 11 zł/m² wzrostu oznacza stabilizację na tle wcześniejszego tempa 9,3% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od horyzontu: wieloletni wzrost nie przekłada się obecnie na podobną dynamikę.

6,3% wyniósł roczny wzrost cen mieszkań w Polsce w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny wynik nie powiela zatem kierunku i skali ogólnopolskiej dynamiki.

5,98% wynosiło we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet kupujących, ale jego przełożenie na ceny zależy także od konkurencji między sprzedającymi i dostępności mieszkań.

Co dalej z cenami? Jeśli możliwości finansowania zakupów poprawią się bez wzrostu podaży, presja cenowa może wzrosnąć. Jeśli oferta będzie odpowiadała popytowi, stabilizacja może się utrzymać. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Andrychów?

Mediana wynosi 7 447 zł/m², a połowa transakcji mieści się w przedziale 6 143-9 249 zł/m².

Czy ceny mieszkań w mieście Andrychów rosną, czy spadają?

Pozostają stabilne: wzrost wobec średniej z 2025 r. wynosi 11 zł/m², czyli 0,1%.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższy odczyt tabeli to 8 782 zł/m² dla rejonu Górnica, a najniższy to 4 872 zł/m² dla rejonu Bułówki.*

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w mieście Andrychów?

Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 9 249 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 9 768 zł/m² i 6 908 zł/m², a premia rynku pierwotnego to 41,4%.

Ile kosztuje działka w mieście Andrychów?

Mediana wynosi 156 zł/m², a typowa powierzchnia sprzedawanej parceli to 1 077 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 49 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 12 listopada 2025 do 21 maja 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (11 transakcji) i wtórny (38); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-05-21; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

W odpowiedzi FAQ dotyczącej lokalizacji obowiązują zastrzeżenia z przypisu pod tabelą rejonów. GUS obejmuje cały powiat, także gminy wiejskie, i publikuje dane kwartalnie; zestawienie powiatowe stanowi tło, a nie nowszy odpowiednik danych miejskich. Lokalna zmiana wobec średniej rocznej i ogólnopolska dynamika roczna dotyczą różnych okresów i miar.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji