Ceny mieszkań w Wadowicach: 8 767 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026. 8 767 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w Wadowicach w ostatnich 12 miesiącach. To o 160 zł/m², czyli 1,8%, mniej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują wyhamowanie po wieloletnim wzroście, ale również wyraźne różnice między lokalami deweloperskimi a mieszkaniami z rynku wtórnego.
Redakcja wiadomosciwadowice.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 20 maja 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 6 miesięcy.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Wadowicach: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny działek w Wadowicach
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Wadowice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Wadowicach: najważniejsze liczby
- 8 767 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 160 zł/m² i 1,8% - spadek wobec średniej z 2025 r.
- 6 467-10 370 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 410 000 zł - mediana ceny całego mieszkania.
- 44 m² - mediana powierzchni sprzedawanego lokalu.
- 98% - wzrost ceny metra od 2019 r.
Mediana ceny całego lokalu opisuje budżet zakupu, a stawka za metr pozwala porównywać mieszkania o różnej powierzchni. Dla kupującego znaczenie mają oba wskaźniki: niższa cena jednostkowa nie musi oznaczać mniejszego wydatku na nieruchomość.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 10 733 |
| wtórny | 7 924 |
10 733 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 7 924 zł/m² na wtórnym. Oznacza to premię cenową nowych mieszkań wynoszącą 35,4%. Taka różnica może odzwierciedlać nie tylko wiek budynku, lecz także lokalizację inwestycji, wyposażenie części wspólnych i strukturę sprzedawanych metraży.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 10 771 * |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 9 432 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 8 409 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 9 311 * |
* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna
9 432 zł/m² wyniosła mediana w segmencie 35-45 m², a 8 409 zł/m² w grupie 45-55 m². Mniejsze lokale mogą osiągać wyższe stawki jednostkowe, ponieważ niższy całkowity budżet zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców. Zależność nie jest jednak liniowa: segment 55-70 m² miał wyższą medianę niż mieszkania 45-55 m².

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
7 966 zł/m² to najwyższa wartość w poniższym zestawieniu, przypisana osiedlu Jedność. Na osiedlu Podhalanin mediana wyniosła 6 066 zł/m², a na osiedlu Łąki 5 149 zł/m². Między osiedlami Podhalanin i Łąki różnica sięga 18%.
| Osiedle | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Jedność | 7 966 * |
| Podhalanin | 6 066 |
| Łąki | 5 149 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna


Ceny działek w Wadowicach
159 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 700 m². Przy porównywaniu konkretnych gruntów istotne są także przeznaczenie, dostęp do drogi i uzbrojenie, które wpływają na możliwości wykorzystania nieruchomości.
Codziennie nowe informacje z Wadowic publikujemy na wiadomosciwadowice.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na wiadomosciwadowice.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 410 000 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić również koszty poza ceną lokalu. PCC według stawki 2% wynosi około 8 200 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna to około 2 964 zł z VAT, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Wynagrodzenie notariusza można negocjować.
Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Porównanie budżetów powinno więc obejmować zarówno cenę mieszkania, jak i właściwe dla danego zakupu opłaty.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Z 4 425 do 8 767 zł/m² wzrosła cena metra od 2019 r. To odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny w dłuższym okresie: 98%, przy średnim rocznym tempie 10,3%. Historia cen pokazuje zatem wzrost wieloletni, mimo obecnego spadku względem poziomu odniesienia z 2025 r.

Wadowice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. W Wadowicach metr kosztował o 2 725 zł mniej.
Powiat wadowicki wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 7 706 zł/m²; rok wcześniej 7 933 zł/m² (-2,9%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 8 171 zł/m², czyli o 465 zł więcej niż ta mediana powiatu. GUS liczy cały powiat - razem z gminami wiejskimi - z tego samego rejestru cen, kwartalnie i z dużym opóźnieniem (najnowszy dostępny kwartał to IV kw. 2024), dlatego te liczby są tłem dla naszych z ostatnich 12 miesięcy, a nie ich świeższą wersją.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Wadowice | - | 8 767 | - |
| Andrychów | 12 km | 7 447 | -15,1% |
| Kęty | 20 km | 5 974 | -31,9% |
| Oświęcim | 24 km | 6 521 | -25,6% |
| Skawina | 26 km | 9 566 | +9,1% |
W oddalonym o 12 km mieście Andrychów metr był o 1 320 zł, czyli 15,1%, tańszy niż w Wadowicach.
Komentarz analityczny
160 zł/m² i 1,8% spadku wobec średniej z 2025 r. oznacza dynamikę wyraźnie niższą niż wieloletnie tempo 10,3% rocznie. Wykres pokazuje wyhamowanie, a nie odwrócenie całego wzrostu od 2019 r.
Na tle kraju lokalny kierunek jest odmienny: w Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Krajowy wzrost nie musi przekładać się jednakowo na każde miasto, ponieważ o cenach decydują również lokalna oferta i siła nabywcza kupujących.
5,98% wyniosło we wrześniu 2026 r. średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet i może przesuwać popyt między nowymi mieszkaniami a tańszym rynkiem wtórnym.
Co dalej z cenami? Jeśli poprawi się dostępność finansowania przy ograniczonej ofercie, presja na wzrost może powrócić. Jeśli oferta będzie rosła szybciej niż popyt, kupujący mogą zachować większą przestrzeń do negocjacji. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Wadowicach?
Mediana wynosi 8 767 zł/m², a połowa transakcji mieściła się w przedziale 6 467-10 370 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Wadowicach rosną, czy spadają?
Mediana jest o 160 zł/m², czyli 1,8%, niższa niż średnia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
W tabeli osiedli najwyższa wartość to 7 966 zł/m² dla osiedla Jedność, a najniższa 5 149 zł/m² dla osiedla Łąki.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Wadowicach?
Dla mieszkań 35-45 m² mediana wynosi 9 432 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak: mediany wynoszą odpowiednio 10 733 i 7 924 zł/m², a premia rynku pierwotnego to 35,4%.
Ile kosztuje działka w Wadowicach?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 159 zł/m², a mediana powierzchni parceli to 700 m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 49 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 4 listopada 2025 do 20 maja 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (22 transakcji) i wtórny (27); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Przypisanie adresów do osiedli oparto na urzędowych wykazach ulic jednostek pomocniczych miasta.
Stan danych: 2026-05-20; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Skawa Wadowice zagra z Huraganem Inwałd w 14. kolejce Ligi Okręgowej

Trzy dni halówki i pomoc dla Lilianki. W Wadowicach ruszyły zapisy

Zarzuty po ugodzeniu nożem w hotelu. Podejrzany trafił do aresztu

Wadowice szykują świąteczną misję, w której dzieci pomogą departamentowi Mikołaja

Juniorzy młodsi MKS Skawy Wadowice wygrali I ligę okręgową i awansowali

Listopadowy grafik pływalni w Wadowicach. Kiedy są wolne tory

Dwie przyczepy warte 190 tys. zł zabezpieczone. Podejrzenie dotyczy numerów VIN

Ceny mieszkań: Wadowice, Andrychów i Kalwaria Zebrzydowska - barometr cen transakcyjnych

Trzeźwy kierowca, nerwowy pasażer. W Wadowicach policjanci znaleźli mefedron

Kontrole drogowe w Inwałdzie ujawniły dwoje kierujących bez uprawnień

Tubis Trio wraca po pięciu latach. Koncert zespołu w Andrychowie

Żelki podtrzymują życie w świecie AI. „Hot Spot” w Kinie Centrum

W Wadowicach będą cztery postoje mammobusów. Badania bez opłat

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Gminy Wieprz - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Komisariat Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej - kontakt, adresy, dzielnicowy
- Urząd Stanu Cywilnego w Stryszowie - kontakt, godziny, sprawy do załatwienia
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzeźnicy - kontakt, godziny, zasiłki i pomoc dla rodzin
- Apteki Inwałd, gmina Andrychów, powiat wadowicki - adresy, telefony, godziny otwarcia
- KRUS Wadowice - kontakt, godziny i obsługiwane gminy
