Autolaweta w Gliwicach oraz holowanie – narzędzia, zasady i wskazówki

Niestety, większość samochodów w Polsce nie należy do najmłodszych, a wiąże się to z częstymi ich awariami na naszych drogach. Sporo z nich, będziemy w stanie naprawić samemu, jednak w wypadku poważniejszych, konieczna okaże się pomoc specjalisty. Samochód musi trafić do mechanika, a wówczas będziemy zmuszeni wezwać lawetę, co może okazać się kosztowne. Jest jednak tańsza alternatywa, którą z pewnością będzie holowanie.

W wypadku gdy koniecznością staje się już autolaweta Gliwice to miejscowość, gdzie nie bez większych problemów uda się nam uzyskać pomoc. Nie potrzeba poważnych awarii do tego, aby wymagane było już holowanie pojazdu, chociażby do pobliskiego parkingu, serwisu samochodowego lub pod nasz dom, co pozwoli nam przekonać się co spowodowało usterkę. Musimy jednak wiedzieć, jak holować auto.

Co przyda się nam podczas holowania?

Bez posiadania kilki ważnych narzędzi, holowanie w Gliwicach i wszędzie indziej, w ogóle nie może mieć miejsca. Kiedy mowa o osobowych autach, których masa nie przekracza 3,5 tony, wystarczająca będzie syntetyczna lina od długości od 4 do 6 metrów. Taka lina, powinna być dostępna praktycznie na każdej stacji benzynowej. Co więcej, jej zakup na pewno nie będzie dla nas problemem, gdyż zazwyczaj jest to niski koszt.

Bardzo ważne jest, aby posiadać trójkąt ostrzegawczy, który powinien być na wyposażeniu każdego auta. Niekiedy o nim zapominamy, dlatego musimy być pewni, czy zawsze znajduje się on w naszym samochodzie. Jeśli nie, od razu go kupmy. Z pewnością nie jest on drogi, a dzięki nemu uda się nam uniknąć otrzymania mandatu oraz spowodowania zagrożenia na drodze. Okazuje się, że przydatne będą też kable rozruchowe. W momencie gdy rozładuje się akumulator, będzie mogli go podładować, by chociaż włączyć światła.

Przygotowanie pojazdu do holowania

Mając już wszelkie konieczne narzędzia, następnie wypada odpowiednio przygotować uszkodzone auto. Na tyle samochodu po lewej stronie, należy umieścić trójkąt ostrzegawczy, natomiast kiedy widoczność jest słabo bądź mamy do czynienia z nocą, włączy światła pozycyjne. Szczególnie pamiętajmy o tym, że światła awaryjne nie mogą być używane podczas holowania.

Lina musi być przymocowana na tyle mocno, aby się nie odpięła. Posłużmy się zaczepami, które zazwyczaj są zespolone z liną, gdyż one będą odpowiednio zabezpieczone. Nie zaleca się przyczepiania liny ani do wahaczy, ani do zderzaków. Do tego celu przeznaczone są haki oraz uszy holownicze. Nowsze modele aut, będą posiadać wkręcane uchwyty w miejsca, które czasami są zasłonięte przez zaślepkę.

Podczas jazdy holowanym autem…

Gdy dochodzi do autoholowania w Gliwicach, od obydwu kierowców wymaga się odpowiedniego skupienia. Doświadczony kierowca, powinien prowadzić holowany samochód. Jest to istotne, gdyż osoba, która pierwszy raz podejmuje się tego zadania, może bardzo łatwo popełnić wiele błędów, a przy towarzystwie dużego stresu, z pewnością nie będzie o to ciężko.

Konieczne jest odpowiednie napięcie liny, a szczególnie w wypadku ruszania. W wypadku gwałtownych pociągnięć, może dojść do wielu usterek. Podczas zmiany pasów ruchu, wymaga się tego, aby to obydwa auta sygnalizowały manewr. Jeżeli jedziemy drogą, dwupasmową lub więcej, starajmy się zawsze trzymać prawego pasa. Holowany pojazd musi dohamowywać nieco mocniej niż ten holujący, aby uniknąć rozluźnienia liny.

Warto także określić jakikolwiek znak ostrzegawczy, jeśli doszłoby do konieczności nagłego hamowania. Nie wybierajmy jazdy drogami głównymi, ponieważ zetkniemy się tam z większym natężeniem ruchu, a my powinniśmy unikać częstego hamowania i zatrzymywania się. Szczególną ostrożność zachowajmy też na przejściach dla pieszych, gdyż osoby te nie będą wiedziały o tym, że holujemy pojazd i istnieje ryzyko, że wejdą między nie. Dodatkowo, jeśli nasz pojazd ma automatyczną skrzynię biegów, nie ma możliwości holowania go, gdyż może dojść do licznych awarii.