Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Do czego jest nam potrzebna kreatywność?

Przytaczając naukowe definicje, kreatywność to umiejętność rozwiązania jakiegoś problemu w nowy sposób lub metoda, sposób postępowania w określonych sytuacjach. Przekładając to na codzienne postępowanie, kreatywnością można nazwać m.in. chodzenie do pracy codziennie inną drogą, a także znalezienie ułatwień w pracy.

Do czego jest nam potrzebna kreatywność?

Według badaczy, kreatywność to jedna z najważniejszych umiejętności człowieka, który chce odnaleźć się w obecnych czasach. Większość skomplikowanych czynności jest stopniowo zastępowanych przez powtarzalne prace, dlatego kluczem okazuje się umiejętność rozwiązywania problemów i ułatwiania sobie życia.

Kreatywność to jedna z najważniejszych cech osób, których głównym zadaniem jest zachęcenie innych do skorzystania z usług danej firmy. Nowatorskie rozwiązania są doceniane nie tylko przez szefostwo, ale także i przez klientów, co pozytywny sposób odbija się na przychodach. Osoby kreatywne są otwarte na świat, przyjmują pomysły innych osób, analizując je i dostosowując do aktualnych warunków. Kreatywność pozwala działać poza utartymi schematami, omijając wyuczone sposoby myślenia i funkcjonowania.

Co sprawia, że jesteśmy kreatywni?

Według psychologów, o kreatywności decyduje przede wszystkim nasze spojrzenie na świat. Większą zdolność do wykazywania się kreatywnym myśleniem i działaniem mają osoby, które lubią obracać się w nie do końca wyjaśnionych, zagadkowych sytuacjach, gdzie bardzo często mają do czynienia z brakiem informacji. Ludzie preferujący komfort i równowagę stoją po przeciwnej stronie barykady i bardzo rzadko są w stanie zaskoczyć czymś nowym i niespotykanym.

Osoby kreatywne możemy poznać po ich cechach charakteru. Najczęściej są one ciekawe świata, posiadają mnóstwo zainteresowań i łakną nowej wiedzy i doświadczeń. W razie natrafienia na jakiś problem nie chowają się z tyłu, ale próbują się z nim uporać na różne sposoby. Osoby kreatywne bardzo często posiadają również bujną wyobraźnię i zależy im na tworzeniu nowych rzeczy.

Kreatywności sprzyjają zainteresowania takimi dziedzinami wiedzy jak: kulinaria, sztuka, literatura i muzyka. Doświadczenie w takich branżach ułatwia rozwijanie kreatywnego myślenia, pozwala przyjmować do wiadomości inne, mniej oczywiste rozwiązania problemu i uczy dostrzegania całkowicie nowych ścieżek. Kreatywność połączona jest również z umiejętnością inspirowania się tym, co zostało już wymyślone, a także zdolnością do wykorzystywania i przerabiania pomysłów.

Warto jednak nadmienić, że nie zawsze odkrywanie wszystkiego na nowo jest dobrym rozwiązaniem. Czasami te najprostsze solucje są najbardziej efektywne. Osoby kreatywne muszę więc mieć zdolność słuchania i przyjmować na siebie krytykę płynącą z otoczenia.

Jak pobudzić kreatywność?

Kreatywne myślenie możemy pobudzić na wiele sposobów. Jeśli pracujemy w grupie, najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie tzw. burzy mózgów, stworzenie map myśli lub też prognozowanie przyszłości na podstawie dostępnych danych. Metody te pozwalają rozwinąć kreatywność za pomocą wykorzystania różnych podejść i procesów, a także nauczą jak wykorzystywać i łączyć informacje uzyskiwane z różnych źródeł.

Kreatywność możemy rozwijać także samodzielnie i da się to robić w prosty i zaskakujący sposób. Jedną z najlepszych metod jest długi spacer na łonie natury, bez telefonu i innych urządzeń, które mogą rozpraszać nasze myśli. Warto wprowadzić go do naszego codziennego planu. Dobrym pomysłem może okazać się również medytacja, która pozwoli uspokoić myśli i odpowiednio je poukładać.

Kluczem do sukcesu jest nauka nowych rzeczy. Regularne wychodzenie poza strefę komfortu, poznawanie nieznanych miejsc, podejmowanie wyzwań, rozmowa z obcymi ludźmi, a także wszelkie gry i zabawy pomogą nam rozwinąć kreatywność umysłu do niewyobrażalnych wręcz wartości.

Warto pamiętać, że w kreatywności nie chodzi tylko o sam sposób myślenia, ale przede wszystkim o działanie. Dopiero po wprowadzeniu w życie naszych myśli i celów, możemy uznać, że jesteśmy kreatywni.

Dodatkowe informacje

Jeżeli szukasz przedmiotów do szeroko rozumianego DIY, znajdziesz je na stronie https://czakos.pl/ - zobacz pełen asortyment