Żyją obok nas. Mijamy się na ulicy każdego dnia. Bezimienni jak wszyscy, których się mija. To oni czynią nasze miasto szczególne i zróżnicowane. Jemy chleb wypiekany przez nich. Budują nasze domy, pracują jako kierowcy, śpiewają, tańczą, dbają o nasze miasto i są mu szczerze oddani.
60 lat temu w naszym mieście dostali dom, który ktoś podpalił. Spłonął. Powiedzieli trudno jak w tradycyjnej pieśni "Bóg mi daje, Bóg mi odbiera" tł. "Devel mange dyja, Devel mange zalija". Są oddani tradycji i kulturze, pysznie gotują, ich opowieści nie mają końca, a poczucie humoru potrafi uczynić życie piękniejszym.
Kochają swoje dzieci ponad wszystko. To one są przecież nadzieją. Jak w każdej innej społeczności.
Romowie. Polacy.
Spektakl "Jamaro Dzipen" tł. "Nasze życie" to pieśni, taniec, historie tkane bogato tradycją i kulturą Romów na świecie, a przede wszystkim tutaj. W Wadowicach. Wyciągają rękę by ich poznać. Śmiech przeplata się ze łzami, nostalgia z nadzieją, teatralna opowieść przy ognisku. Dorośli, młodzież, dzieci - cały klan na scenie prowadzi nas przez trudną drogę, którą sami przebywają od ponad 400 lat do współczesności.
Spektakl jest historycznym zapisem jak również prawdziwą historią poznawania kultury Romskiej przez dwie Polki. Przez ich pryzmat poznajemy Romów. Wszystkie opowieści, są historiami prawdziwymi. Podkreślam to ponieważ spektakl nie traci swojej Romskiej poetyki na rzecz spektaklu dokumentalnego jest wręcz odwrotnie. To uczta zmysłów.
Historia to nie jest coś co czytamy tylko co tworzymy. Poniżej znajduje się tłumaczenie lub też interpretacja powyższego tekstu po Romsku. Interpretacja - ponieważ w języku Romskim, są słowa których nie ma w Polskim i odwrotnie. W Wadowicach właśnie rodzi się pierwszy w Polsce teatr Romski - to ich drugi spektakl. Poznajmy się na nowo.
Wadowickie Centrum Kultury przy ul. Teatralnej 1, sala kameralna,. 1 września 2019, godz.17.00 (wstęp wolny)