Zalecenia dotyczące koronawirusa SARS-Cov-2

Koronawirus SARS-Cov-2 stanowi coraz większe zagrożenie w Europie. Ogniska chorobowe pojawiły się w północnych Włoszech i na dzień 26 lutego 2020 liczba zarażonych wynosi już 322 osoby w tym kraju. Istotne jest też to, że w samych Włoszech wirus spowodował śmierć 10 osób. Warto więc znać sposoby ochrony przed koronawirusem, szczególnie jeśli ostatnio podróżowaliśmy lub mamy kontakt z osobami, które przybyły z krajów o zwiększonym ryzyku zarażenia wirusem.

Warto wiedzieć, że obecnie na koronawirusa COVID-19 nie ma żadnego, skutecznego lekarstwa. W Polsce już niedługo dostępny będzie test na koronawirusa. Jak podają koronawirus wiadomości wszystkie objawy spowodowane przez ten typ wirusa leczy się objawowo. Na pocieszenie można powiedzieć, że na podstawie słów głównego inspektora sanitarnego, Jarosława Pinkasa można wysnuć wniosek o tym, że nie jest to bardzo niebezpieczny wirus, bo powoduje małą śmiertelność w porównaniu do innych chorób lub wirusów. Osoby bez obciążeń immunologicznych lub tych obciążeń związanych z wiekiem i innymi chorobami są znacznie bardziej odporni na działania wirusa i to właśnie u takich osób nie powoduje on śmiertelności. Statystycznie rzecz ujmując do zgonów dochodzi w przypadku 2-3% zakażonych, natomiast w 15-20% przypadków zakażenie ma ciężki przebieg. Najmniej narażone na działanie wirusa są osoby młode oraz dzieci.

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla znaczenie odpowiednich środków ochronnych. Zalecenia te powstały na podstawie danych przedstawionych z WHO i zostały przedstawione na oficjalnej stronie GIS oraz obejmują:

  1. Częste mycie rąk – najlepiej używając mydła i wody.
  2. Zachowywanie bezpiecznej odległości od osób zarażonych – najmniej 1 metr dystansu.
  3. Unikanie dotykania dłońmi oczu, ust i nosa – to właśnie przez te miejsca wirus wnika do organizmu.
  4. W przypadku stwierdzenia gorączki, kaszlu i trudności z oddychaniem należy zasięgnąć pomocy medycznej.
  5. Stosowanie masek medycznych zaleca się jedynie dla osób, które posiadają objawy infekcji SARS-Cov-2. Dla osób zdrowych nie gwarantuje to skutecznego powstrzymania infekcji.