#WadowicePoSąsiedzku

W tym tygodniu z #WadowicePoSąsiedzku wybieramy się na Jaroszowicką Górę. Czy wiecie, że na jej szczycie stała kiedyś wieża triangulacyjna? Ówczesne takie wieże składały się z dwóch oddzielnych drewnianych konstrukcji: pomostu dla obserwatora i stanowiska dla instrumentu. Umożliwiała ona wykonanie pomiaru punktów położonych w znacznej odległości, nawet oddalonych o dziesiątki kilometrów. W 1817 r. cesarz Franciszek I wydał patent o podatku gruntowym W związku z tym przystąpiono do tworzenia katastru dla całej Galicji. W jego skład wchodziły m.in. mapy tworzone na podstawie pomiarów stosowaną wówczas metodą stolikową, czyli za pomocą tzw. wież triangulacyjnych, które ustawiano na wzniesieniach. Mapy wykreślone wówczas stały się wzorem dla map współcześnie używanych. W XIX w. taką budowlę wzniesiono na stoku Jaroszowickiej Góry. 

 

Jaroszowicka Góra (541-545 m n.p.m.) stanowi jedyny fragment Beskidu Małego, położony na wschód od Skawy, a oderwany od zwartego masywu górskiego przez północny odcinek przełomu tej rzeki. Najwyższe wzniesienie  – Jaroszowicka Góra (wschodnia, 545 m n.p.m.) znajduje się prawie w środku geometrycznym tego górotworu, na terenie Łękawicy. Więcej niż jedną trzecią powierzchni Jaroszowickiej Góry zajmują lasy. Las świerkowo – jodłowyz partiami buczyny  w większości stanowił część składową Lasów Dóbr Żywieckich, należących do Habsburgów.

------------------------------------------------------------

Początek roku  nie sprzyja dalekim podróżom i dlatego zapraszamy Was do odkrycia na nowo Wadowic i okolicy! Przekonacie się, że tuż za progiem można znaleźć ciekawe miejsca i niezapomniane historie. Zachęcamy nie tylko do śledzenia postów na FB/Wadowice - tu wszystko się zaczęło z cyklu #WadowicePoSąsiedzku, ale również do jego współtworzenia poprzez zgłaszanie w komentarzu miejsc wartych odkrycia na nowo!

#WadowicePoSąsiedzku #wadowice #jp2 #jaroszowice #góry #galicja #wieża