Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Zapraszamy do nowego cyklu #WadowiceNaWeekend

Od dzisiaj zapraszamy Was do śledzenia artykułów na naszej stronie  i postów na fanpage FB/Wadowice tu wszystko się zaczęło związanych z nowym cyklem #WadowiceNaWeekend w którym publikujemy gotowe propozycje aktywnych wycieczek wokół Wadowic. Założenie jest proste: nasze wędrówki rozpoczynamy lub kończymy w sercu papieskiego miasta.  Zapraszamy nie tylko do udania się w drogę wskazanymi przez nas trasami, ale również do współtworzenia oferty spędzania wolnego czasu w naszym regionie. 

 

 

W tym tygodniu zachęcamy do wybrania się w drogę i to dosłownie! Długość proponowanej przez nas trasy pieszej do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wynosi 17 km, a suma podejść to prawie 670 m:

1. Trasę rozpoczynamy w Wadowicach (dodatkowe ok. 8 km marszu – łącznie ok. 25 km) lub podjeżdżamy do Gorzenia Górnego (busem z dworca PKS w Wadowicach) wysiadając na przystanku przed restauracją „Czartak” z mozaikami Bolesława Książka.

2. Następnie kierujemy się czarnym szlakiem PTTK w stronę mostu na Skawie – po prawej mijamy Zaporę w Świnnej Porębie, która utworzyła Jezioro Mucharskie o pojemność 161 mln m3 i  o powierzchni 1035 ha.

3. Na szczyt Jaroszowickiej Góry (541 m n.p.m.)  podchodzimy od strony przysiółku wsi Jaroszowice – Gołębiówki. W XIX w. na stoku tej góry wzniesiono wieże triangulacyjną, które służył do pomiarów terenu dla katastru galicyjskiego.

4. Po zejściu z masywu Jaroszowskiej Góry kierujemy się do centrum wsi Łękawica, gdzie wstępujemy do kościoła pw. św. Józefa Robotnika. W jego wnętrzu można podziwiać  XV-wieczny obraz św. Józefa będący niegdyś własnością dziedzica wsi - Hieronima Przerębskiego.

5. Z Łękawicy idziemy w dalszym ciągu czarnym szlakiem do wsi Bugaj, gdzie schodzimy z niego na szlak niebieski PTTK prowadzący nas na górę Żar (527 m n.p.m.) z zachowanymi śladami po legendarnym rozbójniczym zamku Barwałd, zburzonym w XV w. na zarządzenie królewskie.

6. Idziemy dalej zielonym szlakiem PTTK w stronę prehistorycznego Grodziska Bugaj. Następnie kierując się tym samym szlakiem na wschód w stronę kaplicy Pięciu Braci Polaków i Pustelni św. Marii Magdaleny mijamy po prawej stronie punkt widokowy nad kamieniołomem.

7. Po około 15 minutach marszu szlakiem zielonym docieramy do wspomnianej kaplicy, a następnie schodząc ścieżką w dół docieramy do wzgórza Żarek (Ukrzyżowania – znajdują się tam najstarsze kalwaryjskie kaplice), a potem do kalwaryjskiego Sanktuarium (UNESCO).

8. Powrót do Wadowic busem kursowym z dworca PKS w Kalwarii Zebrzydowskiej przy ul. Krakowskiej.

Odsyłamy do przebiegu trasy na ten weekend przygotowanej w serwisie mapy-turystyczne.pl https://mapa-turystyczna.pl/route?q=49.8445160,19.5101170;49.8385914,19.5260525;49.8617970,19.6779770#49.84819/19.58776/13 

 

Fot. Jaroszowicka Góra - Archiwum UM, trasa wyznaczona za pomocą mapy-turystyczne.pl

#WadowiceNaWeekend #wycieczka #wędrówka  #wycieczkapiesza #turystyka #weekendwgórach #wadowice  #zamek #żar #kalwariazebrzydowska #unesco #legenda #pttk


IT Wadowice: Zapraszamy do nowego cyklu #WadowiceNaWeekend