Kajaki pneumatyczne - co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Kajaki pneumatyczne, czyli dmuchane zaczynają cieszyć się ogromnym zainteresowaniem ze względu na ich niewielką wagę, niską cenę i łatwość w transporcie. Na co zwrócić uwagę przed zakupem i co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy.

Bezpieczeństwo kajaków pneumatycznych

Wiele osób zwraca uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Współczesne technologie pozwoliły na zastosowanie w kajakach pneumatycznych wytrzymałych materiałów PCV, które są lekkie i elastyczne. Natomiast w momencie napompowania cała konstrukcja jest bardzo twarda, stabilna oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. Sekret polega na zastosowaniu włókien poliestrowych, które zwiększają sztywność całości. W porównaniu do klasycznych kajaków warto zauważyć to, że przy zderzeniu się z przeszkodą dochodzi do łagodnej amortyzacji. Co za tym idzie, skutecznie niweluje to ryzyko przebicia materiału.

Warto także zwrócić uwagę na to, że do większości dostępnych kajaków pneumatycznych dodawany jest zestaw naprawczy. Można więc naprawić go samodzielnie w przypadku drobniejszych uszkodzeń. Jeśli problem jest dużo bardziej poważny to lepiej skorzystać z gwarancji producenta oraz możliwości naprawy w profesjonalnym serwisie.

Należy też mieć świadomość tego, że poszczególne komory powietrzne znajdujące się w kajaku są od siebie niezależne. Oznacza to, że w przypadku poważnego uszkodzenia pozostałe segmenty pozostaną nienaruszone, więc możliwe będzie swobodne i bezpieczne dopłynięcie do najbliższego brzegu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kajaka pneumatycznego?

Wybierając konkretny model warto na początek zastanowić się nad tym czy potrzebujemy go tylko dla siebie, czy wolimy pływać w więcej osób. Można nawet znaleźć model w którym zmieszczą się nawet trzy osoby. Dla osób początkujących jest to idealny wybór, ponieważ mogą uczyć się pływać pod okiem doświadczonego instruktora, a następnie zabierać swoją rodzinę na wyprawę.

Kajaki pneumatyczne posiadają w swojej specyfikacji informację na temat maksymalnej nośności. Oznacza to po prostu maksymalne obciążenie. Należy więc wziąć pod uwagę wagę własną oraz pasażerów, a także rozważyć możliwość transportowania na przykład ciężkiego plecaka.

W zależności od miejsca użytkowania należy wybrać model kajaka, który będzie dostosowany do konkretnych warunków. Producenci wyraźnie o tym informują. Przykładowo na małe zbiorniki wodne w których nie występują fale warto poszukać modelu z oznaczeniem ZWA. Jeśli natomiast planujemy wybrać się na rwącą rzekę to powinien być to model typu WW.