Wadowiccy policjanci ostrzegają osoby sprzedające na portalach internetowych olx.pl, Vinted.pl, itp. Uwaga na oszustów wysyłających poprzez aplikację WhatsApp linki do fałszywych stron w celu otrzymania płatności.
Mechanizm działania oszustów internetowych jest podobny. Sprawca oszustwa podający się za potencjalnego kupującego za pomocą komunikatora WhatsApp nawiązuje kontakt z osobą sprzedającą. Kupiec zapewnia sprzedawcę, że już dokonał zapłaty i wysyła mu link do strony „pozwalającej na finalizację transakcji” i otrzymanie płatności. Tymczasem to spreparowana witryna (np. OLX-a, VINTED), gdzie następnie „w celu otrzymania pieniędzy za wystawiony przedmiot z ogłoszenia” w panelu (fałszywym – udającym np. operatora transakcyjnego Payu) sprzedawca ma podać m.in. dane karty lub login i hasło dostępowe do bankowości internetowej swojego rachunku.
Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić. Pamiętajmy, że to tylko sposób działania sprawcy, by wyłudzić od nas dane dostępowe do naszego rachunku i spowodowania szkody majątkowej. Zdobyte w ten sposób przez sprawców oszustw dane, mogą z kolei posłużyć do popełnienia przestępstwa na naszą szkodę np. wypłaty pieniędzy z konta lub zaciągnięcia w naszym imieniu pożyczki na rachunku. Pamiętajmy, by otrzymać płatność wystarczy kupującemu podać tylko numer rachunku.
W ostatnim czasie na terenie powiatu wadowickiego doszło do kilku tego typu przestępstw. Na przykład pod koniec stycznia br., 29-letnia mieszkanka Wadowic, poinformowała wadowicką komendę o oszustwie dokonanym na jej szkodę, podczas sprzedaży aparatu tlenowego za pośrednictwem portalu olx. Sprawca podający się za potencjalnego kupującego, poprzez komunikator WhatsApp, przekazał informację, iż kobieta musi kliknąć w załączony link celem odebrania środków pieniężnych. Po aktywowaniu przesłanego linku, wadowiczanka została przekierowana na stronę swojego banku. Następnie postępując zgodnie z procedurą wpisała login i hasło. Po chwili okazało się, że strona banku, na którą się zalogowała, wygasła. Po kolejnym zalogowaniu się na swoją stronę bankową, zorientowała się, że sprawca wygenerował z jej konta kod BLIK do wypłaty w bankomacie 700 zł, który zatwierdził – autoryzował na jej elektronicznym rachunku dzięki otrzymanym od niej hasłom/pinom.
Jeśli już niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do naszego rachunku lub karty bankomatowej. Następnym krokiem będzie zgłoszenie tego faktu w najbliższej jednostce Policji.
Zdjęcie - źródło: https://www.sirt.pl/falszywe-strony-payu/