Do czego służy agregat wody lodowej?

Popularność agregatów wody lodowej jest coraz większa. Chillery te znajdują zastosowanie w różnych procesach technologicznych, a także w domach prywatnych i obiektach usługowych. Energooszczędny i ekologiczny agregat wody lodowej umożliwia schładzanie cieczy chłodzących.

Najpopularniejszym czynnikiem chłodniczym stosowanym w tych urządzeniach jest freon. Na rynku istnieje wiele innych technologii, które pozwalają na odprowadzanie ciepła za pomocą wody lodowej. Ciecz ta składa się z jednej zwykłej wody, która została schłodzona do około 6 stopni. System wykorzystujący ten rodzaj czynnika chłodniczego może również działać w odwrotnej kolejności niż centralne ogrzewanie. Oznacza to, że zimna woda jest używana do chłodzenia obszaru.

Agregat wody lodowej - co to takiego?

Woda lodowa oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi systemami chłodzenia. Wykorzystuje wodę, która jest łatwo dostępną, niedrogą i naturalną substancją. Agregat wody lodowej jest również bardziej wydajny niż klimatyzacja, która wykorzystuje niebezpieczny dla środowiska czynnik taki jak freon. Freon jest odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła. Agregat wody lodowej jest cichszy i ma wysoki poziom szczelności. Dzięki temu jest mniej narażona na awarię.

System wody lodowej ma niskie koszty eksploatacji. Nie wymaga dużej ilości energii do pracy. Jednak system ten jest droższy w budowie. Jest też dość skomplikowany i montażu powinni się podejmować tylko wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają odpowiedni projekt.

Większość systemów chłodzenia wykorzystujących wodę jest stosowana w wysoko wyspecjalizowanych procesach produkcyjnych. Dobrze sprawdzają się w przemyśle metalowym, tworzyw sztucznych i chemicznym. Mogą chłodzić maszyny, a także sprzęt medyczny, taki jak tomografy i lasery. Chłodnice wodne znajdują również zastosowanie w hotelach, dużych sklepach i biurach. Dzięki postępowi technologicznemu agregaty chłodnicze mogą być instalowane w domach jednorodzinnych.

Jak efektywnie wykorzystać agregat chłodniczy?

Agregat wody lodowej jest podstawowym elementem systemu klimatyzacyjnego, który wykorzystuje ciekły czynnik chłodniczy. Jego działanie jest bardzo podobne do zwykłego agregatu chłodniczego.

Wytwornica cieczy chłodzącej składa się ze sprężarki, skraplacza i parownika. W jego skład wchodzą również filtry i zawory. Z drugiej strony jest to czynnik chłodniczy. Ten chłodzi wodę i krąży w urządzeniu w obiegu zamkniętym. Zazwyczaj jest to woda, ale może to być również glikol, freon lub powietrze. W parowniku następuje schłodzenie.

Kolejną fazą jest chłodzenie w parowniku. Następnie czynnik chłodniczy zostaje sprężony przed skraplaniem w skraplaczu. To właśnie wtedy system kóz uwalnia swoje ciepło.

Po obniżeniu temperatury i ciśnienia układ kozy wraca do parownika, gdzie rozpoczyna cały proces od nowa. Na rynku istnieje wiele rodzajów agregatów chłodniczych. Różnią się one wielkością, mocą i przeznaczeniem.

Najpopularniejsze i najbardziej opłacalne są agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem. Mają one niezwykle kompaktową budowę i zwartą konstrukcję. Aby zapewnić stały dopływ powietrza, często umieszcza się je na zewnątrz w miejscach takich jak zaplecze czy dach. Jednostki te są świetne dla obiektów, które nie mają wystarczająco dużo miejsca na strefę silnika chłodniczego. Są ograniczone pod względem temperatury. Nie mogą pracować poniżej 15 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat, wejdź na stronę: https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/

Co mogę zrobić, aby dbać o swoje urządzenie?

Tego typu urządzenia działają w taki sam sposób jak klimatyzatory. Wykorzystują czynnik chłodniczy do transportu ciepła pomiędzy skraplaczem a parownikiem. Chociaż proces chłodzenia jest prosty w teorii, agregaty chłodnicze mogą chłodzić duże powierzchnie i oszczędzać energię. Wymagana jest jednak regularna konserwacja, aby zapewnić odpowiednią regulację czynnika chłodniczego. 

Chillery nie wymagają dodatkowej konserwacji. Jeśli chiller powinien działać nieprawidłowo, należy go wyłączyć tak szybko, jak to możliwe. Następnie należy dokonać odpowiednich napraw.