Jeśli doświadczyłeś trudności finansowych i masz problemy ze spłatą swojej pożyczki, warto skontaktować się ze swoim kredytodawcą, aby omówić swoje opcje, w tym możliwość ubiegania się o ustawowe zawieszenie wykonania umowy kredytu lub pożyczki.
Na czym polega zawieszenie wykonania umowy kredytowej?
Zawieszenie wykonania umowy kredytowej to termin prawny, który odnosi się do czasowego przerwania zobowiązań kredytobiorcy i kredytodawcy wynikających z umowy kredytowej. Może to nastąpić z różnych powodów, takich jak istotna niekorzystna zmiana w sytuacji finansowej kredytobiorcy, naruszenie umowy przez jedną ze stron lub zmiana prawa, która wpływa na ważność lub wykonalność umowy.
Zawieszenie wykonania umowy kredytowej oznacza, że kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności, a kredytodawca nie jest zobowiązany do zapewnienia finansowania do czasu zniesienia zawieszenia. Może to nastąpić na mocy porozumienia stron lub na mocy postanowienia sądu. W okresie zawieszenia (może trwać maksymalnie 3 miesiące) kredytobiorca i kredytodawca mogą negocjować nową umowę lub pracować nad rozwiązaniem kwestii, które doprowadziły do zawieszenia.
Możliwość zawieszenia spłaty kredytu, dotyczy umów, które łączą w sobie poniższe warunki:
- umowa z bankiem została zawarta przed 13 marca 2020 r.,
- zakończenie okresu kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty, czyli po 13 września 2020 r.
Jakie są warunki zawieszenia umowy kredytowej w Pekao?
Warunki zawieszenia umowy kredytowej w Banku Pekao mogą zależeć od konkretnych warunków umowy kredytowej, a także od przyczyny wnioskowanego zawieszenia. Generalnie jednak mogą mieć zastosowanie następujące warunki:
- Odpowiedni powód: Aby zawiesić umowę kredytową z Bankiem Pekao, musi istnieć odpowiedni powód, taki jak nieoczekiwane trudności finansowe, choroba lub inne nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwiają spełnienie zobowiązań do spłaty wynikających z umowy.
- Powiadomienie: Kredytobiorca musi powiadomić Bank Pekao na piśmie o przyczynie wnioskowanego zawieszenia i przedstawić wszelkie dokumenty potwierdzające lub dowody.
- Zatwierdzenie: Bank Pekao zapozna się z wnioskiem i zdecyduje o zatwierdzeniu lub odmowie zawieszenia. Zatwierdzenie może być uzależnione od spełnienia warunków, takich jak spłata wszelkich zaległych odsetek lub opłat.
- Czas trwania: W przypadku zatwierdzenia, zawieszenie będzie miało charakter tymczasowy i będzie miało określony czas trwania, po którym kredytobiorca będzie zobowiązany do wznowienia dokonywania płatności zgodnie z pierwotną umową kredytową.
Jak zawiesić wykonanie umowy kredytowej w Pekao?
Aby zawiesić umowę kredytową należy wybrać się do oddziału banku Pekao lub przy użyciu serwisu Pekao24. Najwygodniejszy sposób to zawieszenie umowy poprzez serwis internetowy banku Pekao, można to zrobić w następujących krokach:
- Zaloguj się na swoje konto w bankowości internetowej: Wejdź na stronę swojego banku lub instytucji finansowej i zaloguj się do swojego konta bankowości internetowej za pomocą nazwy użytkownika i hasła;
- Zlokalizuj opcję dyspozycji zawieszenia: wybierz zakładkę “Usługi”, a następnie przejdź do kategorii “Dyspozycje”, a w nich zawieszenie umowy;
- Podaj niezbędne szczegóły: Wprowadź wymagane szczegóły, takie jak zakres dat zawieszenia i powód zawieszenia; wybierz parametry usługi i potwierdź, że zapoznałeś się z oświadczeniami;
- Zweryfikuj dane i złóż dyspozycję: Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych informacji, potwierdź instrukcję zawieszenia i prześlij ją.
Jakie rodzaje długów mogą zostać zawieszone?
Zgodnie z tą ustawą, zawieszenie umów kredytowych może dotyczyć określonych rodzajów kredytów, w tym:
Kredyty konsumenckie: Są to pożyczki udzielane osobom fizycznym na cele osobiste lub domowe, takie jak pożyczki samochodowe, pożyczki na remont domu oraz zadłużenie na kartach kredytowych. W Pekao są to:
- Pożyczki Ekspresowe (z wyłączeniem pożyczek zabezpieczonych hipoteką);
- Pożyczki w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz Limity w saldzie debetowym;
- Karty kredytowe i Karty z odroczonym terminem płatności.
Pożyczki hipoteczne: Są to pożyczki zabezpieczone hipoteką na nieruchomości, takie jak pożyczka na dom lub pożyczka budowlana, W Pekao:
- Kredyty mieszkaniowe;
- Pożyczki Ekspresowe zabezpieczone hipoteką;
- Pożyczki hipoteczne.
Źródła:
- Szymon Ziemba, portal finansowy Rekin Finansów, https://rekinfinansow.pl/kredyt-gotowkowy/, dostęp 10.04.2023.
- Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 738 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2021 r. poz. 610 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o restrukturyzacji oraz likwidacji podmiotów sektora finansowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 219 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie ustanowienia wzoru wniosku o zawieszenie spłaty raty kredytu lub pożyczki oraz wzoru informacji o sposobie postępowania w przypadku składania wniosku o zawieszenie spłaty raty kredytu lub pożyczki (Dz. U. z 2019 r. poz. 1365)
- Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 2095)