Oczyszczalnia biologiczna - jak działa?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków z każdym kolejnym rokiem zyskują na popularności i znaczeniu. Wszystko za sprawą tego, że są obecnie jedną z najlepszych alternatyw dla tradycyjnej sieci kanalizacyjnej. Jest to niezwykle nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, dlatego warto dokładniej przyjrzeć się temu, w jaki sposób działa m.in. biologiczna oczyszczalnia. Tam, gdzie niemożliwe jest podłączenie gospodarstwa do gminnego systemu kanalizacji, najlepszym wyjściem staje się zainwestowanie w budowę własnej, przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzięki niej każdy właściciel nieruchomości jest w stanie spełnić obowiązek w zakresie prawidłowego odprowadzania zanieczyszczeń. Sprawdźmy, o co chodzi i na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę!

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - co warto wiedzieć?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to bardzo praktyczny, ekologiczny i ekonomiczny mechanizm, dzięki któremu można z niemal stuprocentową skutecznością pozbyć się jakichkolwiek nieczystości. Istnieje wiele rodzajów tego typu instalacji, w tym najprostsze oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, następnie ze złożem roślinnym, filtrem piaskowym, a w końcu najnowocześniejsze przydomowe oczyszczalnie biologiczne. Sposób funkcjonowania każdej z nich jest podobny, różni się za to konstrukcja całej oczyszczalni, dlatego tak ważny jest świadomy wybór rodzaju, który będzie odpowiedni w konkretnych okolicznościach.

Biologiczna oczyszczalnia - jak funkcjonuje?

Praca przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków w dużym uproszczeniu opiera się na neutralizowaniu zanieczyszczeń za pomocą osadzonych na złożu biologicznym bakterii beztlenowych, tlenowych oraz innych mikroorganizmów. Ich zadaniem jest konsumpcja wszelkich nieczystości, w tym metali ciężkich, drobnoustrojów itp. Proces ten odbywa się w dużym, najczęściej dwukomorowym zbiorniku, a oczyszczone ścieki, już w postaci pozbawionej szkodliwych dla środowiska substancji wody są odprowadzane później bezpośrednio do gruntu lub mogą być użyte np. do podlewania czy nawet napełnienia oczka wodnego. Mamy więc do czynienia z procesami biologicznymi, z wykorzystaniem naturalnych zasobów, dzięki czemu rozwiązanie to jest proekologiczne.

Czy warto wybrać biologiczną oczyszczalnię ścieków?

Właściciele domów jednorodzinnych, ale nie tylko, zastanawiają się nad tym, czy warto postawić na budowę oczyszczalni biologicznej. Z jednej strony wiąże się to z wysokim kosztem, który może wynieść nawet 30 000 złotych, z drugiej jednak w grę wchodzi mnóstwo zalet i korzyści, jakie daje taka oczyszczalnia. Wśród plusów można wymienić m.in. wysoką wydajność, bezobsługowość, a także oszczędność przy eksploatacji. Jedynym kosztem jest tutaj bowiem energia elektryczna oraz skorzystanie raz lub maksymalnie dwa razy w roku z usługi opróżniania zbiornika z resztek osadowych. Na pewno więc warto podejść do jej budowy jak do inwestycji, która z czasem się zwróci i to z nawiązką. Do realizacji takiej inwestycji warto jednak dokładnie się przygotować i przeanalizować wszelkie istotne aspekty.