Na czym polega praca opiekunki w żłobku? Jak zdobyć tę posadę?

Osoby, które pragną pracować w żłobkach lub też klubikach dziecięcych, muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje. Nie wystarczy dobre podejście do dzieci, choć to oczywiście jest bardzo ważne, trzeba też wiedzieć, jak wspierać ich wszechstronny rozwój i czuwać nad ich bezpieczeństwem. Kto może podjąć zatrudnienie jako opiekunka, jakimi cechami należy się odznaczać i o jakie kompetencje zadbać?

Czym zajmuje się opiekun w żłobku?

Pracując w żłobku, spędza się czas na opiece nad dziećmi, które nie ukończyły 3 roku życia. Do obowiązków personelu należy dbanie o higienę, bezpieczeństwo i karmienie maluchów. Opiekunka ma za zadanie stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju dziecka poprzez opiekę i zabawę. Pomaga malcom uczyć się samodzielności, prowadzi zajęcia ogólnorozwojowe i edukacyjne dostosowane do poziomu dzieci. Personel troszczy się o dobrobyt smyków i ich komfort psychiczny. Miejsce, w którym przebywają maluchy, musi być czyste i odpowiednio zorganizowane, czym również zazwyczaj zajmują się opiekunowie. Osoby pracujące w żłobkach współpracują z rodzicami, psychologami i logopedami.

Jakimi cechami powinni wyróżniać się opiekunowie w żłobkach?

Osoba, która podejmie się pracy z maluchami poniżej 3 roku życia, z pewnością powinna odznaczać się wielozadaniowością, umiejętnością podzielności uwagi. Musi być uważna, przewidująca i odpowiedzialna. To bardzo ważne, by zadbać o bezpieczeństwo maluchów. Równie istotne jest ich samopoczucie, dlatego od niań oczekuje się, by były empatyczne, ciepłe, cierpliwe, z miłością, uwagą i troską zajmowały się swoimi podopiecznymi. Dzieci muszą mieć stworzone warunki bytowe podobne do domowych.

Kreatywne osoby potrafią zainteresować malców, edukować przez zabawę, wpływać na rozwój psychoruchowy, sprawić, by ciekawie spędzały czas. Decydując się na kurs w Centrum Kształcenia Agat - niania.pro można usystematyzować wiedzę i poszerzyć umiejętności dotyczące specyfiki sprawowania opieki w warunkach instytucjonalnych. Uczestnicy szkolenia również poznają sposoby na radzenie sobie ze stresem, nauczani są technik rozwiązywania konfliktów rówieśniczych.

Jakimi kwalifikacjami muszą odznaczać się opiekunowie w żłobku?

Chcąc podjąć pracę w żłobku, należy spełniać określone wymagania. Należy przedstawić aktualne zaświadczenie o niekaralności. Opiekunem może być osoba, która ma wykształcenie wyższe kierunkowe lub skończyła studia na kierunku, który obejmuje zagadnienia związane z opieką nad małymi dziećmi lub jego rozwojem i zrealizowała 80-godzinne szkolenie aktualizujące wiedzę. Do pracy w żłobku przyjmowani są również kandydaci z wykształceniem średnim i średnim branżowym, które zrealizują 280-godzinny kurs opiekunki dziecięcej. Szkolenie w Centrum Kształcenia Agat podzielone jest na 200-godzinne wykłady i warsztaty, które odbywają się w wygodnej formie na platformie e-learningowej i 80-godzinną część praktyczną pod nadzorem wykwalifikowanego opiekuna.