Pogrzeb Mariana Misiaka ps. Anioł – partyzanta Batalionów Chłopskich
W najbliższy wtorek, 18 czerwca 2024 roku, odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Mariana Misiaka, znanego jako „Anioł”. Mieszkańcy będą mieli okazję oddać hołd jednemu z bohaterów Batalionów Chłopskich i Armii Polskiej w Kraju, który po wielu latach spocznie w rodzinnym grobie.
  1. Uroczystości odbędą się na cmentarzu komunalnym przy ul. Wojska Polskiego.
  2. Msza święta rozpocznie się o godzinie 11:00.
  3. Marian Misiak był partyzantem Batalionów Chłopskich i Armii Polskiej w Kraju.
  4. Jego szczątki odnaleziono w 2018 roku.

Marian Misiak, urodzony 30 grudnia 1925 roku w Sielcu, powiecie Włodzimierz Wołyński, przez wiele lat walczył o wolność Polski. W czasie II wojny światowej został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Dwukrotne próby ucieczki skończyły się osadzeniem w karnym obozie pracy. Dopiero w 1944 roku, podczas budowy okopów nad Sanem, udało mu się zbiec.

Po powrocie do rodzinnych Żarek, dołączył do oddziału partyzanckiego Batalionów Chłopskich dowodzonego przez porucznika Mieczysława Filipczaka „Mietka”. Jego ojciec, starszy sierżant Józef Misiak „Jesion”, pełnił funkcję szefa oddziału, a w walkach uczestniczyli także jego brat Henryk oraz siostry Irena i Maria.

Po zajęciu terenów przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku, oddział „Mietka” został rozwiązany, a jego członkowie, zgodnie z ówczesną strategią, wstąpili do Milicji Obywatelskiej, Urzędu Bezpieczeństwa i "ludowego" Wojska Polskiego. Marian Misiak zgłosił się do wojska i walczył na froncie przeciwko Niemcom.

Jednak już 2 lipca 1946 roku, rok po zakończeniu wojny, Misiak uciekł z bronią z armii podporządkowanej komunistom. Dołączył do niepodległościowego oddziału „Błysk” dowodzonego przez podporucznika Mieczysława Kozłowskiego „Bunta”, działającego w ramach poakowskiej organizacji Armia Polska w Kraju. Przyjął pseudonim „Anioł” i brał udział w akcjach zbrojnych.

19 sierpnia 1946 roku został aresztowany. Przeszedł brutalne śledztwo, po czym 4 grudnia 1946 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie skazał go na śmierć. Marian Misiak został zamordowany 17 stycznia 1947 roku w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie, a jego ciało potajemnie zagrzebano na cmentarzu Rakowickim. IPN odnalazł jego szczątki podczas prac poszukiwawczych w 2018 roku.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 10:45 wprowadzeniem trumny do kaplicy cmentarnej na cmentarzu komunalnym przy ul. Wojska Polskiego. O godzinie 11:00 odbędzie się Msza święta, a następnie o 12:00 rozpoczną się właściwe uroczystości pogrzebowe.

Dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał oraz Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński serdecznie zapraszają mieszkańców do udziału w tej wyjątkowej ceremonii, oddając tym samym hołd bohaterowi, który poświęcił swoje życie dla wolności ojczyzny.


Według informacji z: UM Wadowice