07-11-2018

Praktyka czyni mistrza, czyli kolejny udany wyjazd budowlańców

Od 30 września do 26 października 2018 roku uczniowie klasy 3F Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach przebywali na praktykach zawodowych w Turyngii w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów  oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków  PO WER.

Uczestnikom praktyk praca w Niemczech przypadła do gustu, a szczególnie: brak pośpiechu, duża dokładność, pozytywne nastawienie i uprzejmość współpracowników, a nade wszystko uznanie i życzliwość pracodawców. Dzięki solidnemu przygotowaniu zawodowemu chłopcy potrafili dobrze wykonywać powierzane zadania, a ich praca została doceniona - dwaj przedsiębiorcy budowlani zaoferowali pracę w swoich firmach.

Sprawdzenie się na niemieckim rynku pracy to główny, ale nie jedyny cel tego wyjazdu. Uczestnicy mieli  też możliwość poznania kraju naszych sąsiadów. W każdy weekend organizowano wycieczki. Poznawanie Eisenach i okolicy, zwiedzanie Erfurtu podczas Oktoberfest, Weimaru w czasie obchodów 365. rocznicy Zwiebelmarktu (Święto Cebuli zapoczątkowane w 1653 r. pierwszym Targiem Cebulowym), podziwianie Frankfurtu z pokładu statku wycieczkowego, pływającego w rejsie po Menie oraz z poziomu platformy widokowej Maintower oraz poznawanie Lipska z jego wielkim ZOO, którego przejście zajmuje 4 godziny – to tylko wybrane atrakcje wyjazdu. Chłopcy poznawali ponadto atrakcje turystyczne Eisenach: Wartburg, Bachhaus, Luterhaus, Burschenschaftsdenkmal.

Motywacje do udziału w praktykach były inne u każdego z uczestników: jedni traktowali wyjazd jako przygodę, inni zaspakajali ciekawość świata, kolejnymi kierowała chęć poznania ludzi czy też sprawdzenie się w realiach europejskiego rynku pracy. Wszyscy jednak ocenili wyjazd jako udany i nie żałowali swojej decyzji. Niektórzy z nich już planują podjąć pracę za granicą po zakończeniu szkoły, inni natomiast uznali,  że choć praktyka w Niemczech im się podobała, to jednak będą szukać zatrudnienia w naszym kraju. - Niezależnie jaką decyzję podejmą w przyszłości, będzie ona bardziej świadoma, bo oparta na osobistym  doświadczeniu - zwraca uwagę opiekunka praktyk Pani Irena Jagiełka. - Właśnie to doświadczenie i poznanie siebie, swoich możliwości i ograniczeń jest największym atutem praktyk - dodaje.

Dla wszystkich uczestników była to pierwsza okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w niemieckim zespole fachowców, czyli stanowiła swego rodzaju przymiarkę na przyszłość. Niebawem kolejna grupa uczniów rozpocznie przygotowania do wyjazdu, gdyż młodzież wykazuje duże zainteresowanie taką formą odbywania praktyk. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że CKZiU nr 2 kształci po mistrzowsku!


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.