Około 30 osób, a wśród nich kombatanci, przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, członkowie Solidarności, strażacy oraz uczniowie – spotkali się w środowy poranek (10.04) na Placu Solidarności pod Krzyżem Katyńskim, aby oddać hołd tym, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej oraz katastrofie smoleńskiej.

- Dziś oddajemy hołd tym, którzy 79 lat temu zginęli z rozkazu Józefa Stalina. Zostali zamordowani dlatego, iż mimo, że Polska na kilka lat zniknęła z map Europy, to mieli tą Polskę w sercu. Nosili w sercach ten depozyt patriotyzmu, który był powodem do wydania straszliwego zdradzieckiego rozkazu. Sam fakt, że spotkaliśmy się pod tym pomnikiem świadczy o tym, że ten depozyt patriotyzmu również w sercach nosimy – mówił pod pomnikiem burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński. - Dziś wspominamy także tych, którzy 9 lat temu pojechali oddać hołd polskim bohaterom, a sami zginęli tragicznie w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach – podkreślał Bartosz Kaliński.

Krzyż Katyński w Wadowicach odsłonięto na Placu Solidarności 22 kwietnia 2010 roku. Pomnik zaprojektował sekretarz Gminy Wadowice, Marek Brzeźniak.

    Galeria zdjęć