Szczepienie lisów w Małopolsce przeciwko wściekliźnie - akcja od 20 do 26 kwietnia 2024 r.
W najbliższych dniach rozpocznie się ważna akcja mająca na celu ochronę zdrowia publicznego – szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Inicjatywa ta, przeprowadzana przez Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, ma na celu zabezpieczenie zarówno zwierząt, jak i ludzi przed tą groźną chorobą.
  1. Szczepienia odbędą się od 20 do 26 kwietnia 2024 roku.
  2. Zastosowanie znajdą przynęty z doustnymi szczepionkami.
  3. Przynęty będą rozprowadzane z powietrza oraz ręcznie na terenie całego województwa.
  4. W przypadku kontaktu ze szczepionką, należy umyć miejsce kontaktu i skonsultować się z lekarzem.

Szczepionka, którą zastosowano w przynętach, ma postać krążka o zielonobrązowym do brązowego kolorze z intensywnym rybnym zapachem. Wewnątrz znajduje się blister wypełniony płynem, który ma za zadanie immunizować zwierzęta.

Podczas trwania akcji szczepień, mieszkańcy regionu powinni przestrzegać wszystkich zaleceń władz w celu zapewnienia skuteczności i bezpieczeństwa operacji. W przypadku znalezienia przynęty, nie należy jej dotykać gołymi rękami, a w razie przypadkowego kontaktu, konieczne jest natychmiastowe umycie skóry i zgłoszenie tego faktu odpowiednim służbom zdrowia.

Przedsięwzięcie to jest kluczowe dla utrzymania zdrowia publicznego i ochrony ekosystemów, gdyż wścieklizna jest chorobą zakaźną i śmiertelną zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Dzięki takim działaniom, jak systematyczne szczepienia, możliwe jest kontrolowanie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się tej choroby.


Opierając się na: Urząd Miejski w Wadowicach