Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

19-04-2019

Szach-mat w Andrychowie

Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE określa szachy jako jedną z najstarszych intelektualnych i kulturowych gier, która stanowi kombinację sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki. Ten pogląd zapewne jest bliski 90 zawodnikom, którzy w Andrychowie uczestniczyli niedawno w Ogólnopolskim Turnieju Szachowym „Królewska Gra i Ja”. Wydarzenie po raz siódmy zorganizowało tutejsze Ognisko Pracy Pozaszkolnej (OPP) przy dużej pomocy m.in. Powiatu Wadowickiego.

Szachiści rywalizowali w 7 partiach systemem szwajcarskim, po 15 minut dla każdego zawodnika. Co warte podkreślenia, po raz pierwszy w turnieju uczestniczył arcymistrz szachowy - Mirosław Grabarczyk. Z kolei po raz drugi w zawodach zagrali dorośli. O ile w ubiegłym roku były to cztery osoby, w tym już 16.

- Szachy to taki rodzaj aktywności intelektualnej, która bardzo pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój umysłowy, ale także osobowościowy człowieka. Dlatego samorząd powiatowy bardzo chętnie wspiera takie przedsięwzięcia, jak ten turniej, czy Grand Prix Wadowic w Szachach – zawody organizowane przez Ognisko TKKF „Leskowiec”  - mówi wicestarosta Beata Smolec. – Jeśli chodzi o andrychowski turniej, to mam okazję obserwować, jak to wydarzenie zyskuje na popularności z racji tego, że jestem przewodniczącą Rady Rodziców przy OPP. Pracownicy Ogniska zaczęli od organizowania turniejów wewnętrznych dla wychowanków placówki. W miarę jak dzięki pasji i umiejętnościom instruktorów rozwijały się umiejętności dzieci i młodzieży, powstał pomysł na organizowanie turniejów o szerszym zasięgu. I tak w kilka lat udało się dojść do sytuacji, w której mamy ogólnopolski turniej z udziałem 90 zawodników nie tylko z Andrychowszczyzny czy naszego powiatu, ale także m.in. z: Chrzanowa, Krakowa, Katowic, Goleszowa i Płocka. To niezmiernie cieszy. W organizację turnieju zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób, od pracowników Ogniska przez rodziców po wychowanków placówki. Wszystkim im należą się wielkie podziękowania – dodaje Beata Smolec.

Jak mówią pracownicy OPP w Andrychowie, szczególnie trzeba wyróżnić dwie osoby:  Roberta Ślęzaka, nauczyciela kół szachowych w Ognisku, który był pomysłodawcą i od początku koordynatorem przedsięwzięcia oraz Sebastiana Ryłko, wychowanka andrychowskiej placówki, który przez wiele lat grał w OPP w szachy, a teraz zajmuje się również organizacją turnieju.

Szachy nazywane są "królewską grą",  a to dlatego, że królowie i władcy z ich pomocą ćwiczyli praktyczne umiejętności przewidywania ruchów przeciwnika. Dziś naukę gry w szachy wprowadza się już w przedszkolach. Badania naukowe udowodniły bowiem, że mają one wiele wartości edukacyjnych. Rozwijają pamięć, logiczne myślenie i zdolność koncentracji. W dzisiejszym pędzącym świecie to walory bezcenne. W OPP w Andrychowie to wiedzą. Zamiłowaniem do „królewskiej gry” skutecznie zarażają coraz szersze grono osób. Może warto do niego dołączyć? Zwłaszcza, że szachy nie wymagają wielkich nakładów finansowych, a do tego grać w nie można niemal wszędzie: w domu, na łące, na plaży, w górach.

Polecamy tę intelektualną rozrywkę i zachęcamy w przyszłości do udziału w turniejach szachowych, także tych organizowanych przez naszą placówkę. To dobra zabawa i wielka intelektualna przygoda – zapewniają w andrychowskim OPP. (fot.: www.ognisko.andrychow.eu/)

Wyniki VII Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego „Królewska Gra i Ja”:
GRUPA OPEN A (DOROŚLI):
1. Kumor Łukasz – KS KORONA KRAKÓW
2. Grabarczyk Mirosław - KSz Hetman Płock
3. Szczerba Marek - TKKF Leskowiec -Wieża Wadowice
GRUPA C
1. Polakiewicz Blanka - UKS Czarny Koń Olkusz
2. Nowakowski Maksymilian - TKKF Leskowiec -Wieża/ SP nr1 Wadowice
3. Malata Jan - TKKF Leskowiec –Wieża
GRUPA B
1. Piwowarczyk  Bartłomiej - Mat Myślenice
2. Bartoszczuk  Adam - UKS przy SP 8 Chrzanów
3. Gaszka Zuzanna - MKSz Rybnik