Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Surowce do produkcji papieru dostępne na rynku

Obecny rynek poligraficzny jest bogaty w oferty podłoży do druku. Producenci mogą wybierać produkty o wysokiej jakości i tworzyć produkt finalny również wysokojakościowy. Jakie surowce do produkcji papieru są dostępne na rynku? Mogą to być: papiery, kartony oraz tektury.

Surowce do produkcji papieru ze względu na rodzaj papieru

Przy produkcji papieru wykorzystuje się włókniste surowce roślinne, między innymi włókno lnu, konopi, bawełny i drewna iglastego. Do najważniejszych surowców możemy zaliczyć: surowiec włóknisty, który powstaje z lnianych, bawełnianych oraz konopnych szmat, poddawanych procesom oczyszczania, gotowania, rozdrabniania, a także ścier drzewny i celulozę. Sam papier można podzielić ze względu na surowce do produkcji papieru. Wyróżnia się tu: papier bezdrzewny, papier pół drzewny, papier drzewny i papier mieszany.

Gramaturą papieru jest masa jednego metra kwadratowego wyrażona w gramach. Wyróżniamy następujące gramatury papieru: bibułki o gramaturze 28 gram, papier od 29 do 160 gram, karton od 160 do 315 gram. Tektura posiada gramaturę większą niż 315 gram.

Surowce do produkcji papieru wykorzystywane w druku offsetowym

Papier offsetowy to taki, który jest mocno zaklejony w masie oraz powierzchni. Jest on odporny na zrywanie powierzchniowe i posiada niski stopień pylenia. Często wykorzystuje się go do produkcji ulotek oraz gazetek. Jest również idealnym surowcem do druku książek.

Papier powlekany jest surowcem przeznaczonym do produkcji wyrobów wysokiej jakości, takich jak ulotki, foldery, katalogi. Wyróżnia się wysoką gładkością oraz połyskiem. Te dwie cechy sprawiają, że można na nim łatwo uzyskać bardzo dobre odwzorowanie kolorów.

Surowce do produkcji papieru – zastosowanie kartonów i tektury

Kartony oraz tektury mają szerokie zastosowanie do produkowania opakowań, okładek książek oraz katalogów. W zależności od wykorzystania produktu końcowego można wybierać z bogatej gamy kartonów o rozmaitych sztywnościach, gramaturach oraz kolorach. Wyróżniamy kartony powlekane z białym spodem (GC1), które świetnie nadają się do produkcji opakowań w przemyśle kosmetycznym, ekskluzywnych katalogów oraz albumów. Kartony powlekane z kremowym spodem (GC2), mające zastosowanie do produkcji opakowań, w szczególności w branży farmaceutycznej. Kartony makulaturowe (GD), które najczęściej stosuje się do produkcji opakowań, w których strona wewnętrzna nie jest istotna. Z surowców do produkcji papieru powstaje papier samoprzylepny oraz papier i karton ozdobny. Takie surowce oferuje np. firma dostępna pod tym adresem http://oqema.pl/. Można zauważyć, że surowce do produkcji papieru są niezwykle różnorodne. Na papier przylepny składają się dwie warstwy: podłoże papierowe jednostronnie powleczone i warstwa spodnia, która jest pokryta warstwą klejową. Ma on zastosowanie przy produkcji etykiet samoprzylepnych. Papier oraz karton ozdobny są to zazwyczaj surowce do produkcji papieru posiadające fakturowaną powierzchnię. Są białe lub barwi się je w masie. Najczęściej wykorzystuje się je przy produkcji zaproszeń i opakowań okolicznościowych. Doskonałe do kreowania pozytywnego wizerunku firmy.