Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

#WadowicePoSąsiedzku

W kolejny, odcinku naszego cyklu #WadowicePoSąsiedzku zapraszamy Was do odkrycia na nowo Kaczyny i jej zbójnickiej historii. Czy wiecie, że podążając wzdłuż Wadowskiego Potoku od jego ujścia do Choczenki w stronę źródła poruszamy się Zbójecką Doliną?


Od XVI w. aż po początek XVII w. na tereny dzisiejszych miejscowości: Ponikiew, Kaczyna i Rzyki napływała ludność pochodzenia wołoskiego. Niektórzy pasterze porzucili swoje stada i zaczęli osiedlać się na okolicznych ziemiach. Część z nich natomiast zajęła się regularnym zbójnictwem. Z czasem dołączyli do nich chłopi, dla których słabe górskie gleby, trudne warunki klimatyczne i zwiększające się obciążenia stały się nie do zniesienia. Porzucili oni swoje gospodarstwa i zaczęli tworzyć zbrojne grupy, łupiąc i rabując dwory oraz zamożnych kmieci. Najbardziej znanym zbójnikiem był Wawrzyniec Wcisło z Choczni zwany „Bacakiem”. On to wraz z Józefem Baczyńskim ze Skawicy oraz kilkoma kompanami w 1735 r. dokonał rabunku na krawcu Sowie zamieszkującym na wójtostwie Mikołaj (zob. Dwór Mikołaj). Największą „karierę” jako rozbójnik zrobił jednak Józef Baczyński, który przez kolejne cztery lata grasował po Beskidach, Gorcach oraz Pieninach. Wraz z kompanami napadł m.in. na plebana w pobliskim Inwałdzie a następnie okradł browar w Choczni. Ostatecznie Baczyński został aresztowany i po procesie sądowym ścięty na krakowskich Krzemionkach. 

Fot. mapire.eu - Galizien und Lodomerien (1779–1783) - First Military Survey, wadowice.e-mapa.net
------------------------------------------------------------
Początek roku  nie sprzyja dalekim podróżom i dlatego zapraszamy Was do odkrycia na nowo Wadowic i okolicy! Przekonacie się, że tuż za progiem można znaleźć ciekawe miejsca i niezapomniane historie. Zachęcamy nie tylko do śledzenia postów na FB/Wadowice - tu wszystko się zaczęło z cyklu #WadowicePoSąsiedzku, ale również do jego współtworzenia poprzez zgłaszanie w komentarzu miejsc wartych odkrycia na nowo!

#WadowicePoSąsiedzku #wadowice #jp2 #Kaczyna


Artykuły promocyjne

IT Wadowice: #WadowicePoSąsiedzku