Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Alkomaty jednorazowe. Czy są wiarygodne?

Coraz większa popularność alkomatów osobistych sprawiła, że na rynku pojawiły się jednorazowe alkotesty. Są one dostępne praktycznie na każdej stacji benzynowej i w aptece, a kosztują jedynie kilka złotych. Jednak, czy takie jednorazowe alkotesty są wiarygodne i warto jest kupować, czy może lepiej kupić alkomat osobisty w sklepie internetowym?

Alkotest jednorazowy

Alkotesty jednorazowe są bardzo tanie i ogólnodostępne, ale niestety na tym ich zalety się kończą. Wyniki są mało wiarygodne i łatwo o ich zafałszowanie. Dlatego alkotesty jednorazowe warto wykorzystywać tylko w sytuacji, w której nie mamy dostępu do alkomatu. Warto pamiętać, że wskazania alkotestu należy traktować jedynie jako informację o zawartości lub braku zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Taki rodzaj alkomatu nie pokazuje dokładnych wartości. Wynik odczytywany jest za pomocą zmieniającego się koloru mieszanki: brak zmian oznacza brak zawartości alkoholu, kolor różowy – stężenie 0,2 promila, a kolor czerwony – 0,5 promila i więcej. Zakres błędu wynosi aż 0,1 promila. Dużym problemem w przypadku alkotestów jednorazowych jest też ich sposób przechowywania. Powinny one znajdować się w miejscu zacienionym i w temperaturze pokojowej. Tymczasem w sklepach monopolowych i na stacjach benzynowych nie zawsze jest możliwość spełnienia tych warunków. To oznacza, że test może być wadliwy.

Alkomat wielorazowy

Alkomaty mogą kosztować od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Dobrej jakości alkomat do użytku osobistego można kupić już za 200 – 300 zł. Dla osób, które regularnie wykonują kontrolę trzeźwości jest to więc bardzo praktyczne rozwiązanie, które umożliwia wykonanie testu zawsze, gdy jest taka potrzeba. Dużym atutem alkomatów wielokrotnego użytku jest ich niewielki margines błędu. Regularny serwis i kalibracja urządzenia zapewnia rzetelny wynik, który nie odbiega mocno od wskazań alkomatów policyjnych. Dodatkowo takie badanie dokładnie wskazuje wynik, a więc można też orientacyjnie określić, kiedy będzie można wsiąść za kółko. Jest to szczególnie przydatne, gdy kierowca jest po imprezie, a chciałby prowadzić samochód. Alkomat wielorazowy może również posiadać dodatkowe funkcje jak np. „zegar” odliczający czas pozostały do pełnego wytrzeźwienia, czy czujnik siły i czasu dmuchnięcia, który gwarantuje prawidłowe przeprowadzenie testu, a więc wpływa na jego wiarygodność.