Zacieniony ogród – jakie rośliny w nim sadzić?

Ogród w cieniu to zmartwienie wielu osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z uprawą roślin. Na szczęście istnieją gatunki, dzięki którym z zacienionego ogrodu stworzymy prawdziwą przydomową oazę. Jak sobie radzić, gdy nasz ogród znajduje się w zacienionym miejscu?

Ogród w cieniu – podstawowe zasady

Zacieniona działka jest prawdziwym wyzwaniem dla początkujących ogrodników. Przy odrobinie starań możemy ją jednak dobrze zagospodarować, a nawet stworzyć na niej efektowny ogród. Cień w ogrodzie może być spowodowany wysokimi drzewami lub krzewami, wysokim ogrodzeniem i zabudowaniami. Na części posesji dostęp do światła słonecznego jest utrudniony przez większą część dnia, co praktycznie uniemożliwia uprawę roślin światłolubnych.

Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie w takim ogrodzie roślin potrzebujących dużych ilości światła słonecznego, musimy liczyć się z tym, że nie zakwitną, będą się słabiej rozwijały. Dodatkowo staną się podatne na choroby roślin i ataki szkodników.

Osoby zamierzające zaprojektować ogród w cieniu muszą dobrze przemyśleć dobór roślin. Wybierajmy takie gatunki, które potrzebują mniej światła i mają skłonność do intensywnego rozrastania się. Jeżeli dobrze poszukamy, znajdziemy również rośliny, które kwitną w cieniu. W zacienionym ogrodzie dobrze sprawdzą się gatunki wywodzące się z lasów (są one naturalnie bardziej odporne na niedobór światła).

Jakie rośliny posadzić w zacienionym ogrodzie?

W zacienionym ogrodzie możemy posadzić niektóre byliny, pnącza, drzewa i krzewy liściaste, a także krzewy iglaste. Byliny, które dobrze radzą sobie na stanowiskach odciętych od słońca to między innymi konwalia majowa, miodunka plamista, odętka wirginijska, parzydło leśne, pluskwica groniasta, naparstnica purpurowa, przebiśniegi, przytulia wonna, rodgersje, runianka, szafirki, tojad mocny, tawułka, poziomkówka indyjska, wilczomlecz złoty, zawilec leśny, bluszczyk kurdybanek, bergenia sercowata, dziurawiec, bodziszek wspaniały i bodziszek himalajski, dąbrówka rozłogowa, fiołek wonny, żółty jaskier rozłogowy, jasnota plamista, jarzmianka większa, języczki, kosaciec syberyjski, kokoryczka wielokwiatowa, podagrycznik pospolity 'Variegatum', ciemierniki, paprocie, funkia gajowiec. Pnącza, które będą znakomicie prezentowały się w naszym ogrodzie to bluszcz pospolity, część odmian powojników, kokornak wielkolistny, czy hortensja pnąca i wiele innych efektownych gatunków.

W większym ogrodzie można pozwolić sobie na posadzenie krzewów i drzew liściastych. Dobrym wyborem będzie chociażby miłorząb japoński, bukszpan pospolity, azalia japońska, kalina sztywnolistna, ostrokrzew, mahonia pospolita. Iglaki, które poradzą sobie na zacienionych stanowiskach to choina kanadyjska, żywotnik japoński, cis pospolity, mikrobiota syberyjska.

Niezależnie od tego na jakie gatunki roślin się zdecydujemy, postarajmy się uprawiać je z najwyższej jakości nasion (najlepiej pochodzących z ekologicznych, kontrolowanych upraw). Wysokiej jakości nasiona to gwarancja obfitych plonów.

źródło: https://www.esklep.legutko.com.pl/