Jeśli chcesz wyposażyć swój warsztat, nie wystarczy, że kupisz podstawowe sprzęty spawalnicze. Twoi pracownicy muszą mieć na czym spawać. Zainwestuj dlatego w profesjonalne stoły spawalnicze. Podpowiemy Ci jak je wybrać, aby praca w Twoim warsztacie była bezpieczna i komfortowa.

Jak wybrać stół spawalniczy, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy w warsztacie?

Dobrze dobrane stoły spawalnicze — podstawa wydajnej pracy

Stoły spawalnicze to nic innego jak płaskie powierzchnie robocze umożliwiające wiele prac spawalniczych. Pracownicy, którzy zbyt często muszą się pochylać nad blatami stołów, często cierpią na przewlekłe bóle kręgosłupa. Stół spawalniczy powinien zapewnić pracownikom komfortowe spawanie w dogodnej pozycji — stojącej lub siedzącej. Stoły spawalnicze zwykle wykonane są z płaskich stalowych powierzchni. Często spoczywają one na regulowanych nogach, dzięki którym można przemieszczać blat w obrębie warsztatu. 

Stoły spawalnicze powinny być solidne i trwałe. Przede wszystkim od ich jakości zależy czy spawacze będą mogli pracować nad wszystkimi swoimi projektami. 

Z jakiego materiału powinien być wykonany stół spawalniczy?

Stoły spawalnicze to obok profesjonalnych spawarek, takich jak migomat MIG MAG, sprzęt MMA, czy TIG, podstawowe wyposażenie warsztatu. Blaty robocze najczęściej wykonane są z trwałego i nierdzewnego materiału stalowego. Stal musi mieć grubość przynajmniej 3/8 cali. Najbardziej wytrzymała jest stal węglowa, chociaż popularne rozwiązanie to także stal S355J2+N. Ważne, aby blacha stalowa nie była poddawana obróbce cieplnej, hartowaniu ani ozonowaniu. Te dodatkowe powłoki nie mają większego znaczenie dla pracy spawaczy, stanowią natomiast pretekst, aby podnieść cenę produktu. 

O stoły spawalnicze należy odpowiednio dbać, czyli stosować środki przeznaczone do ochrony przed odpryskami. 

Regulowane stoły spawalnicze

Zanim zdecydujesz się na zakup stołów spawalniczych, dowiedz się, ile razy możesz regulować kąt nachylenia. Pamiętaj, że spawanie to skomplikowany proces, dlatego spawacze muszą mieć łatwy dostęp do spajanych elementów. Możliwość ustawienia kąta nachylenia stołu znacznie ułatwia pracę. Każdy stół spawalniczy ma inne regulowane poziomy. Te bardziej profesjonalne ustawisz nawet pod 5 kątami. Tymczasem niektóre stoły spawalnicze mają tylko 1 lub 2 kąty nachylenia. Typ regulacji dobierz do rodzaju projektów, nad którymi pracują Twoi spawacze. 

Stoły spawalnicze — powinny być trwałe i wytrzymałe

Stoły spawalnicze muszą wytrzymać nieraz bardzo duże obciążenia. Jeśli spawacze w Twoim warsztacie mają często do czynienia ze sporej wielkości elementami, zdecyduj się na modele trwałe i solidne, takie, które zapewniają stabilność.

Składane, modułowe czy mobilne stoły spawalnicze?

W wielu warsztatach zwykle brakuje miejsca na duże stoły spawalnicze. Wtedy dobrym rozwiązaniem mogą okazać się modele składane albo na kółkach. Te ostatnie można przewozić z miejsca na miejsce w zależności od aktualnych potrzeb spawaczy. 

Sprawdź, czy stoły spawalnicze, które wybrałeś, mają możliwość łączenia. Dzięki temu szybko zwiększysz powierzchnię roboczą i zapewnisz spawaczom więcej miejsc pracy. Niektóre stoły spawalnicze można łączyć w różnych kierunkach, co jest wygodne i bezpieczne. 

Kiedy kupujesz stoły spawalnicze, upewnij się, czy mają one elementy zaciskowe. To dzięki nim można prawidłowo ustawić materiały, nad którymi pracują spawacze. Jest to szczególnie przydatne podczas spawania pod kątem prostym (squaring). Podwójna funkcja wyrównywania pozwoli ulokować elementy w odpowiedniej pozycji, tak, aby się nie przesuwały podczas spawania. 

Postaw na bezpieczeństwo swoich pracowników, wybierając profesjonalne stoły spawalnicze. Zapewnią one nie tylko komfortową pracę, ale wpłyną także na jej efektywność.