Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Jak w dzisiejszych czasach skutecznie dbać o zdrowie?

We współczesnym świecie zdrowy styl życia musi wiązać się z bardzo konkretną decyzją i trzymaniem się swoich postanowień. O wiele łatwiej jest nie zastanawiać się, czy nasze wybory sprawiają, że jesteśmy w coraz gorszej formie. Takie zaniedbanie często prowadzi do tzw. chorób cywilizacyjnych, np. otyłości czy cukrzycy. Mniej groźnymi skutkami może być brak energii, ogólne gorsze samopoczucie i łatwość przeziębiania się. Jeśli chcemy uniknąć efektów własnych złych decyzji, czas podjąć tę właściwą - żyć zdrowo. Ale jak?

Stary, dobry wysiłek fizyczny

Kto o tym nie słyszał? A mimo to czasami bardzo trudno jest zmotywować się do jakichkolwiek ćwiczeń. Jednak jeśli wyrobimy sobie odpowiednie nawyki, potem będzie z górki, a poprawiona kondycja pozwoli nam podejmować coraz większe wyzwania. Warto zacząć od robienia sobie krótkich przerw w pracy przed komputerem. Wystarczy na chwilę wstać, przeciągnąć się czy przejść po pomieszczeniu. Poza tym świetnym pomysłem jest zainstalowanie sobie w telefonie krokomierza i pilnowanie, żeby codziennie robić przynajmniej 6-8 tysięcy kroków.

Jeśli chodzi o dodatkowy wysiłek, to kluczem w wyborze powinna być przyjemność i satysfakcja, ponieważ wówczas łatwiej będzie nam zacząć i kontynuować zdrowy zwyczaj. To może być jazda na rowerze, taniec, siłownia, wspinaczka, łyżwy czy intensywny spacer. Ważne jednak, żeby osoby ze znaczną nadwagą lub otyłością unikały ćwiczeń obciążających stawy. Najlepszym wyborem będzie pływanie, rower i spacer. Nie należy też zaczynać od bardzo intensywnego wysiłku, żeby nie zwiększać ryzyka zawału serca.

Odpowiednia dieta

Znów nic nowego! Ale zawsze można zmienić swoje podejście. Dieta przede wszystkim nie musi wiązać się z ogromnym wysiłkiem i rezygnacją ze wszystkiego, co lubimy. Nie zawsze trzeba też samodzielnie wyliczać wszystkich potrzebnych składników, kalorii czy indeksu glikemicznego. Wystarczy zdać się na specjalistów i skorzystać z cateringu dietetycznego (tzw. dieta pudełkowa). Dzięki temu oszczędzimy też godziny potrzebne na gotowanie, zakupy i układanie menu od zera. Catering dietetyczny to opcja dla tych, którzy mają niewiele czasu lub którym trudno się zmotywować do sięgania po właściwe produkty.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielną walkę z kilogramami lub niezdrową żywnością, możemy skorzystać z odpowiednich stron internetowych i aplikacji, na których sprawdzimy swoje BMI czy kaloryczność różnych produktów. Poza tym najlepiej jest wybierać żywność nieprzetworzoną, pochodzącą ze zdrowych upraw. A jeśli mimo dobrych wyborów czujemy się słabi i pozbawieni energii, warto zrobić chociaż podstawowe badania krwi, żeby sprawdzić, jakich składników nam brakuje, a także wykluczyć niektóre choroby. Zawsze dobrze jest też skonsultować się z dietetykiem.

Relaks

W tym jednym słowie zawiera się bardzo wiele! Zdrowie fizyczne w wielkim stopniu zależy od naszego samopoczucia psychicznego. Długotrwały stres ma fatalne skutki dla naszej ogólnej formy, a brak snu i odpoczynku na dłuższą metę może być bardzo wyniszczający. Dlatego zawsze warto szukać sposobów na poprawę stanu psychicznego. Czasem będzie to zmiana z pracy albo rezygnacja ze szkodliwej relacji, a czasem psychoterapia, pogłębianie duchowości czy znalezienie sobie odprężających zainteresowań. A zresztą duch i ciało wpływają na siebie nawzajem, więc im będziemy zdrowsi, tym szczęśliwsi!

Sprawdź naszą ofertę: https://timcatering.pl/catering-dietetyczny-krakow/