„Nie lękajcie się. Jest rodzina”. To hasło tegorocznego zjazdu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. W pierwszy weekend lipca, w Wadowicach odbędzie się wielkie święto rodziny. Po raz dziesiąty Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, tym razem wespół z miastem Wadowice, zaprasza rodziców i dzieci z całej Polski do wspólnego świętowania i promowania rodzinności. Po raz pierwszy włącza w tę integrację również rodziny ukraińskie, które korzystają na co dzień z gościnności i pomocy dużych rodzin.

DSC 1601 scaled - Wadowice gospodarzem X Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin "Trzy Plus"

W środę 6 kwietnia podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Wadowicach zostało podpisane porozumienie między organizatorem – Związkiem Dużych Rodzin Trzy Plus a tegorocznym gospodarzem jubileuszowego Zjazdu Dużych Rodzin, czyli Gminą Wadowice. Podpisy pod dokumentem złożyli: Radosław Waszkiewicz i Andrzej Wach, kolejno – prezes i wiceprezes Zarządu Związku Dużych Rodzin oraz Bartosz Kaliński Burmistrz Wadowic.

Zjazd Dużych Rodzin organizowany przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” to zawsze spotkanie pełne radości, pozytywnej energii, ale i okazji do nauki, odkrywania nowych obszarów czy tematów istotnych dla funkcjonowania w dużej rodzinie. To czas, kiedy rodziny mogą się poznać, wymienić doświadczeniami na temat wychowywania dzieci i podzielić wyzwaniami życia z dużą gromadką. To również czas, kiedy mogą odpocząć i nawiązać nowe znajomości czy nawet przyjaźnie. To okazja do rozmów o polityce prorodzinnej i rozwiązaniach, jakie wprowadzają dla rodzin poszczególne samorządy.

Podczas Zjazdu, który jest jednocześnie czasem letniego odpoczynku dla dzieci i młodzieży, organizowane są liczne warsztaty, zajęcia, wycieczki turystyczne po Wadowicach i okolicach. Organizatorzy zapewniają również spotkania z kultura wyższą – są to koncerty czy przedstawienie teatralne. Obok wielu propozycji zarezerwowana jest też przestrzeń do pracy nad relacjami w rodzinach. W tym roku pojawi się też punkt informacyjny dla osób z Ukrainy – będzie można uzyskać tam informacje dotyczące funkcjonowania polskiego systemu społecznego, oświatowego oraz rynku pracy.

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” zajmuje się od 15 lat analizą polityki prorodzinnej i śledzeniem rozwiązań legislacyjnych w kwestiach rodzinno-społeczno-gospodarczych. Obecnie mocno angażuje się również w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Przedstawiciele rządu, biznesu i instytucji regulujących życie polityczne i gospodarcze będą mieli okazję usłyszeć głos dużych rodzin i ich postulaty podczas panelu społeczno-gospodarczego, który będzie miał miejsce w drugim dniu Zjazdu. Panel będzie transmitowany online na kanale YouTube i Facebook oraz udostępniony na stronach internetowych: www.3plus.pl i http://zjazd.3plus.pl

Tym razem zostaliśmy gospodarzami… jubileuszowego X Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin 3plus. W pierwszy weekend lipca w Wadowicach czeka nas Wielkie Święto Rodziny, na które zjedzie się kilkaset dużych rodzin z całej Polski. To będzie kolejna wielka promocja Wadowic na cały kraj. Pokażemy naszym gościom wadowicką gościnność oraz wszystkie najważniejsze i najpiękniejsze miejsca w naszym regionie – mówi Bartosz Kaliński Burmistrz Wadowic.

Plan Zjazdu 

1 lipca 2022 roku – piątek 

14:00 – 21:00 – Rejestracja uczestników Zjazdu. Na miejscu każda rodzina otrzyma identyfikator oraz pełny pakiet informacyjny.

16:00 – 19:00 – Wybrane atrakcje dla rodzin np.: zwiedzanie Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.

18:00 – 19:00 – Kolacja dla uczestników Zjazdu.

19:00 – 21:00 – Wieczór otwarcia.

2 lipca 2022 roku – sobota

07:00 – 08:30 – Rejestracja uczestników Zjazdu.

07:00 – 09:00 – Śniadanie dla uczestników Zjazdu w miejscach zakwaterowania.

09:30 – 12:00 – Wyjście na warsztaty dla dzieci w małych grupach.

10:00 – 12:00 – Panel społeczno-ekonomiczny.

12:30 – 14:30 – Obiad dla uczestników Zjazdu.

15:00 – 18:00 – Wybrane rodzinne warsztaty/zajęcia/wycieczki.

18:00 – 19:00 – Kolacja dla uczestników Zjazdu.

19:00 – 21:00 – Koncert na rynku w Wadowicach.

3 lipca 2022 roku – niedziela 

07:30 – 09:00 – Śniadanie w miejscach zakwaterowania.

10:30 – 11:30 – Uroczysta msza święta w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (dla chętnych).

11:30 – Wspólne pamiątkowe zdjęcie.

12:30 – 13:30 – Obiad dla uczestników Zjazdu.

14:00 – Wydanie paczek na drogę. Zakończenie Zjazdu.


Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” to stowarzyszenie, które od 2007 roku wpływa na pozytywny obraz dużych rodzin w Polsce i inicjuje działania zmierzające do sprawiedliwego traktowania rodzin wielodzietnych przez polski system prawny. W tym celu przeprowadza badania, przygotowuje raporty i analizy dotyczące potrzeb dużych rodzin w sferze ekonomicznej i społecznej. Współpracuje z ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, samorządami i gminami. W ramach swojej działalności prowadzi także m.in. linię wsparcia dla rodzin wielodzietnych, Akademię Talentów dla zdolnej młodzieży z dużych rodzin, warsztaty dotyczące komunikacji w rodzinie. Jest autorem kampanii społecznej „Dzieci zmieniają mój świat… Na lepszy!”. Od 2017 r. związek obsługuje także rządowy program Karta Dużej Rodziny, m.in. poprzez aktywne pozyskiwanie nowych partnerów. Przyznaje także statuetki dla firm, osób i miast przyjaznych dużym rodzinom.

Związek zrzesza ok. 7000 rodzin z całej Polski. Jest członkiem Europejskiej Federacji Dużych Rodzin (ELFAC) www.elfac.org.