Nieuczciwe promocje hostingowe. Jak nie dać się oszukać, wybierając hosting?

Dzisiaj, gdy Internet stał się niemalże najważniejszym rynkiem zbytu towarów i usług, większość firm musi mieć stronę internetową, więc szuka sposobów, by ją założyć. Do tego potrzebna jest domena i hosting. W sieci można natknąć się na wiele promocji, czy zawsze warto z nich skorzystać? Podpowiadamy, jak nie dać się oszukać, wybierając hosting?

Jak wybrać domenę i hosting?

Bardzo często, chcąc otworzyć stronę internetową, szukamy taniej domeny i hostingu. Czy to dobre podejście? Na pewno za samą domenę nie ma co przepłacać, bo ceny potrafią być bardzo wysokie, ale wybór jej rejestratora nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Zwłaszcza że to dopiero początek. Sama domena i hosting to nie wszystko. Trzeba jeszcze pomyśleć o wsparciu technicznym. Oferta ofercie nierówna. Warto je przeglądać i zestawiać ze sobą, żeby dokonać słusznego wyboru. Warto rozważyć tanie domeny i hosting, a do tego wsparcie techniczne specjalistów seohost.pl, którzy nie ukrywają żadnych dodatkowych opłat, a co ważne, oferują również superszybkie serwery. A na jakie nieuczciwe zagrania firm hostingowych trzeba być wyczulonym?

Nieuczciwe promocyjne oferty hostingowe

Niestety, przeglądając wiele promocyjnych ofert na hosting, można natknąć się na mnóstwo obietnic bez pokrycia. Jeśli wziąć je na serio, nie wczytać się w regulamin, można popełnić poważny błąd. Jakie są nieuczciwe promocje?

Przykładem może być oferta bez limitów na dysku. Gdy się zastanowić nad tym, czy to w ogóle możliwe, zaraz wiadomo, że coś jest nie tak. Zwłaszcza że oferta obok – płatna ma podobny zapis. Lepiej zerknąć do regulaminu, jeśli pojawią się w nim zapisy w stylu, że nie ma ograniczeń, ale równocześnie jest informacja, że jak się je przekroczy, to będzie się zablokowanym, to trzeba zachować ostrożność. Skoro jest kara, to lepiej wiedzieć za co. A w takiej sytuacji ryzykuje się, że w każdej chwili można zostać zablokowanym. Wystarczy umieścić nieco za duży plik.

Wsparcie techniczne specjalistów – to temat, który może być przez wielu traktowany po macoszemu. Zazwyczaj bowiem pojawia się potrzeba skorzystania z niego, jak wszystko przestanie działać. Lepiej zatroszczyć się o to i sprawdzić to wtedy, gdy nic się nie dzieje. Czy aby na pewno przy promocji na hosting za grosze ma się opiekę 24 h na dobę? Wątpliwe. Zwłaszcza w sytuacji, gdy hostingodawca oferuje również inne pakiety, płatne, dużo więcej płatne, których atutem ma być całodobowa pomoc serwisanta. Zanim podpisze się umowę, lepiej to doczytać i dopytać.

Kolejną sprawą, dotyczącą samej domeny jest cena rejestracji i odnowienia. Warto wiedzieć, że można wykupić stronę na rok lub dokonać opłaty za kilka lat z góry. Często firmy kuszą klientów domeną za zero złotych lub w bardzo niskiej cenie. Tymczasem okazuje się, że jej odnowienie to już ogromny wydatek. Często kilkadziesiąt lub nawet ponad 100 złotych więcej niż w przypadku innych ofert – z nieco droższą domeną na start, ale przynajmniej z odnowieniem w rozsądnych pieniądzach. Warto więc, wybierając rejestratora domeny, sprawdzić obie ceny. Może okazać się, że nie ma co na początku bardzo oszczędzać, bo po roku może się to odbić rykoszetem.

Innym haczykiem, na który można się nadziać, jest brak możliwości transferu domeny do innego hostingodawcy. Zdarza się, że nie jest to możliwe. Czy inaczej – będzie po jakimś czasie. Są sytuacje, gdy można przenieść domenę do innego operatora, ale trzeba poczekać na to rok – taki jest okres wypowiedzenia. Warto więc dokładnie przestudiować regulamin jeszcze przed wykupem, by poznać wszystkie takie niuanse.

Jak się nie dać oszukać, wybierając hosting?

Choć w poradniku tym kilkakrotnie już to padło, warto napisać to i po raz kolejny – aby nie dać się oszukać firmie oferującej domeny i hosting, trzeba porównywać oferty, ale też czytać regulaminy. To w nich jest prawda na temat oferowanej usługi. Jeśli po lekturze regulaminu wciąż się ma jakieś wątpliwości, to lepiej je rozwiać. Jak? Można wprost dopytać. Dzisiaj, gdy jest tak duży wybór rejestratorów domen i hostingodawców, nie ma sensu przepłacać za usługę, ale też nie ma co liczyć na to, że za zero złotych otrzyma się ofertę premium. Czasami dobrym wyjściem jest przeczytanie opinii o danym hostingu.