Coraz częściej dochodzi do przypadków, w których ofiarami są osoby starsze, samotne nazbyt ufne. Policja przestrzega by zachować czujność w sytuacjach, gdy kontaktują się z nami telefonicznie osoby podające się za członków rodziny, policjanta, wojskowego, pracownika banku. Przypominamy że metoda działania w każdym podanym przypadku jest podobna, a ich cel jest ukierunkowany na otrzymanie przez oszukane osoby pieniędzy.

Oszuści bazują najczęściej na uczuciach osób, mówiąc że np. jest dalekim krewnym, miał wypadek i potrzebuje pomocy finansowej, bądź policja CBŚP który w porozumieniu z bankiem prowadzi tajną akcję i niezbędne jest przelanie na odpowiednie konto pieniędzy bądź przekazanie w wyznaczonym miejscu określonej osobie pieniędzy. Zawsze w takich sytuacjach wręcz żądają by nikomu nic nie mówić. Pamiętajmy! policja bądź inne instytucje nigdy nie będą prosić o pieniądze. Apelujemy również, by nigdy nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, których nie znamy zanim nie sprawdzimy i nie potwierdzimy, że nasi znajomi czy krewni ich faktycznie potrzebują!!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że może to być próba wyłudzenia pieniędzy prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji dzwoniąc pod numer 112. Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności naszego życia!

W dniu 29 czerwca 2022 roku mieszkanka Andrychowa została oszukana metodą na wnuczka i przekazała znaczną sumę pieniędzy nieznanemu mężczyźnie,  po wcześniejszym otrzymaniu informacji telefonicznej od rzekomej wnuczki, która miał potrącić samochodem osobę.