Hiszpańska przygody uczniów andrychowskiej „Bawełnianki”

W roku szkolnym 2021/22 w Zespole Szkół nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Andrychowie po raz pierwszy był realizowany program Erasmus+. Trzydziestu sześciu uczniów technikum wyjechało na praktyki zawodowe do Granady w Hiszpanii.

Wyjazdy miały miejsce w dwóch turach. Pierwszy na przełomie listopada i grudnia 2021 r., drugi w maju 2022r. Uczniowie odbyli praktyki w zawodach: technik logistyk, technik hotelarstwa i technik usług fryzjerskich. Młodzież przebywała za granicą cztery tygodnie, w czasie których zdobyła wartościowe doświadczenia zawodowe u hiszpańskich pracodawców oraz poznała kulturę, zabytki, zwyczaje i święta mieszkańców Andaluzji. Uczestnicy wyjazdów rozwijali kompetencje zawodowe w międzynarodowym zespole pracowniczym i doskonalili umiejętność porozumiewania się w języku angielskim oraz hiszpańskim.

Dla uczniów udział w wyjeździe na praktyki zagraniczne w programie Erasmus+ był nie tylko przygodą, ale również egzaminem z samodzielności, odpowiedzialności i umiejętności odnalezienia się w nowym środowisku kulturowym. Każdy uczestnik mobilności otrzymał od Europuente Spanish Project, hiszpańskiego partnera szkoły – certyfikat potwierdzający realizację praktyk za granicą oraz certyfikat ukończenia kursu języka hiszpańskiego. Ponadto każdy praktykant otrzyma Europass Mobilność.

W wolnym czasie uczestnicy zagranicznych mobilności realizowali program kulturowy. Obejmował on spacery po zabytkowej Granadzie, Alhambrze, dzielnicy Albaicin, ogrodach El Carmen de los Martires oraz wycieczki do Malagi, Rondy i rezerwatu przyrody Torcal de Antequera. Uczestnicy wrócili do Polski pełni wrażeń, wyposażeni w bagaż doświadczeń, wspomnień i zdjęć.