Jak znaleźć pracę w IT w Krakowie?

Branża IT w ostatnich latach doczekała się niesamowitego tempa rozwoju. Dlatego wiele osób decyduje się na pracę w tym sektorze. Jednak zdobycie posady nie jest tak łatwe. Trudności pojawiają się już w momencie poszukiwania pracy. Jak więc znaleźć zatrudnienie w IT?

Jakie kompetencje musi posiadać Junior w branży IT?

Ofert pracy IT w Krakowie nie brakuje, zupełnie jak wyszkolonych specjalistów w tym sektorze. W związku z rozwijającą się branżą techniki informatycznej w Polsce pracodawcy coraz częściej zwiększają swoje wymagania, jeśli chodzi o zatrudnienie kandydata na stanowisku juniorskim. Każda osoba, która chce rozpocząć karierę w IT, powinna mieć podstawową wiedzę i umiejętności. Dla rekrutera firmy informatycznej najlepiej, aby kandydat w swoim CV posiadał potwierdzenie odbycia specjalistycznych kursów, ukończenia szkoły o profilu informatycznym, a najlepiej, doświadczenia na podobnym stanowisku. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, stanowisko juniora w branży informatycznej nie jest dla osoby niezaznajomionej w praktyce z tym sektorem.

Dlatego często kandydaci, którzy są wykształceni w kierunku informatycznym, a nie mają praktycznych umiejętności, nie otrzymują wymarzonego stanowiska, o które się ubiegali. Oprócz wiedzy z zakresu systemów komputerowych pracodawcy szukają pracowników, którzy świetnie dopasują się do zespołu i będą mieli umiejętności miękkie. Często w wymaganiach, które kierują do przyszłych pracowników, umieszczają takie cechy idealnego kandydata jak: kreatywne myślenie, umiejętność pracy indywidualnej oraz w zespole, dobra organizacja pracy, odporność na stres, asertywność, chęć samorozwoju i komunikatywność.

Jakie są zarobki na stanowisku Juniora w IT?

W zależności od tego, gdzie znajduje się siedziba firmy, od samej polityki przedsiębiorstwa i stanowiska, jakie zajmuje informatyk, wynagrodzenie może być naprawdę zróżnicowane. Przedział wypłaty na stanowiskach juniorskich w IT występuje najczęściej od 5 do 8 tys. złotych. Na przykład programista junior może liczyć na stawkę około 7 295 zł, a tester oprogramowania na tym samym poziomie od 5500 do 6000 zł.

Jednakże w obecnych czasach zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować w szkolenia językowe i podjąć pracę zdalną za granicą. Przykładem mogą być zarobki w Anglii, które potrafią oscylować nawet do 3 500 funtów miesięcznie, co daje kwotę około 19 tys. zł miesięcznie. Jeżeli junior jest dobrze wykształconym specjalistą po odbytych praktykach, może spróbować swoich sił jako freelancer. Freelancer to osoba, która pracuje nad realizacją projektów, które zdobywa przez internet. Na początku swojej kariery informatyk może wybrać proste zlecenia, które nie wymagają skomplikowanego programowania czy wieloletniego doświadczenia. Zarobki w pracy bez etatu sięgają ponad 10 tys. zł miesięcznie.

Jak znaleźć pracę jako junior w Krakowie?

Przy szukaniu ofert pracy na stanowisko juniora IT w Krakowie warto wiedzieć, jak wejść na rynek i stać się atrakcyjnym kandydatem w oczach przyszłego pracodawcy.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie profesjonalnego CV. Ważne, żeby było ono wykonane estetycznie i zawierało tylko najważniejsze informacje, takie jak np. odbyte kursy, szkolenia czy wykształcenie.

Podczas ubiegania się o posadę w sektorze IT można skorzystać z aplikacji i stron www, które potrafią filtrować tysiące ogłoszeń o pracę dopasowanych do kompetencji i doświadczenia poszukującego.

Można również wydrukować swoje CV, a następnie zanieść je do firm, w których aspirujący informatyk chciałby podjąć pracę. Koncerny nie zawsze prowadzą jawną rekrutację, a osoba z kadr po otrzymaniu życiorysu potencjalnego pracownika nie musi szukać i zatrudniać do tego osób trzecich.

Dobrym pomysłem na znalezienie pracy jest także rozmowa z bliskimi i znajomymi. Nie każda osoba szukająca pracy stosuje tę metodę. To z tego względu, że istnieje przekonanie, że praca po znajomościach jest zdobywana nieuczciwie. Jednak osoba z polecenia musi również przejść przez wszystkie etapy rekrutacji i tak jak każdy liczyć się z tym, że może zostać odrzucona.