Wadowice zapraszają na obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W nadchodzący piątek, 1 marca 2024 roku, Wadowice będą świadkami uroczystości upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To dzień, kiedy wspólnie oddamy hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy niezłomnie walczyli o wolność Polski. Burmistrz miasta gorąco zachęca wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w zaplanowanych wydarzeniach.
  1. Msza święta w kaplicy przy cmentarzu komunalnym na ul. Wojska Polskiego, rozpocznie się o godzinie 13:00.
  2. Następnie, o godzinie 13:45, odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów przy Panteonie Żołnierzy Niezłomnych.

W tle tych uroczystości kryje się głęboka historia i hołd dla tych, którzy stanęli w obronie Polski w najciemniejszych czasach. Ustanowienie 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 2011 roku przez Sejm, z inicjatywy ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, było wyrazem uznania dla odwagi i poświęcenia bohaterów antykomunistycznego podziemia. Ich walka o prawo do samostanowienia i demokratyczne dążenia była przeciwwagą dla sowieckiej agresji i narzuconego siłą reżimu komunistycznego.

Wybór daty 1 marca jako dnia symbolicznego ma swoje korzenie w historii Polski. Przypomina o wydarzeniach z 1 marca 1951 roku, kiedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, organizacji niezłomnie walczącej o niepodległość Polski w obliczu komunistycznego ucisku.

Zapraszamy mieszkańców Wadowic do uczestnictwa w tych poruszających wydarzeniach, by wspólnie uczcić pamięć o tych, którzy poświęcili wszystko w imię wolnej Polski. Niech ten dzień będzie przypomnieniem o wartościach, które łączą nas jako wspólnotę i naród, gotowy bronić swojej wolności i niepodległości w każdych okolicznościach.


Według informacji z: Informacja Turystyczna Wadowice