Dwór w Dąbrówce otwiera drzwi do historii, której zwykle się nie widzi

FOT. Wadowickie Centrum Kultury
W Dąbrówce koło Stryszowa szykuje się spacer z rzadkim bonusem - wejściem do miejsca, które na co dzień ogląda się tylko z zewnątrz. Muzeum Miejskie w Wadowicach prowadzi uczestników przez historię dworu, kaplicy i lokalnych opowieści, które wciąż mocno trzymają się tego zakątka nad Jeziorem Mucharskim. 🌿
- Szlakami miejsc zamkniętych - Dwór w Dąbrówce odsłoni swoje wnętrza
- Zapisy zamykają się 18 maja, a udział zostaje bezpłatny
Szlakami miejsc zamkniętych - Dwór w Dąbrówce odsłoni swoje wnętrza
W sobotę 23 maja 2026 r. o godz. 16.00, przy Kaplicy w Dąbrówce, zacznie się spacer, który ma prowadzić nie tylko po terenie, ale też po pamięci miejsca. Najpierw uczestnicy staną tam, gdzie dwór znajdował się przed przeniesieniem, a potem wejdą do środka budynku, którego zwykle nie da się zwiedzać bez zgody właściciela.
To właśnie ten moment ma być najmocniejszym punktem wyprawy. Dwór, dziś uznawany za jedną z najbardziej efektownych pereł w okolicach Jeziora Mucharskiego, zyska opowieść od środka. O jego losach ma mówić jeden z mieszkańców, a wcześniejszy etap spaceru pozwoli lepiej zrozumieć także historię samej kaplicy i to, jak bardzo krajobraz w tej części Małopolski potrafi się zmieniać, a jednocześnie zachowywać pamięć miejsca 🙂
Spacer poprowadzi dr Mirosław Płonka z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu KEN w Krakowie. To ważny trop dla tych, którzy lubią, gdy wyjście w teren nie kończy się na ładnych widokach, ale daje też porządną dawkę lokalnej historii.
Zapisy zamykają się 18 maja, a udział zostaje bezpłatny
Na spacer obowiązują zapisy do 18 maja - przez strefazajec.pl, telefonicznie pod numerem 33 873 81 00 albo mailowo: [email protected]. Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, więc z decyzją nie warto zwlekać. Wydarzenie przeznaczono dla osób od 16. roku życia.
To jeden z tych bezpłatnych spacerów, które łączą ruch, historię i dostęp do miejsca na co dzień niedostępnego. A właśnie takie wyjścia mieszkańcy zapamiętują najdłużej.
na podstawie: WCK Wadowice.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Wadowickie Centrum Kultury). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Weszła do sklepu dwa dni z rzędu. Za drugim razem zatrzymała ją ochrona

Rodzinny stół, Mikołaj Rey i Sławomir. Poręba Wielka szykuje festiwal smaków

Montaż klimatyzacji na własną rękę? To może skończyć się wysoką karą

Wadowice jak z filmu - pokaż miasto oczami reżysera

„Wielki łuk” w Kinie Centrum. Architekt kontra wielka polityka

Muzyka i sztuka wracają na festiwal Romantyczna Lanckorona

Gdzie kupić najlepszy basen ogrodowy?

Wadowice odkrywają zapomniane biografie. Wieczór o żydowskich mieszkańcach regionu

Forrest Gump pod gwiazdami. Darmowy seans w Parku Miejskim

Ostatni seans Kina Nocnych Parków z filmem „Joe Black”

Motocykle, muzyka i dwa pokolenia gwiazd na Rynku w Wadowicach

Dolne źródła pod gruntową pompę ciepła - co wybrać?

Kino pod gołym niebem i rozmowy z twórcami. Nowy festiwal w Wadowicach

Forum Ekonomiczne w Karpaczu wraca z pierwszymi ogłoszonymi gośćmi. To ostatnie dni tańszych zapisów
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Stanu Cywilnego w Spytkowicach - kontakt, godziny, odpisy aktów i zaświadczenia
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach - kontakt, godziny, dofinansowanie turnusów
- Ośrodek Zdrowia w Mucharzu - kontakt, godziny przyjęć, nocna opieka
- Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Andrychowie - zajęcia, zapisy i kontakt
- Komisariat Policji w Andrychowie - kontakt, dzielnicowy, zgłoszenia
- Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej - kontakt, godziny, zajęcia i wynajem sal
