• Przedsiębiorcy radzą, a uczniowie manipulują
  31 stycznia br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach odbyło się spotkanie Członków Rady Programowej oraz przedstawicieli firm i instytucji współpracujących. Wśród...
 • Bezmyślne zachowania nieodpowiedzialnych kierowców
  Policjanci przy każdej okazji apelują do kierowców o rozsądek, przestrzeganie przepisów i odpowiedzialność za kierownicą. Pomimo zaostrzenia kar wobec „piratów” drogowych i ciągłego ostrzegania o skutkach nadmiernej prędkości policjanci nadal zatrzymują kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną...
 • Uwaga - silny wiatr!
  Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach informuje, że od godz. 15:00 dnia 01.02.2019 do dnia 03.02.2019 włącznie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru...
 • Otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu pomocy społecznej w 2019 r.
  Informujemy, iż w dniu 31.01.2019r. Zarząd Powiatu w Wadowicach ogłosił otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych  z zakresu pomocy społecznej w 2019r.  Termin...
 • Wadowicki Oddział Związku Inwalidów Wojennych zaprasza na jubileuszowe uroczystości
  To bardzo ważny jubileusz. W marcu tego roku mija 100 lat od powstania Koła Związku Inwalidów Wojennych RP w Wadowicach. Jubileuszowe uroczystości odbędą się w niedzielę, 24 marca. Rozpocznie je...
 • Zapraszamy na koncert młodzieżowego zespołu gitarowego z Zurychu (Zurich Youth Guitar Ensemble), który istnieje od 2007 roku i jest częścią Konserwatorium w Zurychu.

 • Mniej przestępstw w 2018 roku
  Mniej przestępstw kryminalnych, w tym kradzieży, rozbojów czy uszkodzenia mienia. W 2018 roku, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedzającego roku, odnotowano spadek przestępczości, w tym przestępstw szczególnie społecznie uciążliwych, przy jednoczesnym wzroście ich wykrywalności. To wszystko...
 • Stracił prawo jazdy za szybką jazdę w terenie zabudowanym
  Policjanci z wadowickiej drogówki namierzyli kierowcę BMW, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 54 km/h i stracił prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące.
  Do zdarzenia doszło wczoraj w miejscowości Zebrzydowice. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Wadowicach zatrzymali do kontroli...
 • Co zrobić aby zadbać o rozwój firmy? Oczywiście Twoje cele powinny być w takim wypadku dwa – maksymalizacja zysków i minimalizacja kosztów. Nie jest to jednak proste, a poszukiwanie oszczędności oraz efektywniejszych rozwiązań bardzo często okazuje się nieskuteczne. Dlatego my podpowiemy Ci z jakiego rozwiązania skorzystać, aby mieć szansę zoptymalizować koszty i… poprawić jakość funkcjonowania przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem tym może okazać się centrala PBX. Czym jest i jak możesz wykorzystać ją do rozwoju firmy?

  Centrala PBX, czyli dzwoń i oszczędzaj

  Podstawą funkcjonowania każdej firmy – niezależnie od jej wielkości, branży w jakiej działa i celów biznesowych – jest możliwość wykonywania i odbierania połączeń. Te niestety, szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw, zatrudniających dziesiątki pracowników, mogą generować bardzo duże koszty. I właśnie w tym miejscu najlepiej jest pomówić o tym, co daje centrala PBX, oferowana przez wielu operatorów. Jest to wirtualna centrala telefoniczna, która działa w chmurze – nie wymaga więc podłączania jakichkolwiek specjalistycznych urządzeń w Twoim przedsiębiorstwie, a jej konfiguracja trwać może zaledwie kilkanaście minut.

  Taka wirtualna centrala opiera swoje działanie na telefonii VOIP, a więc połączeniach telefonicznych, które prowadzone są za pośrednictwem łącza internetowego. Jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów biznesowych i pozwala – jak żadne inne – na optymalizację kosztów przedsiębiorstwa.

  Z czego wynikają oszczędności?

  A skoro już jesteśmy przy optymalizacji kosztów, warto powiedzieć więcej na temat tego, w jaki sposób centrala IP może je zminimalizować. Po pierwsze – jak już wspomnieliśmy, nie płacisz za stworzenie fizycznej centrali w siedzibie przedsiębiorstwa, bo korzystasz z centrali w chmurze. Nie musisz przy tym wywiercać dziur w ścianach, by przeprowadzić przewody i nie wstrzymujesz pracy biura. Po drugie – zyskujesz możliwość korzystania z najtańszych połączeń za pomocą Internetu, które są o wiele bardziej korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, od tradycyjnie wykonywanych połączeń. No i w końcu po trzecie – korzystasz wielu dodatkowych usług (wielu w formie „online”), co pozwala Ci rozwijać biznes.

  Wirtualna centrala, czyli sposób na rozwój

  Decydując się na centralę PBX, masz możliwość wdrożenia wspomnianej już telefonii VOIP. To ona odpowiedzialna jest za rozwój wielu przedsiębiorstw, dając właścicielom firm ogromne możliwości – zarówno w zakresie komunikacji wewnętrznej w firmie, która wchodzi na najwyższy poziom, jak również kontaktu z klientem. Jeżeli chodzi o to drugie – masz możliwość skorzystania z dedykowanego Twojej firmie systemowi call center, który znacznie poprawi jakość Twojej usługi. Co więcej – zyskujesz pełną władzę nad połączeniami, a więc możesz je przekierowywać, kolejkować czy nagrywać, co pozwoli Ci usprawnić codzienne działania.

  Oczywiście to tylko część możliwości, jakie daje centrala PBX i telefony VOIP. Oprócz tego zyskujesz możliwość:

  • tworzenia drzew zapowiedzi głosowych (klient wybiera co chce osiągnąć poprzez rozmowę, wciskając konkretne przyciski),
  • organizowania konferencji głosowych – zarówno wewnątrz przedsiębiorstw, jak również na zewnątrz,
  • korzystania z nowoczesnego dialera telefonicznego,
  • generowania billingów online.

  To oczywiście nie wszystko – tych opcji i możliwości jest dużo więcej, a Ty masz możliwość osiągania w ten sposób swoich celów biznesowych i rozwoju własnego przedsiębiorstwa. Wirtualna centrala IP daje Ci możliwość korzystania ze swojej firmowej telefonii z każdego miejsca na świecie, jest w pełni bezpieczna, a Ty oraz Twoi pracownicy, dostajecie możliwość korzystania z usług serwisowych i doradczych, zapewnianych przez operatora. Jak więc widać, możliwości jest wiele, dlatego też z wirtualnych centrali telefonicznych korzysta coraz większa liczba klienta – sprawdź sam na czym to polega i optymalizuj swoje koszty oraz… działania!

  Centrala PBX – potężne narzędzie dla rozwoju firmy!

  Kredyt pod zastaw mieszkania to jedna z najlepszych opcji na zdobycie dużej sumy w krótkim czasie. Pożyczki pozabankowe umożliwiają skorzystanie z takiego rozwiązania wielu osobom, wymagania są bowiem niewielkie. Pozwala to starać się o kredyt klientom, którzy nie mają takiej możliwości w swoim banku. Co warto wiedzieć o tego typu pożyczkach pod zastaw w Szczecinie i jak wybrać najlepszą opcję?

  Kredyt pod hipotekę – duża pożyczka dla przedsiębiorców

  Pozabankowa pożyczka pod zastaw nieruchomości, to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać dużą sumę na dowolny cel w bardzo krótkim czasie. Dzięki niskim wymaganiom i niewielu formalnościom, jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na zdobycie dodatkowego budżetu na rozwój swojej firmy, np. zakup wyposażenia czy remont siedziby, jak i pokrycie należności, np. rachunków czy długów. Z takiej opcji mogą skorzystać zarówno niewielkie firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Zasady są bardzo proste – wystarczy wybrać interesującą nas opcję, czyli kredyt pod hipotekę lub przewłaszczenie na zabezpieczenie, i złożyć wniosek o pożyczkę.

  Takie rozwiązanie posiada wiele zalet – przede wszystkim, klient może otrzymać odpowiedź w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku kredytów bankowych – już w przeciągu kilku dni. Jest to wynikiem zmniejszenia ilości formalności do minimum. Jest to także możliwość dostępna dla znacznie szerszego grona ze względu na niskie ograniczenia, co pozwala uzyskać pomoc również osobom posiadającym inne zobowiązania finansowe.

  Jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki pod zastaw w Szczecinie?

  Pożyczka pod zastaw mieszkania – jakie są wymogi odnośnie pożyczkobiorcy i nieruchomości?

  Aby móc starać się o pozabankowy kredyt pod zastaw mieszkania, trzeba posiadać status przedsiębiorcy – a więc prowadzić działalność gospodarczą lub należeć do spółki cywilnej lub spółki handlowej. Oczywiście należy także mieć możliwość dysponowania nieruchomością, która będzie stanowiła zabezpieczenie zobowiązania. Jest tutaj jednak pewne ustępstwo – osoba starająca się o kredyt nie musi być właścicielem danej nieruchomości w świetle prawa. Wystarczy, że zostanie upoważniona do zarządzania nią w tym celu przez osoby posiadające prawo własności. Znacznie zwiększa to szansę wielu osób, starających się o tę formę pomocy finansowej.

  Wymagania odnośnie nieruchomości także nie są wysokie, może to być bowiem nie tylko dom lub mieszkanie, ale także działka budowlana lub rolna, obiekt przemysłowy lub lokal użytkowy, a także hotel czy pensjonat. Pożyczkę pod zastaw mieszkania można wziąć nawet z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości, która jest już obciążona bankowym kredytem hipotecznym, pod warunkiem, że klient będzie regularnie go spłacał.

  Jeśli chodzi o formalności przy pożyczkach o zastaw nieruchomości, tutaj również jest bardzo prosto: wycieczki do urzędów są ograniczone do minimum. Nie trzeba dokumentować swoich dochodów – wystarczy imienne oświadczenie. Jedyne, co należy dostarczyć, to:

  • dowód tożsamości,
  • wypełniony i podpisany formularz pożyczkowy,
  • akt notarialny lub inny dokument, który poświadcza o posiadaniu nieruchomości,
  • zdjęcia obiektu lub działki, które mają stanowić zabezpieczenie kredytu pod hipotekę,
  • opcjonalnie wypis oraz wyrys mapy ewidencyjnej, w przypadku domów lub działek.

  Pożyczki pod zastaw w Szczecinie – jak wybrać najlepszą?

  Wybierając ofertę pożyczki pod zastaw w Szczecinie, warto przede wszystkim zdecydować się na zaufaną firmę, która figuruje w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego. Uczciwa firma nie będzie także wymagała opłat przedwstępnych przed podpisaniem umowy. Do innych ważnych aspektów należy możliwość negocjacji warunków umowy oraz przejrzyste zasady, łącznie z comiesięcznymi ratami o ustalonej z góry wysokości.

  Kredyt pod zastaw nieruchomości pozwala uzyskać bardzo wysoką kwotę, aż do 1 000 000 zł, dostępną niemalże od ręki. Warto skorzystać z takiej opcji, umożliwia bowiem szybkie spłacenie finansowych należności lub inwestycję w rozwój swojej marki.

  Budki lęgowe to najłatwiejszy sposób na przyciągnięcie do swojego ogrodu lub sadu pożyteczne gatunki zwierząt, które w naturalny sposób regulują równowagę na terenach zielonych. Skutecznie walczą ze szkodnikami, a także pomagają roślinom w rozwoju, dlatego są niezastąpione w ogrodach prowadzonych ekologicznie. Jakie budki dla ptaków, nietoperzy i owadów wybrać, by zwierzęta chętnie osiedliły się na danym terenie?

  Budki lęgowe, czyli sposób na przyciągnięcie zwierząt

  W ogrodzie prowadzonym ekologicznie, bez zastosowania chemicznych środków, problemem mogą być szkodniki, żywiące się roślinami oraz powodujące ich choroby. Jeśli nie mają naturalnych wrogów, będą szybko się mnożyć, niszcząc zieleń. Jednym z najłatwiejszych sposobów na walkę ze szkodnikami, bez konieczności użycia chemii, jest sprowadzenie do swojego ogrodu pożytecznych zwierząt, które same poradzą sobie z nieproszonymi gośćmi. Aby zachęcić dzikie zwierzęta do zadomowienia się w swoim ogródku, wystarczy umieścić w nim budki lęgowe. Dostosowane do potrzeb poszczególnych gatunków domki dla ptaków, nietoperzy, owadów oraz jeży szybko przyciągną nowych mieszkańców, którzy przywrócą w ogrodzie naturalną równowagę.

  Warto zdecydować się na budki lęgowe, które z jednej strony zapewniają zwierzętom ochronę przed drapieżnikami i niekorzystną aurą, a z drugiej odpowiadają ich naturalnym siedliskom – dzięki temu można mieć pewność, że pożyteczne stworzenia chętnie zamieszkają w takim miejscu. Najlepiej, jeśli są to trwałe domki dla owadów, nietoperzy i ptaków, wykonane z materiałów ekologicznych oraz łatwe do właściwego montażu w ogrodzie lub sadzie.

  Domki dla ptaków – dlaczego warto pokusić się o budkę lęgową zamiast karmnika?

  Ptaki należą do najbardziej wdzięcznych wśród dzikich zwierząt – są niezwykle ciekawe dla obserwatorów przyrody i do każdego ogródka wprowadzą więcej życia. Są także bardzo pożyteczne, wyłapują bowiem owady, które są uciążliwe zarówno dla roślin, jak i ludzi. Zwykłe karmniki zapewnią nam codzienne odwiedziny tych stworzeń, jednak jeśli chcemy, aby zadomowiły się w ogrodzie na stałe, konieczne będzie umieszczenie tam domków dla ptaków. Budki lęgowe dają zwierzętom schronienie przed drapieżnikami, wiatrem, deszczem i zimnem, a także zapewniają im odpowiednie warunki do założenia rodziny. Klasyczne, prostokątne domki dla ptaków przyciągną sikorki, wróble i muchołówki, jednak niektóre gatunki wymagają budek o innych kształtach, w zależności od naturalnych preferencji. Dobrze więc wybrać taki model, który najbardziej odpowiada preferowanym w ogrodzie gatunkom.

  Domki dla owadów, ptaków i nietoperzy – jak zaprosić pożyteczne zwierzęta do swojego ogrodu?

  Domki dla nietoperzy, czyli skuteczny sposób na owady aktywne nocą

  Nietoperze doskonale radzą sobie z owadami, które są niedostępne dla większości gatunków ptaków, a więc tymi aktywnymi w nocy. Są niezastąpione w ogródkach, dlatego warto zamieścić dla nich specjalną budkę lęgową, w której będą mogły schronić się w ciągu dnia, chowając się przed drapieżnikami, słońcem, deszczem i wiatrem. Domki dla nietoperzy są specjalnie przystosowane do ich wymagań i potrzeb, przypominając ich naturalne kryjówki, dlatego zamieszczenie ich w ogrodzie pomoże szybko przyciągnąć nowych mieszkańców.

  Domki dla owadów – które gatunki są pożyteczne dla ogródka?

  Wiele gatunków owadów spełnia bardzo ważne role w ogrodach, poprawiając jakość roślin, pozwalając im owocować oraz zwalczając szkodniki. Z tego względu warto zamieścić w swoim ogródku lub sadzie budki lęgowe, w których będą mogły spokojnie się rozmnażać i chronić przed naturalnymi wrogami. Domki dla owadów niekiedy pozwalają również na obserwację i kontrolę ich populacji. Jakie owady warto przyciągnąć do swoich roślin? Przede wszystkim trzmiele, które zapylają wiele gatunków kwiatów i drzew owocowych, a przy tym są zupełnie niegroźne dla ludzi, a także skorki oraz złotookowate, które skutecznie walczą z mszycami.

  Budki lęgowe dla zwierząt – zapewnij naturalną równowagę w swoim ogrodzie

  Budki lęgowe to najskuteczniejszy sposób na zachęcenie pożytecznych zwierząt do zamieszkania w swoim ogrodzie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – nie tylko pomoże zwalczyć problem ze szkodnikami, ale także wpłynie na poprawę jakości roślin. Jest to także gratka dla miłośników przyrody, pozwala bowiem na obserwacje zwierząt we własnym ogródku.

  Prowadzenie jakichkolwiek prac remontowych powinno odbywać się według określonego schematu i przy udziale odpowiednich technologii oraz narzędzi. Dlatego też niewskazane jest przeprowadzanie takich działań bez udziału specjalistów, ponieważ ostateczny efekt może nie być satysfakcjonujący, podobnie jak poniesione koszty. Podobnie powinna przebiegać naprawa dachów, za którą odpowiadać muszą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Dlaczego warto na nich postawić i jak powinna przebiegać kompleksowa naprawa dachu?

  Naprawa dachów krok po kroku

  Naprawa dachów – co jest ważne?

  Przede wszystkim odpowiednia wiedza i doświadczenie – bez nich nie ma możliwości profesjonalnego przeprowadzenia prac i wyeliminowanie uszkodzeń, które powstały np. w wyniku działania czynników atmosferycznych, takich jak wiatr czy grad. Specjaliści posiadają również odpowiednie narzędzia, materiały i korzystają ze sprawdzonych technologii, dzięki którym mają możliwość skutecznego przeprowadzania naprawy.

  Jak wygląda naprawa dachów, oferowana przez profesjonalistów, np. http://budwod.eu/oferta/naprawa-dachow/?

  Krok 1 – Przegląd dachu

  Zanim specjaliści podejmą się jakichkolwiek działań, związanych z naprawą, konieczne będzie najpierw wykonanie przeglądu, który pozwoli oszacować ilość uszkodzeń, a także zdiagnozować co było ich przyczyną. Dzięki wiedzy na temat usterek, możliwe jest ich skuteczne naprawienie, dlatego też krok ten jest absolutnie niezbędny i bardzo istotny w całym procesie remontu.

  Krok 2 – Przygotowanie dachy do remontu

  Jest to niezwykle ważne, ponieważ bez odpowiedniego przygotowania podłoża, nie będzie możliwe komfortowe i skuteczne przeprowadzanie napraw. Niezbędne jest więc usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, jak liście czy gałęzie, a często również umycie dachu, np. za pomocą myjki ciśnieniowej. W zależności od problemów, jakie występują, niezbędne jest może okazać się również użycie plastycznych uszczelniaczy bitumicznych, pokrycie pękniętych płyt albo zgrzać miejsca odspojeń. Oczywiście wszystkie te czynności przeprowadzane są przez fachowców, oferujących remont dachów – posiadają oni odpowiednią wiedzę i najlepsze narzędzia, dzięki którym możliwe jest skuteczne przygotowanie dachu.

  Krok 3 – Naprawa dachu

  Po czynnościach przeglądowych i przygotowujących, możliwe jest wykonanie naprawy dachu, a więc pokrycie wszelkich szczelin, uzupełnienie i wykonanie dodatkowych warstw czy wykonanie uszczelnień, tak niezbędnych, by uzyskać odpowiednie warunki do mieszkania czy pracy w danym obiekcie. Oczywiście zakres prowadzonych działań jest dostosowany do konkretnego problemu – warto wiedzieć, że niekiedy naprawa dachów może mieć charakter kompleksowy i niezbędne będzie przeprowadzenie gruntownego remontu, np. w sytuacji, gdy skala uszkodzeń jest bardzo duża.

  Dlaczego warto korzystać z usług specjalistów?

  Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista – naprawa dachów (a czasami nawet kompleksowa wymiana dachu) to proces złożony, w którym niezbędną rolę odgrywają wiedza, doświadczenie oraz specjalistyczne wyposażenie, którym na co dzień dysponują wyłącznie wykwalifikowane firmy, zajmujące się naprawami. Kluczowe jest również to, by wiedzieć jak wygląda budowa dachu i mieć umiejętności eliminowania uszkodzeń – samodzielna naprawa dachu może skończyć się tym, że uszkodzenia nie tylko nie zostaną usunięte, ale nawet problem zostanie pogłębiony.

  Warto jednak przed wyborem firmy, która ma zająć się pracami, dokładnie porównać oferty i znaleźć takich specjalistów, którzy posiadają odpowiedni doświadczenie, a ich wcześniejsi klienci byli zadowolenie ze świadczonych usług. Opinie można poznać np. dzięki Google i ma to kluczowe znaczenie – również w kontekście jakości przeprowadzonych prac. Tym, co często decyduje o wyborze konkretnej firmy, jest cena naprawy dachów – tą jednak warto kierować się jedynie w ostateczności, bo często za wysoką jakość przeprowadzonych działań trzeba po prostu zapłacić trochę więcej. Dzięki temu masz jednak pewność, że Twój dach będzie szczelny i funkcjonalny na przestrzeni wielu lat.

  Ogrzewanie domu gazem z butli opisano w wielu miejscach w sieci. Nas dzisiaj nie interesują techniczne szczegóły, ale cena gazu do ogrzewania, na którą składa się wiele czynników decydujących o tym, czy nasza instalacja grzewcza będzie efektywna i opłacalna. Nie ma bowiem sensu inwestować w centralne ogrzewanie na gaz, żeby później marznąć z powodu tego, że cena gazu do ogrzewania przekracza możliwości naszego domowego budżetu. Dlatego ten artykuł zdecydowaliśmy się poświęcić kwestiom finansowym, a będąc bardziej precyzyjnymi – tanim alternatywom pozyskiwania paliwa do ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Warto powiem pamiętać o tym, że gazowa instalacja grzewcza może zapewniać nie tylko ciepło, ale również podgrzewać wodę użytkową.

  Jeśli planujesz budowę własnego domu jednorodzinnego lub przymierzasz się do modernizacji instalacji grzewczej w swojej nieruchomości, koniecznie sprawdź, czy będzie cię stać na ogrzewanie gazowe.

  Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej – tanio ale czy skutecznie?

  Na początek należy ci się kilka słów wyjaśnienia. Ogrzewanie gazowe promowane jest jako system zapewniający komfort cieplny za niewielkie pieniądze, i rzeczywiście tak jest. Ale… No właśnie, jest jedno „ale”. Komfortem cieplnym za rozsądne pieniądze będziesz się mógł cieszyć pod warunkiem, że stać cię na poniesienie kosztów inwestycyjnych wynikających ze złożoności instalacji gazowej oraz konieczności dostosowania projektu domu lub istniejącej już nieruchomości do wymogów bezpieczeństwa. A to wszystko kosztuje, i to niemałe pieniądze.

  Cena gazu do ogrzewania - szukamy najtańszej alternatywy

  Po pierwsze, gaz ziemny i nitka gazociągowa

  Wydawać by się mogło, że ogrzewanie zasilane gazem ziemnym to najlepsze rozwiązanie, gdyż nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów związanych z zakupem zbiornika na gaz płynny. Faktycznie, na poziomie inwestycyjnym przyłączenie się do nitki gazociągu miejskiego jest o wiele tańsze. Ale czy tania jest również eksploatacja takiego systemu? Musimy pamiętać o tym, że cena gazu do ogrzewania jest w tym przypadku obarczona szeregiem opłat stałych i przesyłowych, a sama kaloryczność gazu może być różna, co znacząco wpłynie na jego zużycie i nasze rachunki za ogrzewanie. Dodatkowym problemem może być niemożność podłączenia nieruchomości do nitki miejskiego gazociągu. Z takimi trudnościami powinni się liczyć inwestorzy kupujący działki na przedmieściach oraz wsiach. Tam nie zawsze sięgają miejskie gazociągi. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z czystego i zdrowego paliwa, jakim jest gaz. Alternatywą jest tutaj ogrzewanie propan butan i magazynowanie paliwa w zbiorniku na zewnątrz domu.

  Po drugie, zbiornik na gaz a ogrzewanie domu gazem z butli

  Zakup specjalistycznego zbiornika na gaz płynny jest bardzo kosztowne. Dlatego wiele firm zajmujących się dystrybucją gazu LPG ma w swojej ofercie możliwość dzierżawy zbiornika na gaz. Jeśli jednak pomysł dzierżawienia zbiornika na gaz nie przypadł ci do gustu, masz jeszcze jedną możliwość ogrzewanie domu gazem z butli. Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej jest wolne od szeregu kosztów ukrytych, z którymi muszą się liczyć również posiadacze zbiorników na gaz. To sprawia, że ogrzewanie domu gazem z butli jest aktualnie najtańszym rozwiązaniem w zakresie gazowego ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Jedynym mankamentem, jakie ma ogrzewanie gazowe z butli przydomowej jest konieczność stałego monitorowania poziomu paliwa w butli, co wynika z ograniczonych pojemności butli na gaz w porównaniu z podziemnymi zbiornikami, które nierzadko wymagają uzupełniania raz w miesiącu, a nawet rzadziej.

  Pompa obiegowa co, ma przede wszystkim za zadanie wywołać w instalacji grzewczej przepływ cieczy. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwe jest wykorzystanie przewodów o mniejszej średnicy i swobodne ich rozprowadzenie. Aktualnie pompy obiegowe są podstawowym elementem wszelkich, nowoczesnych układów grzewczych.

  Zasady doboru i rodzaje pomp obiegowych co

  Należy zacząć od tego, że pompy obiegowe powinny spełniać hydrauliczne wymagania konkretnej instalacji. Współpraca pompy obiegowej z termostatycznym zaworem, może pozwolić na ograniczenie ogrzewania do korzystania z obecności ludzi, włączonego piekarnika czy też nawet nasłonecznienia. Warto wybierać te, które sygnowane są najwyższymi klasami energetycznymi. Inteligentnie pompy elektroniczne, potrafią dopasować się do wszelkich zmian w instalacji. Pompy obiegowe co dobiera się na podstawie ich natężenia wody oraz wysokości podnoszenia.

  Korzyści ze stosowania pompy

  Korzystanie z grawitacyjnej instalacji grzewczej niesie spore ryzyko niewystarczającej wydajności i wysokich kosztów. Pompy obiegowe sprawiają, że nie musimy planować grzejników w pionie i starać się umieścić grzejniki jak najbliżej kotła. Rozwiązanie to daje swobodę w rozbudowie systemu grzewczego. Pozwala wykorzystać zawory termostatyczne, które gwarantują sprawną regulację temperatury budynku.

  Pompa obiegowa co sprawia, że grzejniki rozgrzewają się szybko i równomiernie. Z uwagi na nowoczesną konstrukcję elektryczną, pompy gwarantują bardzo cichą pracę, bez specjalnej obsługi w sezonie oraz długoletnią niezawodność. Oczywiście jest to duże poczucie komfortu, przy relatywnie niskich kosztach eksploatacji.

  Uderzenie hydrauliczne

  Kiedy w instalacji rurowej, dochodzi do nagłego skoku ciśnienia przez bezwładność masy cieczy po nagłej zmianie prędkości wody – mamy do czynienia z uderzeniem hydraulicznym. Zjawisko to przejawia się charakterystycznymi odgłosami uderzeń w rurach. Jeżeli ciśnienie w rurach wzrasta, mamy do czynienia z uderzeniem hydraulicznym dodatnim. Podczas nagłego spadku ciśnienia, występuje uderzenie hydrauliczne ujemne. Trzeba mieć na uwadze, że to zjawisko może spowodować nawet uszkodzenie zaworów zwrotnych, przewodów rurowych, a także całej pompy.

  Mogą je spowodować licznie wydarzenia losowe. Przerwy w dostawie prądu, awarie bądź też nieodpowiednia eksploatacjz systemu.

  Kawitacja

  W wypadku nagłego zaniku w cieczy pęcherzyków gazowych, podczas gwałtownej zmiany ciśnienia – dochodzi do zjawiska kawitacji. Przyczyniają się do tego zamknięcia zasuwy, nadmierna prędkość przepływu wody, zamknięcia wysokiej lokalizacji punktu sieci oraz znaczna różnica wysokości ciśnienia względem ciśnienia parowanej cieczy o konkretnej temperaturze spowodowane nagłym zatrzymaniem pracy pompy – także mogą doprowadzić do powstania kawitacji. Zjawisko to pojawia się kiedy niewystarczające jest wymagane dodatkowe nadciśnienie na króćcu ssącym. W wyniku tego może dojść do uszkodzenia pompy obiegowej co.

  Warto pamiętać, że to zjawisko jest niebywale niekorzystne dla działania naszej instalacji. Częste występowanie może doprowadzić do przedwczesnego zużycia się przewodów i urządzeń obecnych w obszarze gdzie to kawitacji dochodzi. Zaleca się regularne sprawdzanie, czy ciśnienie po ssącej stronie pompy jest wystarczające. Miejscowy spadek ciśnienia statycznego może bowiem spowodować tworzenie się pęcherzyków gazu w wyniku wrzenia wody.

  Pompy obiegowe co – rodzaje, korzyści i kawitacja

 • Ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza
  1 stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla Małopolski południowo-zachodniej. Obowiązuje: 2019-01-31 od godz. 0.00 do 24.00. Obszar: powiat myślenicki, suski, wadowicki.Wojewódzkie Centrum...
 • Nauczyciele na Opłatku
  Tradycję kolędowania w nauczycielskim gronie wspólnie z samorządowcami udało nam się przywrócić w Wadowicach w 2018 roku. Cieszę się, że podobnie jak w ubiegłym roku, także i dziś jest nas tak wielu...
 • Ważna informacja z Urzędu Marszałkowskiego
  Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w związku ze zbliżającym się okresem rozliczeniowym w zakresie sprawozdawczości dotyczącej opłat za korzystanie ze...
 • Z policyjnym mundurem pożegnał się insp. Włodzimierz Warzecha
  30 stycznia 2019 roku w wadowickiej komendzie uroczyście pożegnano, przechodzącego na zasłużoną emeryturę, Komendanta Powiatowego Policji w Wadowicach insp. Włodzimierza Warzechę. Uroczyste zdanie obowiązków służbowych odbyło się w obecności Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie ...
 • Nie da się ukryć, że rekuperator to najważniejsza część całego systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Określa się go również mianem centrali wentylacyjnej. Jest to miejsce gdzie zachodzi wspomniany odzysk ciepła z wywianego powietrza oraz oddanie go nawiewanemu, świeżemu powietrzu. Rekuperatory posiadają także filtry, mające przechwytywać wszelkie zanieczyszczenia. W samej Warszawie rekuperacja oferowana jest przez niezliczoną ilość firm.

  Parametry odzysku ciepła, różnią się od siebie ze względu na rodzaj wymiennika jaki jest w rekuperatorze. Przeciwprądowe rekuperatory charakteryzują się tym, że ich sprawność sięga blisko 95%. Dzięki temu jest to najczęściej wybierane rozwiązanie na całym rynku.

  Zasilane są one zwykłą energią elektryczną. Są zaopatrzone w układ sterowania pozwalający im współpracować z innymi urządzeniami. Z gruntowym wymiennikiem ciepła czy też jednostką chłodzącą.

  Kluczowy jest wybór odpowiedniego rekuperatora. To właśnie dzięki niemu mamy gwarancję, że do naszego obiektu napływa odpowiednia ilość czystego powietrza. Wybierając urządzenie o za niskiej mocy ryzykujemy tym, że w pomieszczeniu będzie za mała ilość powietrza, co z kolei sprawi, że znacznie obniży się komfort przebywania w tym miejscu. Aby dobrać odpowiednie urządzenie, warto z prośbą o pomoc, skierować się do odpowiedniego miejsca. Aktualnie rekuperacje w Warszawie i w wielu innych miastach możemy zamówić u dużej liczby producentów. Istotny jest też metraż naszego budynku, podobnie jak ilość osób przebywających w nim na co dzień.

  Rekuperator – zasady działania

  Działanie rekuperatora nie jest niczym skomplikowanym. Dzięki temu, że powietrze odprowadzane z budynku zostaje przeprowadzone przez wymiennik, oddaje swoją cieplną energię strumieniowi powietrza, który jest wprowadzany z zewnątrz. Wynikiem tego jest wyższa temperatura powietrza w budynku. Między obydwoma strumieniami powietrza jest wyłącznie cienka płyta, przez którą właśnie zostaje przekazywana temperatura.

  Płyta najczęściej jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego. Dzięki temu istnieje możliwość pozyskania wszelkiej wilgoci z powietrza, które jest wywiewane. Mimo tego, że strumienie przepływają obok siebie, nie ma szans, że się wymieszają. Zapewnia o tym wyjątkowa konstrukcja płyty.

  Często błędnie określa się rekuperację jako zawracanie z powrotem do pomieszczenia ciepłego powietrza. Natomiast proces polega na odzyskiwaniu energii cieplnej z powietrza, które jest wywiewane.

  Wewnątrz rekuperatora, w wymienniku ciepła zachodzi przekazanie temperatury między powietrzem świeżym nawiewanym, a zużytym i zanieczyszczonym – wywiewanym. Dzięki temu mamy gwarancję wyższej temperatury świeżego powietrza w ziemie, a latem znaczne jej obniżenie.

  Efekt jaki zapewnia rekuperator przypomina nieco tradycyjne wietrzenie. Natomiast tylko dzięki rekuperacji możemy obniżać bądź podnosić temperaturę pomieszczenia, unikać przeciągów oraz zanieczyszczeń i owadów.

  Rekuperator letnią porą, ma za zadanie obniżyć temperaturę budynku z uwagi na to, że w domu jest chłodniejsze powietrze niżeli na zewnątrz. Tym samym zużyte wywiane powietrze schładza świeże, nawiewane. Jeżeli zależy nam na znacznym obniżeniu temperatury, można zdecydować się na specjalną jednostkę chłodzącą, bądź też gruntowy wymiennik ciepła. W takim wypadku, rekuperacja zadziała niczym zdrowa klimatyzacja. Zapewniona będzie nieustanna wymiana powietrza w naszym budynku, jednocześnie schładzając nawiewane powietrze.

  Rekuperacja – co należy wiedzieć o rekuperatorach?

  Zobacz również

  logo RSS