Grudniowy wykład ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia będzie dotyczył tego, co jest nieodłącznym elementem wigilijnej tradycji czyli … składania życzeń. Gościem spotkania będzie Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, felietonista Tygodnika Powszechnego i...

 • Nowe substancje psychoaktywne, których posiadanie jest zabronione Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii
  Policjanci zatrzymali 23-latka, który posiadał przy sobie nowe substancje psychoaktywne, których posiadanie jest zabronione Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii.
  Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach ustalili, że jeden z mieszkańców Wadowic może być w posiadaniu środków odurzających...
 • Banki od lat prześcigają się w oferowaniu najbardziej korzystnych warunków zarówno lokat, jak i pożyczek. Skąd jednak czerpać wiedzę i informacje o tym co dzieje się w sektorze bankowym? Portal https://bankowemiasto.pl to miejsce w którym znaleźć można aktualne wiadomości finansowe, które mogą okazać się niezwykle przydatne dla osób szukających dobrej oferty pożyczkowej i możliwości ulokowania swojego kapitału.

  Mobilne portfele coraz popularniejsze

  Jeśli chcemy iść z duchem czasu to bez wątpienia należy zwracać uwagę na aktualnie zmieniające się trendy na rynku związanym z finansami. Okazuje się bowiem, że karty płatnicze, które tak chętnie są używane przez Polaków powoli zastępowane są przez aplikacje w telefonach komórkowych. Mowa tutaj o cyfrowych portfelach mobilnych. Zarówno sygnowanych przez banki, jak i związane z różnymi firmami działającymi w przestrzeni internetowej. Google Pay lub Apple Pay stanowią doskonały przykład tego, że bankowość elektroniczna wkracza w szeroką sferę usług internetowych. Płatności za pomocą telefonu są bez wątpienia bardzo wygodne.

  Jednak z pewnym dystansem do tego podchodzą tradycyjni użytkownicy kart płatniczych, a głównym argumentem jest to, że nie można wypłacić pieniędzy z bankomatu jeśli nie mamy przy sobie fizycznie karty. Okazuje się jednak, że nawet na taki scenariusz są przygotowane nowoczesne bankomaty, które umożliwiają wypłatę pieniędzy za pomocą specjalnego kodu, generowanego w aplikacji na telefonie. Czyżby więc powoli zbliżał się zmierzch typowych kart płatniczych?

  Samoobsługowe terminale w bankach, zamiast czekania w kolejce

  Śledząc wiadomości bankowe zauważyć można, że coraz większa liczba banków stawia na samoobsługę. Jest to w pewnym sensie wygoda dla klienta, który nie musi czekać w długiej kolejce jedynie po to, aby wpłacić lub wypłacić małą lub większą kwotę pieniędzy. Oczywiście terminale gotówkowe, czyli bankomaty i wpłatomaty nie zastąpią całkowicie obsługi klienta przez kasjera w banku, ale mimo wszystko są doskonałą alternatywą, która pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Jak wyraźnie widać to krok w kierunku jeszcze lepszego zarządzania pieniędzmi. Zarządzenie kontem przez internet stało się czymś zwyczajnym i wręcz obowiązkowym dla większości banków. Samoobsługowe terminale to kolejny krok w kierunku zaoszczędzenia na obsłudze klienta. Daje to też spory komfort, bo w razie potrzeby możemy udać się do banku i uzyskać wymaganą kwotę pieniędzy, a wszelkie transakcje przeprowadzimy przez internet za pośrednictwem komputera lub telefonu komórkowego.

  Warto znać aktualności bankowe

 • Na zdjęciu widać alkomat policyjny Alco-Sensor
  Zupełnym brakiem odpowiedzialności wykazał się kierowca ciągnika rolniczego, który mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu, poruszał się po terenie gminy Spytkowice. Na domiar tego, jak się okazało, mężczyzna posiada cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.
  W minioną sobotę (30...
 • Na zdjęciu widać cztery stojące kobiety oraz mężczyznę trzymającego w ręku puchar
  W piątek (29 listopada br.) w wadowickim Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity odbył się po raz pierwszy konkurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którego celem jest przede wszystkim ukierunkowanie młodzieży na prospołeczne zachowania, propagowanie...
 • Już po raz czwarty szykuje się trzydniowe święto wadowickiej koszykówki, czyli Memoriał Braci Kunowskich, poświęcony pamięci Adama Kunowskiego i Marka Kunowskiego.

  Kierunek wakacje. Kierunek Chile

  Ameryka Południowa kusi swoim pięknem, zachęca do eksploracji licznych egzotycznych miejsc, wabi poszukiwaczy przygód rozległymi dżunglami i majestatem And. Od Wschodu kontynent ten oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, zaś zachodnią stronę Ameryki Południowej kształtuje mocno Ocean Spokojny. To właśnie oceany mają ogromny wpływ na klimat krain geograficznych Ameryki Południowej. Wyraźnie widać to zwłaszcza w Chile, kraju znajdującym się na południowo zachodnim krańcu kontynentu, gdzie klimat poza Oceanem Spokojnym, determinują potężne Andy. W rezultacie Chile ma obszary o wyjątkowo surowym klimacie, takie jak chociażby najbardziej sucha kraina świata - pustynia Atkama.

  Krajobraz jak na Księzycu

  Pustynia Atkama to niezwykle bogaty w minerały, wyjątkowo suchy obszar, gdzie znajdują się miejsca na których nie stwierdzono opadów deszczu od setek lat. Krajobraz przypomina niekiedy surową powierzchnię Księżyca, stając się inspiracją dla licznych produkcji filmowych. O charakterze klimatycznym tego regionu, decydują przede wszystkim dwa czynniki: położenie w klimacie zwrotnikowym oraz zimny peruwiański prąd oceaniczny. Mimo tak niegościnnych warunków klimatycznych, zdecydowanie warto odwiedzić Pustynię Atkama. Miejsce to ma swój surowy charakter. Wzniesienia sięgające 4900 m.n.p.m, rozległe płaskowyże, solniska i laguny, klify, a gdzieniegdzie gejzery i wyschnięte koryta rzek. Całość robi ogromne wrażenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak niedostępny jest to obszar.

  Natura bez retuszu

  Każdy pasjonat przyrody i podróżnik, przynajmniej raz w życiu myślał o chilijskiej pustyni Atkama. Plany te nie muszą zostać tylko w sferze marzeń, ponieważ na tej stronie biura podróży Logos Tour znaleźć można niezwykle interesującą propozycję wyjazdu do Chile. Oczywiście w programie wyprawy znajduje się słynna Pustynia Atkama z miejscami, które zachwycą każdego ekstremalnego miłośnika natury. Są to między innymi:

  • solniska Salar de Atacama urzekające widokami wulkanów i surowością pejzażu
  • słynne laguny Chaxa - miejsce bytowania tysięcy flamingów
  • zjawiskowo piękne błękitne jeziora Miscanti i Miniques, znajdujące się na wysokości 4200 m.n.p.m
  • miasteczko San Pedro de Atacama, położone malowniczo u stóp górującego nad okolicą wulkanu Licancabur
  • typowo pustynne chilijskie miasteczko Toconao.

  Niezapomniany z pewnością będzie zachód słońca na pustyni, który po atrakcjach w ciągu dnia będzie prawdziwą ucztą dla zmysłów. Odbiór bodźców na Pustyni Atkama jest niezwykle intensywny, a obcowanie z surową naturą uczy pokory i pozwala w pełni docenić jej piękno.

  Zwierzęta w naturze

  Podróżując po Chile, zwłaszcza po drogach w wysokich górskich regionach, nie sposób nie zauważyć piękna przyrody. Pomarańczowo-rude tereny skalistych urwisk, piaskowe doliny upstrzone trawiastą roślinnością o żółtawej barwie i skąpe zielone zakątki w dolinach, to obszary bytowania dzikich zwierząt. Niekiedy spotkać je można podróżując do wiosek górskich, takich jak Caspana. Swoją przestrzeń życiową w górach Chile znalazły między innymi stada wikunii i guanako. Zwierzęta te przystosowane są do życia w trudnym terenie dzięki grubej wełnie, warstwie tłuszczu i życiu w stadzie. Chilijczycy już wieki temu udomowili te zwierzęta, doceniając ich wełnę i mięso. Poza wikuniami i alpakami, przy odrobinie szczęścia w podróży spotkać można lisy i liczne gatunki ptaków i gryzoni. Duchem przenikającym górskie ostępy i niezwykle trudnym do zaobserwowania jest puma. Zwierzęta Chile to często gatunki endemiczne, podkreślające wyjątkowość przyrodniczą tego kraju. Możliwość obcowania z naturą w tak niezwykły wydaniu, to wielki przywilej.

  W zgodzie z tradycją

  Chile to także bogata mieszanka kulturowa, której wyrazem są grupy etniczno-rasowe. Indianie, metysi i biali - każda z ras zaznaczyła na przestrzeni czasu swoją bytność zarówno na polu politycznym jak również religijno-duchowym. Wszystko podkreślili jeszcze liczni imigranci, z których najliczniejszą grupę stanowią Hiszpanie i Włosi. Odzwierciedlenie tej mieszanki kulturowej, widać wyraźnie w architekturze dużych miast. Zachwycające są zwłaszcza główne zabytki, trakty, place i ulice Santiago de Chile, gdzie przenikające się kultury widać najlepiej. Są to między innymi:

  • Avenida Bernardo O’Higgins - główna ulica miasta
  • Palacio de La Moneda - majestatyczny pałac prezydenta Chile placem konstytucji
  • główny pasaż miasta o nazwie Ahumada
  • Plaza de Armas - plac pełen zabytków i ulicznych artystów
  • Casa Colorada - najstarszy kolonialny budynek w Santiago de Chile
  • górujące nad miastem romantyczne wzgórze Santa Lucia.
  • Bogactwo kulturowe Chile widoczne jest zarówno w architekturze budynków administracji, jak również w architekturze sakralnej i industrialnej.

  Rapa Nui

  To jednak nie wszystkie ciekawostki o Chile. Skoro o kulturze mowa, jakże nie wspomnieć o słynnej Wyspie Wielkanocnej, produkcie eksportowym Chile, mającym wymiar cywilizacyjno-humanitarnym. O historii tej wyspy powstało tysiące książek i wiele filmów. Niewątpliwie ta jedna z najdalej oddalonych od najbliżej zamieszkałego obszaru lądu wyspa, jest znana przede wszystkim za sprawą słynnych kamiennych posągów głów.

 • Zawiadomienie o XII sesji Rady Powiatu w Wadowicach (transmisja na żywo)
  XII Sesja Rady Powiatu w Wadowicach odbędzie się 28 listopada 2019 r. o godz. 10.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wadowicach przy ul. Mickiewicza 24. Porządek obrad w załączeniu.  ...
 • Na zdjęciu widać umundurowanego funkcjoanriusza Policji oraz chłopca. Policjant wykonuje odcisk linii papilarnych. W tle widać siedzące dzieci
  Dzisiaj, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Wadowicach odwiedzili funkcjonariuszy i pracowników wadowickiej Policji. Drugoklasiści spotkali się z asp. szt. Małgorzatą Hombesch oraz asp. szt. Zbigniewem Przybkiem, którzy omówili zasady bezpiecznego zachowania w szkole, domu i na drodze. Dzisiejsze...
 • Ochotnicy z Choczni będą mieli teraz jeszcze większa ochotę, aby służyć w swojej straży, dbając o nasze bezpieczeństwo! Właśnie zakończono tam remont pomieszczeń socjalnych i sanitarnych, na co Gmina Wadowice pozyskała 40 tysięcy dotacji!...

 • Trzecia nowa karetka w wadowickiej lecznicy!
  Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach ma do dyspozycji kolejną nową karetkę. Do użytku oddano ją wczoraj (26 listopada). Pojazd kosztował prawie 581 tysięcy złotych i...
 • Osoby niesamodzielne, biorące udział w projekcie, po naciśnięciu przycisku SOS na bransoletce, mogą w szybki sposób skontaktować się z ratownikiem medycznym, który po odebraniu zgłoszenia oceni stopień zagrożenia i udzieli odpowiedniej pomocy....

  W piątek 29 listopada o godz. 17.00 w Wadowickiej Bibliotece Publicznej odbędzie się wyjątkowe spotkanie z dziennikarką i pisarką Sylwią Winnik, autorką bestsellerowej książki „Dziewczęta z Auschwitz”.

  Catering dla firm – na wydarzenia dużego i małego formatu

  Niezależnie od formatu imprezy, catering zawsze może być doskonałym wyborem. Jak wybrać najlepszą obsługę cateringową na wydarzenia firmowe?

  Bankiety, konferencje, lunche biznesowe czy też szkolenia – to jedynie kilka wydarzeń w świecie biznesu, na które zamawiany jest catering. Teraz z usług tego typu korzysta coraz więcej firm, którym zależy na zapewnieniu swoim gościom najlepszych posiłków.

  Na czym dokładnie polega catering firmowy? Na jakie przyjęcia sprawdzi się najlepiej? Jak dopasować wtedy odpowiednie menu? W końcu, kto może zaoferować najlepszy catering?

  Catering dla firm – wyśmienite dania w dowolnym miejscu

  Obsługa cateringowa polega na dostarczeniu przygotowanych uprzednio dań w wyznaczone miejsca, na przykład na imprezy firmowe lub przyjęcia okolicznościowe.

  Catering wybierany jest obecnie najczęściej na różnego rodzaju eventy biznesowe, które odbywają się między innymi w siedzibie firmy, w centrum konferencyjnym, w plenerze. Dzięki temu wyśmienite posiłki dostępne są praktycznie wszędzie!

  Catering dla firm wybierany jest głównie na:

  • akcje promocyjne
  • imprezy integracyjne
  • konferencje
  • szkolenia
  • lunche biznesowe
  • pikniki firmowe
  • przyjęcia świąteczne
  • spotkania jubileuszowe
  • targi i ekspozycje
  • i inne wydarzenia

  Jak widać, catering może sprawdzić się podczas wielu różnych eventów firmowych, które prowadzone są zarówno we wnętrzach, jak również jako imprezy plenerowe.

  Firma świadcząca catering przygotowuje wówczas menu ustalone wspólnie z klientem i dostarcza je własnym transportem na wyznaczone miejsce. Tam odpowiedzialna jest ona również za odpowiednie przygotowanie miejsca serwowania posiłków – może być to szwedzki stół albo obsługa kelnerska.

  Warto zaznaczyć, że catering może być także połączony z usługą polegającą na wynajęciu wyposażenia eventowego, w tym zastawy stołowej oraz mebli eventowych – krzeseł, ław, stolików, namiotów. Dzięki temu urządzenie przyjęcia może być jeszcze łatwiejsze!

  Menu cateringowe – co zaserwować gościom?

  Catering to najczęściej pełna paleta różnych dań, które mogą być dopasowane także do charakteru imprezy, podczas której mają być podawane. W menu niektórych firm świadczących catering znajduje się ponad setka różnych propozycji kulinarnych!

  W menu znaleźć można głównie przekąski serwowane na małych talerzykach w formie szwedzkiego stołu, ale na bardziej wystawne przyjęcia catering może mieć postać serwowanych przez kelnerów posiłków składających się z kilku osobnych dań.

  Firmy dostarczające catering mogą zaoferować swoim klientom dostęp do pełnej palety posiłków inspirowanych nie tylko kuchnią polską, ale także tradycjami kulinarnymi wielu innych krajów, na przykład kuchni azjatyckiej, włoskiej, francuskiej, greckiej czy hiszpańskiej.

  Bogate menu powoduje, że serwowane posiłki mogą idealnie wpisać się w każde wydarzenie – niezależnie od jego formatu!

  Jak wybrać najlepszy catering dla firm?

  Gdy w wyszukiwarce wpiszemy słowa typu „catering” i dodamy do nich nazwę miasta, w którym ma odbyć się przyjęcie, możemy natychmiast zobaczyć, że wybór usług jest bardzo szeroki. Czym najlepiej kierować się przy ich doborze?

  Najlepszy catering to ten, który cieszy się powodzeniem wśród klientów. Warto wybrać firmę z doświadczeniem i pozytywnymi referencjami od klientów, która brała udział w prestiżowych wydarzeniach i będzie mogła sprostać naszym indywidualnym wymaganiom.

  SCC – SERVICE CONGRES CENTER – profesjonalny catering dla firm w Krakowie

  Szukasz dobrej firmy oferującej catering w Małopolsce? Wybierz obsługę SCC – SERVICE CONGRES CENTER!

  SCC – SERVICE CONGRES CENTER to firma cateringowa z wieloletnim doświadczeniem na rynku, która jest obecnie jednym z liderów w świadczeniu tego typu usług w Małopolsce.

  W ofercie firmy można znaleźć catering idealny na każdą okazję – konferencje, szkolenia czy też przyjęcia jubileuszowe. Dodatkowo, firma SCC prowadzi własną wypożyczalnię wyposażenia eventowego.

  Burmistrz Wadowic zawiadamia, że od dnia 1 grudnia 2019 r. obowiązują nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

  Fitness Graviton Wadowice - siłownia i fitness w Wadowicach

  Artykuły promocyjne

  logo RSS