• Uwaga na zanieczyszcznie powietrza
  Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiadamia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu zawieszonego PM10. Szczegółowa informacja znajduje się poniżej:
 • Umowy podpisane. Powiatowe drogi do przebudowy
  Kolejne dwie drogi w naszym powiecie zmienią się nie do poznania. Wczoraj (6.11.2019r.) starosta Eugeniusz Kurdas oraz wicestarosta Beata Smolec podpisali stosowne umowy z Przedsiębiorstwem...
 • Na zdjęciu widać umundurowanego funkcjonariusza Policji, chłopca i dziewczynkę oraz cztery kobiety w stroju cywilnym
  W dniu 5 listopada 2019 roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się XV Jubileuszowa gala wręczenia Certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinspektora doktora Krzysztofa Pobuty...
 • Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na bezpłatne warsztaty pt. „Historie rodzinne" przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych.

  Kurs Samoobrony dla Kobiet został zorganizowany we współpracy Urzędu Miejskiego w Wadowicach z Kyoshi Rafałem Czaplą - instruktorem Wadowickiego Klubu Sportowego Seido Karate „Shiro Sagi Dojo".

  Po ciężkiej chorobie w Dzień Zaduszny, 2 listopada br. zmarł Jacek Pietruszka - Dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Miał 52 lata.

  Już za kilka dni radni II kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wadowicach rozpoczną swoją pracę. Pierwsza sesja odbędzie się 12 listopada 2019 roku o godz. 12:00. Zapraszamy!

  Projekt „Upcykling czyli Ekoszycie - cykl wydarzeń dla mieszkańców Gminy Wadowice” dobiegł końca. Warsztaty sfinalizowaliśmy 4 listopada w Domu Ludowym w Zawadce.

 • Miernik prędkości
  Laserowe mierniki prędkości są użytkowane przez Polską Policję zgodnie z obowiązującymi przepisami. Najbardziej zaawansowane, kompaktowe urządzenie, łączą w sobie funkcje wideokamery, aparatu cyfrowego oraz laserowego pomiaru prędkości.
  Urządzenia te, zgodnie z wymogami prawnymi, zanim zostały...
 • Surowce do produkcji papieru dostępne na rynku

  Obecny rynek poligraficzny jest bogaty w oferty podłoży do druku. Producenci mogą wybierać produkty o wysokiej jakości i tworzyć produkt finalny również wysokojakościowy. Jakie surowce do produkcji papieru są dostępne na rynku? Mogą to być: papiery, kartony oraz tektury.

  Surowce do produkcji papieru ze względu na rodzaj papieru

  Przy produkcji papieru wykorzystuje się włókniste surowce roślinne, między innymi włókno lnu, konopi, bawełny i drewna iglastego. Do najważniejszych surowców możemy zaliczyć: surowiec włóknisty, który powstaje z lnianych, bawełnianych oraz konopnych szmat, poddawanych procesom oczyszczania, gotowania, rozdrabniania, a także ścier drzewny i celulozę. Sam papier można podzielić ze względu na surowce do produkcji papieru. Wyróżnia się tu: papier bezdrzewny, papier pół drzewny, papier drzewny i papier mieszany.

  Gramaturą papieru jest masa jednego metra kwadratowego wyrażona w gramach. Wyróżniamy następujące gramatury papieru: bibułki o gramaturze 28 gram, papier od 29 do 160 gram, karton od 160 do 315 gram. Tektura posiada gramaturę większą niż 315 gram.

  Surowce do produkcji papieru wykorzystywane w druku offsetowym

  Papier offsetowy to taki, który jest mocno zaklejony w masie oraz powierzchni. Jest on odporny na zrywanie powierzchniowe i posiada niski stopień pylenia. Często wykorzystuje się go do produkcji ulotek oraz gazetek. Jest również idealnym surowcem do druku książek.

  Papier powlekany jest surowcem przeznaczonym do produkcji wyrobów wysokiej jakości, takich jak ulotki, foldery, katalogi. Wyróżnia się wysoką gładkością oraz połyskiem. Te dwie cechy sprawiają, że można na nim łatwo uzyskać bardzo dobre odwzorowanie kolorów.

  Surowce do produkcji papieru – zastosowanie kartonów i tektury

  Kartony oraz tektury mają szerokie zastosowanie do produkowania opakowań, okładek książek oraz katalogów. W zależności od wykorzystania produktu końcowego można wybierać z bogatej gamy kartonów o rozmaitych sztywnościach, gramaturach oraz kolorach. Wyróżniamy kartony powlekane z białym spodem (GC1), które świetnie nadają się do produkcji opakowań w przemyśle kosmetycznym, ekskluzywnych katalogów oraz albumów. Kartony powlekane z kremowym spodem (GC2), mające zastosowanie do produkcji opakowań, w szczególności w branży farmaceutycznej. Kartony makulaturowe (GD), które najczęściej stosuje się do produkcji opakowań, w których strona wewnętrzna nie jest istotna. Z surowców do produkcji papieru powstaje papier samoprzylepny oraz papier i karton ozdobny. Takie surowce oferuje np. firma dostępna pod tym adresem http://oqema.pl/. Można zauważyć, że surowce do produkcji papieru są niezwykle różnorodne. Na papier przylepny składają się dwie warstwy: podłoże papierowe jednostronnie powleczone i warstwa spodnia, która jest pokryta warstwą klejową. Ma on zastosowanie przy produkcji etykiet samoprzylepnych. Papier oraz karton ozdobny są to zazwyczaj surowce do produkcji papieru posiadające fakturowaną powierzchnię. Są białe lub barwi się je w masie. Najczęściej wykorzystuje się je przy produkcji zaproszeń i opakowań okolicznościowych. Doskonałe do kreowania pozytywnego wizerunku firmy.

  Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach została doceniona za współzawodnictwo sportowe w roku szkolnym 2018/19 - otrzymała puchar za zaszczytne I miejsce w całorocznych rozgrywkach na szczeblu powiatowym....

 • Policyjna odznaka, na której widniej napis: Policja i <a href=Wadowice " />
  Ostatnie kilka dni były dla policjantów czasem wytężonej pracy. Mundurowi czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy podróżowali na groby swoich bliskich. Policyjna akcja „Znicz 2019”, która rozpoczęła się 31 października br. i trwała do 3 listopada, w powiecie wadowickim przebiegła spokojnie.
  W...
 • To dopiero pierwszy, ale jakże ważny krok, na który całe środowisko piłkarskie czekało od wielu lat. W piątek (25.10) Gmina Wadowice ogłosiła przetarg na zaprojektowanie pierwszego w powiecie pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią. To będzie...

 • Kondolencje
  2 listopada br. zmarł ks. Jacek Pietruszka, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Miał 52 lata. Ksiądz Jacek Pietruszka urodził się w 1967 r. w Krakowie. Święcenia...
 • Uwaga, silny wiatr!
  Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, iż na terenie powiatu wadowickiego w dniach od 1 listopada 2019 r. godz. 20:30 do 2 listopada 2019 r. godz. 19:30 prognozuje się wystąpienie...
 • Fundacja Green Festival oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaprasza na specjalne pokazy filmów ekologicznych, które odbędą się 7 listopada w Kinie Centrum w WCK.

  Fitness Graviton Wadowice - siłownia i fitness w Wadowicach

  Artykuły promocyjne

  logo RSS