IT Wadowice: Zaczytane Wadowice czyli VII edycja Narodowego Czytania!
Wadowicka Biblioteka Publiczna (ul. Legionów 1) po raz kolejny zaprasza do wspólnego Narodowego Czytania! Tym razem w sobotę **8 września br. o godz. 10:00 **czytane będą fragmenty Przedwiośnia” oraz innych tekstów o tematyce niepodległościowej.
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna zainicjowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza”. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości, poprzez wspólną lekturę największych dzieł polskiej literatury.
W tym roku Narodowe Czytanie” przybierze jednak zupełnie nową formułę, a wszystko to za sprawą wyjątkowej rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z czym w ramach tegorocznej akcji będzie czytane nie tylko Przedwiośnie” będące główną lekturą przedsięwzięcia, ale również 44 teksty zebrane w Antologii Niepodległości. Antologia zawiera powstałe na przestrzeni wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej, które mogą stanowić inspirację do podejmowania debaty o sprawach Ojczyzny. Z kolei Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.
Wszystkich chętnych do wysłuchania tej jakże ważnej dla Polaków lektury oraz wybranych tekstów z Antologii Niepodległości zapraszamy w sobotnie przedpołudnie do Wadowickiej Biblioteki Publicznej, gdzie grupa przyjaciół i sympatyków miejskiej książnicy odczyta wybrane fragmenty dzieł. W tym roku do wspólnej lektury włączy się także Grupa Rekonstrukcji Historycznej 56 Pułku Piechoty z Wadowic!
Dodatkowo dla wszystkich uczestników imprezy przewidziano słodki poczęstunek w postaci patriotycznego” tortu!
Zapraszamy! Wstęp wolny!
Informacja Turystyczna Wadowice, it.wadowice.pl/, it.wadowice.pl/post/zaczytane-wadowice-czyli-vii-edycja-narodowego-czytania,1247.html
Ostatnie Artykuły

Nowojorski jazz w Andrychowie. Trio Mike’a Parkera zagra w Klubie 69

Na orliku rusza lato z piłką. Startują darmowe turnieje dla młodych

Rajd Małopolski zmieni ruch w Wadowicach. Część ulic będzie całkiem zamknięta

Wadowicki profesor łączył Grecję z Polską. W muzeum wraca jego historia

Gaz pieprzowy, zegarek i klucz - 18 i 19-latek z zarzutami rozboju

Nowy żłobek w Wadowicach już prawie gotowy. Rekrutacja ruszyła

Młodzi biorą kulturę w swoje ręce - i robią to po swojemu

Odkurzacz zniknął ze sklepu, 25-latek szybko usłyszał zarzut

Granat w lesie pod Wadowicami - saperzy nie ryzykowali ani chwili

Jak dobrać internet do pracy hybrydowej?

Dzieci usiadły za kierownicą radiowozu - policja zaskoczyła na pikniku

Jedno drzewo, trzy losy i seans, który zatrzyma uwagę w Kinie Centrum

109 i 111 km/h w terenie zabudowanym - policjanci zatrzymali prawa jazdy

Jazz wyjdzie na ulice Suchej Beskidzkiej. Pierwsza parada ruszy przez centrum
Przydatne dane teleadresowe
- Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Stryszowie - kontakt, godziny, rejestracja
- Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej - kontakt, godziny, zajęcia i wynajem sal
- SPZOZ Wieprz - kontakt, rejestracja, poradnie i badania
- ZUS Inspektorat w Wadowicach - kontakt, godziny, e-usługi i emerytury
- Wadowicka Biblioteka Publiczna - filie, godziny, karta i katalog online
- Komisariat Policji w Brzeźnicy - kontakt, dzielnicowy, rzeczy znalezione
