Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

Korzyści wynikające ze stałej współpracy z jednym zleceniobiorcą

Jesteśmy w miejscowości Ożarów pod Warszawą. Okolica jest malownicza, a działki na sprzedaż wyrastają zza każdego zakrętu ulicy niczym grzyby po deszczu. Nic dziwnego, znaleźliśmy się właśnie w jednej z modnych podwarszawskich miejscowości, gdzie każdego dnia powstają domy osób pragnących uciec z gwarnego miasta, a jednocześnie mieć stały dostęp do oferowanych przez nie atrakcji…

Mieliśmy przyjemność porozmawiać z jednym z lokalnych geodetów. Okazuje się powiem, że geodeta Ożarów ma ręce pełne roboty, terminy bookowane z wyprzedzeniem i jest generalnie ciężki do uchwycenia we własnym biurze, bo całymi dniami wykonuje prace geodezyjne na okolicznych działkach budowlanych i sąsiadujących z nimi terenach inwestycyjnych. Słowem cud, że udało nam się zamienić klika zdań.
W dzisiejszym artykule przedstawiamy wnioski z naszej rozmowy. Skupimy się na bezpośrednich korzyściach, jakie mały inwestor (Jeśli planujesz budowę własnego wymarzonego domu jesteś małym inwestorem) może uzyskać nawiązując współpracę z lokalnym geodetą odpowiednio wcześnie.

Co znaczy odpowiednio wcześnie? Jakie korzyści? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie poniżej. Życzymy przyjemnej lektury oraz udanej współpracy z wybranym geodetą. Pamiętajcie pomiary geodezyjne to podstawa sprawnie przebiegającej inwestycji budowlanej!

Pierwsza wizyta
Kiedy wybrać się do biura geodety?

Z informacji uzyskanych od geodety z Ożarowa wynika, że do biura geodety pracującego na terenie modnej aktualnie i prężnie rozwijającej się miejscowości lub gminy warto zapukać nim w oko wpadnie nam odpowiednia działka budowlana. Dlaczego? Chociażby żeby uzyskać informację o najbliższych wolnych terminach, kiedy osoba wykonująca prace geodezyjne mogłaby przyjechać na ewentualne pomiary. Może nas bowiem zaskoczyć czas oczekiwania na wizytę geodety, który pierwszym wolnym terminem może dysponować nawet dopiero za kilka tygodni.

Kiedy już uzyskamy rozeznanie w „dostępności” geodety i wstępnie zarezerwujemy termin wykonania pomiarów działki w celu stworzenia mapy na cele projektowe możemy z czystym sumieniem zająć się poszukiwaniem rzeczonej działki. Prawda jest taka, że w niewielu przypadkach geodeta będzie w stanie od razu przystąpić do przygotowania mapy. Często wszelkie prace geodezyjne na terenie parceli trzeba rozpocząć od ponownego wytyczeni przebiegu jej granicy, gdyż wcześniejsze znaki graniczne uległy zniszczeniu lub relokacji, lub w wyniku działań poprzednich właścicieli działka nieco zmieniła swój pierwotny kształt – ten, który w dalszym ciągu istnieje w dokumentach i trafi do naszego aktu notarialnego. Kiedy już przebieg granic działki jest ustalony i potwierdzony, geodeta może rozpocząć pomiary niezbędne do przygotowania mapy.

Mapa na cele projektowe to dokument, którego wymagać będzie od nas praktycznie każdy architekt. Wiedząc o tym z góry, zlecenie przygotowania takiej mapy możemy wykonać na długo przed planowaną wizytą w biurze projektowym. Idąc do biura z mapą pod pachą oszczędzimy sporo czasu i nerwów, a projektant będzie mógł od ręki rozpocząć projektowanie naszego wymarzonego domu.

Mapa to nie koniec współpracy z geodetą

Każdy, kto myśli, że współpraca z geodetą na placu budowy kończy się na odebraniu mapy przygotowanej na cele projektowe nigdy nie przymierzał się do budowy domu. Pomoc geodety będzie nam potrzebna przy zdobyciu pozwolenia na budowę – te najlepiej zdobyć równocześnie z podjęciem współpracy z architektem oraz przy oddaniu budynku do użytku. Po zakończeniu prac budowlanych, a przed oddaniem budynku do oficjalnego użytku geodeta musi wykonać powykonawcze pomiary – dotyczy to zarówno przyłączy, jak i samego budynku – i opracować mapy, w wyniku czego budynek będzie naniesiony na oficjalne mapy państwowe. Bez tego żaden nowo wzniesiony dom nie może zostać przyjęty, a więc oddany do użytku.

współpraca z geodetą w miejscowości Ożarów