Zapraszamy wszystkich do wadowickiego kina Centrum na niezwykły film dokumentalny „Dusza moja czuje się tutaj jak w domu”, którego premiera odbędzie się we wtorek, 19 listopada o godz. 18.00. Wstęp na film jest bezpłatny.

Dokument powstał podczas prac nad projektem „Badania nad współczesną duchowością gminy Wadowice w kontekście przemian kultury ludowej”, realizowanym przez zespół badaczy we współpracy z Muzeum Miejskim pod naukową opieką dr Łucji Piekarskiej-Duraj. To właśnie uczestnicy i współtwórcy projektu są głównymi bohaterami filmu. Opowiadają o swoim przeżywaniu duchowości, przedmiotach, które tą duchowość symbolizują i o ważnych ludziach w ich życiu. Całość dopełniają nagrania zarejestrowane między innymi podczas Światowych Dni Młodzieży, rekolekcji „Strefa Mocy” i nabożeństwa majowego przy kapliczce na wadowickim Podstawiu. Realizacją filmu zajęli się Krzysztof Sarapata i Tomasz Kotaś, twórcy nagradzanej produkcji „Z nurtem życia”. Dziesięcioosobowa grupa podjęła trud bycia obserwatorami i dokumentalistami współczesnego życia duchowego Wadowic i okolicy. Przy okazji sami przyglądali się swojej duchowości. Zaczynając pracę nad projektem nie mieli pojęcia co ich spotka, jakich mogą spodziewać się rezultatów. Efekty zaskoczyły wszystkich, szczególnie samych badaczy, którzy mieli okazję do refleksji nad swoją duchowością.

Zainteresowanych efektami badań zapraszamy również na spotkanie promujące książkę „Dusza moja czuje się tutaj jak w domu”, które odbędzie się zaraz po projekcji filmu. Publikacja jest zbiorem tekstów autorstwa uczestników projektu, powstałych w oparciu o ich badania. Wśród osób uczestniczących w spotkaniu rozdawane będą bezpłatne egzemplarze książki.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu MKIDN w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.