Rekuperacja jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem w wielu nowoczesnych domach. Wiele specjalistów z branży budowlanej zaczęło interesować się tym rozwiązaniem. Jednak nadal niektórzy nie są przychylnie nastawieni do wentylacji mechanicznej, dlatego w Internecie pojawia się wiele mitów na temat rekuperatorów. Poniżej postaramy się przedstawić wam fakty na temat działania takiego systemu. Przytoczony artykuł został napisany na podstawie testów rekuperatorów Karino, które są dokładnie opisane na www.karino.pl

 Hałas przy pracy rekuperacji

Hałas przy pracy rekuperacji

Jest to oczywiście mit. Hałas przy pracowaniu wentylacji mechanicznej wynika z zastosowania wątpliwej jakości elementów. Przez to możemy narazić się na niezbyt bezpieczną oraz głośną pracę całego systemu. Dobrze zaprojektowana oraz zamontowana instalacja nie będzie generować żadnych problemów związanych z hałasem. Warto więc zdecydować się na nowoczesne elementy nawiewne i wyciągowe, cichobieżny wentylator czy sprawdzone przewody, dzięki czemu zapewnimy sobie bezproblemową i cichą pracę rekuperatora. Zastosowanie rekuperacji w domu wiąże się także z brakiem konieczności otwierania okien w domu. Eliminujemy więc tym samym hałas pochodzący z zewnątrz budynku.

Droga eksploatacja rekuperacji

Jest to kolejny mit. Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zużywamy mniej energii do ocieplania naszego budynku. Koszty związane z eksploatacją rekuperacji możemy wiec pokryć oszczędnościami spowodowanymi mniejszym zużyciem energii. Warto także wspomnieć, że nowoczesne urządzenia rekuperacyjne są energooszczędne. Zużywają one naprawdę mało energii elektrycznej rocznie. Szacuje się, że kwota ta rocznie może mieścić do 200 złotych.

Rekuperacja jest droga w instalacji

Instalacja mechanicznej wentylacji nie jest droga, szczególnie jeśli zdecydujemy się na nią już podczas projektowania naszego domu. W takiej sytuacji możemy zdecydować się na niebudowanie komina wentylacyjnego czy kanałów do wentylacji grawitacyjnej, dzięki czemu znacznie zaoszczędzimy. Koszt rekuperacji nie będzie wtedy dla nas taki straszny.

Rekuperacja musi być zaprojektowana przez specjalistę

Jest to fakt. Projekt oraz montaż takiego systemu wymaga specjalistycznej wiedzy i nie możemy sami zdecydować się na instalację wentylacji mechanicznej. Konieczne jest tutaj dobranie odpowiedniego rekuperatora, przewodów, filtrów, wymienników ciepła itd. Konieczne są tutaj także odpowiednie uprawnienia budowlane. Pamiętajmy także o tym, że konieczne jest uzyskanie pozytywnego odbioru instalacji wentylacyjnej przez kominiarza. Dlatego warto zdecydować się nasze usługi, dzięki czemu Państwo nie będą mieli problemów z pracą wentylacji mechanicznej.

Obecnie najbardziej popularnym rodzajem rekuperatorów, są urządzenia spiralne. Więcej na ich temat znajdziecie tutaj

Rekuperacja nie dla alergików

Obecnie można powiedzieć, że rekuperacja jest nawet wskazana dla alergików. Takie systemy są często wyposażone w nowoczesne, dwustopniowe filtry, przez co skutecznie usuwają one z powietrza pyłki, zarodniki grzybów czy roztocza. W ten sposób możemy bez problemu zapewnić odpowiednie warunki do prawidłowego funkcjonowania alergikom. Trzeba w takiej sytuacji pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów w rekuperatorze. Kanały wentylacyjne nie wymagają częstego czyszczenia.