Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Wadowice

#WadowicePoSąsiedzku

Dzisiaj wraz #WadowicePoSąsiedzku odkrywamy legendarną historię wsi Ponikiew, której dzieje mają sięgać już do XIV wieku! Czy wiecie, że jedna z najstarszych kapliczek w okolicy postawiona została na dawnym cmentarzu dragonów królewskich


Dragoni mieli polec w bitwie w górskim wąwozie w czasie przeprowadzenia króla Jana Kazimierza do Ojczyzny szczytami górskimi przez mieszkańców Ponikwi w okresie Potopu Szwedzkiego (1655–1660). Ta legendarna droga prowadząca szlakiem Jana Kazimierza - „Traktatem Królewskim”, dziś nazywana jest Jaśkową Drogą. Prowadzi od Żywca przez Łamaną Skałę, Leskowiec, Dolinę Brejny, Łysą Górę aż na drogę do Wadowic. Cokół z Chrystusem Królem upamiętnia również tragedię mieszkańców, jaką spowodowały wojska carskiego gen. Aleksandra Suworowa w czasie wychwytywania buntowników po bitwie pod Lanckoroną 23 maja 1771 w czasie konfederacji barskiej (1768–1772).

------------------------------------------------------------

Początek roku  nie sprzyja dalekim podróżom i dlatego zapraszamy Was do odkrycia na nowo Wadowic i okolicy! Przekonacie się, że tuż za progiem można znaleźć ciekawe miejsca i niezapomniane historie. Zachęcamy nie tylko do śledzenia postów na FB/Wadowice - tu wszystko się zaczęło z cyklu #WadowicePoSąsiedzku, ale również do jego współtworzenia poprzez zgłaszanie w komentarzu miejsc wartych odkrycia na nowo!

#WadowicePoSąsiedzku #wadowice #jp2 #Ponikiew  #PotopSzwedzki #KonfederacjaBarska


IT Wadowice: #WadowicePoSąsiedzku