Zdjęcie przedstawia kamienną bryłę o kulistym kształcie, w kolorze czarnym z beżowymi plamami. Wykonane jest na szarym tle. Kamień ze zdjęcia to meteoryt z prywatnej kolekcji Kazimierza Mazurka. Zdjęcie wykonała Janina Wrzak.
Zapraszamy na wyjątkową wystawę, na której będzie można zobaczyć ponad 200 meteorytów.

„Skarby nie z tej Ziemi” to niezwykła ekspozycja meteorytów i tektytów przygotowana przez nasze muzeum we współpracy z grupą kolekcjonerów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Meteorytowym. Wystawę, którą honorowym patronatem objął Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, można będzie oglądać od 29 maja do 26 września br.

Prezentowana na wystawie kolekcja ponad 200 okazów zarówno meteorytów jak i tektytów pozwala zapoznać się z ich wyglądem. Ekspozycja stanowi dobrą okazję, aby dowiedzieć się, jak wygląda meteoryt, gdzie można go poszukać i jak odróżnić go od innych, zwykłych kamieni.

Wystawa w sposób szczególny skierowana jest do nauczycieli i młodzieży szkolnej, która będzie mogła uczestniczyć także w dedykowanych lekcjach muzealnych, wcześniej rezerwowanych telefonicznie lub osobiście w biurze naszego muzeum.

A już w tą niedzielę, 30 maja, o godz. 16.00, w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury odbędzie się spotkanie promujące wystawę, którego gościem specjalnym będzie prof. dr hab. Łukasz Karwowski – niekwestionowany znawca i jeden z czołowych w świecie badaczy meteorów.

ZAPRASZAMY

Meteoryty są okruchami skał, które spadły z nieba, a powstały w początkach tworzenia się Układu Słonecznego. Ich wiek przekracza 4,5 mld lat, czyli są najstarszymi skałami, które możemy wziąć do ręki na Ziemi. Ocenia się, że na obszar o powierzchni Polski spada rocznie od kilkudziesięciu do 175 meteorytów o masie ponad 100 g. Niektóre zawierają składniki starsze od Układu Słonecznego, pochodzące z gwiazd i przestrzeni międzygwiezdnej: są to ziarna diamentu, grafitu, korundu oraz niektóre związki organiczne. Klasyfikacje meteorytów oparte są na kryteriach mineralogicznych, strukturalnych i chemicznych. Ich nazwy pochodzą od miejsca upadku meteorytu.