Czy w grudniu paczki do Holandii idą dłużej niż w innych miesiącach roku?

Święta Bożego Narodzenia to okazja do podarowania prezentów bliskim, również tym mieszkającym za granicą. Wysyłka paczki do Holandii w tym okresie może jednak napotkać na różne przeszkody, do których zalicza się też duże obciążenie firm kurierskich. Dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej i zadbać o wysyłkę nawet na kilka tygodni przed Wigilią.

Standardowy czas doręczenia paczki do Holandii w firmach kurierskich

Holandia nie jest krajem zbyt mocno oddalonym od Polski. Stanowi też częsty cel wyjazdów turystycznych oraz zarobkowych. Przyczyniło się to do rozwoju sieci busów kursujących pomiędzy większymi miastami. Wielu rodaków szukających tam zarobku zadomowiło się i zamieszkało na stałe, pozostawiając w kraju rodziny. Paczka do Holandii pozwala na podtrzymanie kontaktów i wysłanie osobistego prezentu na święta.

Wysyłka paczki do Holandii jest realizowana przez wiele firm kurierskich, które oferują też stosunkowo krótki czas doręczenia. Przewoźnicy tacy jak GLS czy DPD realizują usługę w czasie 2-3 dni roboczych. Nadając paczkę, trzeba wziąć pod uwagę ewentualne weekendy i dni wolne od pracy, także te obowiązujące tylko w kraju docelowym. Nadanie przesyłki w środę zazwyczaj oznacza doręczenie dopiero w poniedziałek.

Kiedy wysyłka paczki do Holandii przed świętami zagwarantuje jej dojście na czas?

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, w którym znaczna część Polaków kupuje i wysyła prezenty bliskim. Niestety zwyczajem rodaków jest odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę. Tymczasem wysłanie paczki do Holandii w serwisie Euro Paka może spotkać się ze sporym opóźnieniem. Firmy kurierskie nie bez powodu podają w ofercie czas orientacyjny i gwarantowany. Różnice bywają spore. Przykładowo: 

  • w DPD dla paczek krajowych standardowym terminem dostawy jest D+1 (jeden dzień roboczy od dnia nadania), a gwarantowanym D+2,
  • w DPD PickUp jest to odpowiednio D+1 i D+5,
  • w DPD paczki zagraniczne jest to D+5 i D+14 (D+7 dla półwyspu skandynawskiego),
  • w DHL dla paczek jest to D+1 i D+14, a dla palet D+2 i D+14,
  • w UPS Standard dla paczek krajowych jest to D+1 i D+3,
  • w InPost jest to D+1 i D+2.

Z powyższego wynika, że firmy kurierskie przewidują możliwość opóźnienia doręczenia nawet o 2 tygodnie. W okresie przedświątecznym ma na nie wpływ także inny czynnik, jakim jest duże obciążenie zleceniami.

Przewoźnicy mają ograniczone możliwości techniczne i logistyczne. Jednym z takich ograniczeń jest czas pracy kierowców, skrupulatnie rozliczany na podstawie przepisów. Dodatkowo problemem może być brak taboru i chętnych do pracy. W efekcie paczka do Holandii nie pojedzie najbliższym transportem tylko za dzień lub dwa.

Paczka do Holandii – cena usługi

Jeśli korzystasz przed świętami z usług firm kurierskich, z pewnością chcesz też wiedzieć, ile kosztuje wysłanie paczki do Holandii w tym okresie. Na cennik nie ma wpływu miesiąc czy tydzień, w którym nadajesz przesyłkę, lecz jej gabaryty i masa. Dlatego zarówno w lipcu, jak i w grudniu zapłacisz tyle samo. Za paczki do Holandii o wadze 1 kg i minimalnych rozmiarach trzeba uiścić opłatę w wysokości 76,99 zł (GLS) - 85,99 zł (DPD).

Jeśli postanowisz wysłać bliskim w Holandii telewizor z dużym ekranem, z pewnością za paczkę zapłacisz więcej. Różnice nie są jednak tak znaczące, jak mogłoby się wydawać. W firmie DPD nadania jest taki sam jak przy małej paczce. W GLS musisz dopłacić jeszcze około 20 zł. Zawsze jednak pamiętaj, że w grudniu przesyłka do Holandii może iść dłużej. Dlatego przewoźnicy zalecają nadanie paczek za granicę nie później niż do połowy miesiąca. Idealnym terminem gwarantowanym jest jednak 4 grudnia.